خريد آنلاين نرم افزار جعبه لايتنر ماندگار >> پرداخت و تحويل در محل


نکاتی چند درمورد روش های صحیح مطالعه

بارها شنیده ایم که دانش آموز یا دانشجویی می گوید :
(( دیگرحال و حوصله خواندن این کتاب را ندارم ))یا ((آنقدرازاین کتاب خسته شده ام که قابل گفتن نیست))ویا ((هرچقدرمیخوانم مثل اینکه کمتر یاد می گیریم))ویا ((ده بار خواندم و تکرار کردم ولی بازهم یاد نگرفتم))به راستی مشکل چیست ؟ آیا برای یادگیری درس واقعا” باید ۱۰ بار کتاب را خواند ؟ آیا باید دروس خود را پشت سرهم مرور کرد؟وآیا بایددهها بار درس راتکرار کردتا یادگرفت ؟ مطمئنا” اگر چنین باشد ، مطالعه کاری سخت و طاقت فرسا است . اما واقعیت چیزی دیگر است . واقعیت آن است که این گروه از فراگیران ، روش صحیح مطالعه را نمی دانند و متاسفانه در مدرسه و دانشگاه هم چیزی راجع به چگونه درس خواندن نمی آموزند . یادگیری و مطالعه ، رابطه ای تنگاتنگ و مستقیم با یکدیگر دارند، تا جایی که می توان این دو را لازم و ملزوم یکدیگر دانست. برای اینکه میزان یادگیری افزایش یابد باید قبل از هرچیز مطالعه ای فعال و پویا داشت .

شیوه صحیح مطالعه ،چهار مزیت عمده زیر را به دنبال دارد:
۱- زمان مطالعه را کاهش میدهد.
۲- میزان یادگیری را افزایش میدهد .
۳-مدت نگهداری مطالب در حافظه را طولانی تر می کند.
۴- بخاطر سپاری اطلاعات را آسانتر می سازد.

برای داشتن مطالعه ای فعال وپویانوشتن نکات مهم درحین خواندن ضروری است تابرای مرورمطالب،دوباره کتاب رانخوانده ودر زمانی کوتاه از روی یادداشتهای خود مطالب را مرور کرد .
یادداشت برداری ، بخشی مهم و حساس از مطالعه است که باید به آن توجهی خاص داشت . چون موفقیت شما را تا حدودی زیاد تضمین خواهد کرد و مدت زمان لازم برای یادگیری را کاهش خواهد داد. خواندن بدون یادداشت برداری یک علت مهم فراموشی است.

شش روش مطالعه :
خواندن بدون نوشتن ،خط کشیدن زیرنکات مهم، حاشیه نویسی  وخلاصه نویسی، کلید برداری خلاقیت و طرح شبکه ای مغز

۱-خواندن بدون نوشتن: روش نادرست مطالعه است . مطالعه فرآیندی فعال و پویا است وبرای نیل به این هدف باید از تمام حواس خود برای درک صحیح مطالب استفاده کرد. باید با چشمان خود مطالب را خواند، باید در زمان مورد نیاز مطالب را بلند بلند ادا کرد و نکات مهم را یادداشت کرد تا هم با مطالب مورد مطالعه درگیر شده و حضوری فعال و همه جانبه در یادگیری داشت و هم در هنگام مورد نیاز ، خصوصا” قبل از امتحان ، بتوان از روی نوشته ها مرور کرد و خیلی سریع مطالب مهم را مجددا” به خاطر سپرد .

۲- خط کشیدن زیر نکات مهم :این روش شاید نسبت به روش قبلی بهتر است ولی روش کاملی برای مطالعه نیست چرا که در این روش بعضی از افراد بجای آنکه تمرکز و توجه بروی یادگیری و درک مطالب داشته باشند ذهنشان معطوف به خط کشیدن زیر نکات مهم می گردد .حداقل روش صحیح خط کشیدن زیر نکات مهم به این صورت است که ابتدا مطالب را بخوانند و مفهوم را کاملا” درک کنند و سپس زیر نکات مهم خط بکشند نه آنکه در کتاب بدنبال نکات مهم بگردند تا زیر آن را خط بکشند .

۳- حاشیه نویسی :این روش نسبت بدو روش قبلی بهتر است ولی بازهم روشی کامل برای درک عمیق مطالب و خواندن کتب درسی نیست ولی می تواند برای یادگیری مطالبی که از اهمیتی چندان برخوردار نیستند مورد استفاده قرار گیرد.

۴- خلاصه نویسی : در این روش شما مطالب را میخوانید و آنچه را که درک کرده اید بصورت خلاصه بروی دفتری یادداشت می کنید که این روش برای مطالعه مناسب است و از روشهای قبلی بهتر می باشد چرا که در این روش ابتدا مطالب را درک کرده سپس آنها را یادداشت می کنید اما بازهم بهترین روش برای خواندن نیست .

۵- کلید برداری :کلید برداری روشی بسیار مناسب برای خواندن و نوشتن نکات مهم است . در این روش شما بعد از درک مطالب ، بصورت کلیدی نکات مهم را یادداشت می کنید و در واقع کلمه کلیدی کوتاهترین، راحتترین ،بهترین وپرمعنی ترین کلمه ای است که با دیدن آن، مفهوم جمله تداعی شده و به خاطر آورده می شود .

۶- خلاقیت و طرح شبکه ای مغز: این روش بهترین شیوه برای یادگیری خصوصا” فراگیری مطالب درسی است .در این روش شما مطالب را میخوانید بعد از درک حقیقی آنها نکات مهم را به زبان خودتان و بصورت کلیدی یادداشت می کنید و سپس کلمات کلیدی را بروی طرح شبکه ای مغز می نویسد ( در واقع نوشته های خود را به بهترین شکل ممکن سازماندهی می کنید و نکات اصلی و فرعی را مشخص می کنید) تا در دفعات بعد به جای دوباره خوانی کتاب ، فقط به طرح شبکه ای مراجعه کرده وبا دیدن کلمات کلیدی نوشته شده بروی طرح شبکه ای مغز ، آنها را خیلی سریع مرور کنید . این روش درصد موفقیت تحصیلی شما را تا حدود بسیار زیادی افزایش میدهد و درس خواندن را بسیار آسان می کند. و بازده مطالعه را افزایش میدهد.

شرایط مطالعه
((بکارگیری شرایط مطالعه یعنی بهره وری بیشتر از مطالعه ))

شرایط مطالعه ، مواردی هستند که با دانستن ، بکارگیری و یا فراهم نمودن آنها ، می توان مطالعه ای مفیدتر با بازدهی بالاتر داشت و در واقع این شرایط به شما می آموزند که قبل از شروع مطالعه چه اصولی را به کار گیرید ، در حین مطالعه چه مواردی را فراهم سازید و چگونه به اهداف مطالعاتی خود برسید و با دانستن آنها می توانید با آگاهی بیشتری درس خواندن را آغاز کنید و مطالعه ای فعالتر داشته باشید :
۱- آغاز درست :برای موفقیت در مطالعه ،باید درست آغازکنید.
۲- برنامه ریزی : یکی از عوامل اصلی موفقیت ، داشتن برنامه منظم است .
۳- نظم و ترتیب: اساس هر سازمانی به نظم آن بستگی دارد .
۴-حفظ آرامش: آرامش ضمیر ناخود آگاه را پویا و فعال میکند.
۵- استفاده صحیح از وقت :بنیامین فرانکلین، ((آیا زندگی را دوست دارید؟ پس وقت را تلف نکنید زیرا زندگی از وقت تشکیل شده است .))
۶- سلامتی و تندرستی: عقل سالم در بدن سالم است .
۷- تغذیه مناسب: تغذیه صحیح نقش مهمی در سلامتی دارد.
۸- دوری از مشروبات الکلی : مصرف مشروبات الکلی موجب ضعف حافظه می شود .
۹ – ورزش : ورزش کلید عمر طولانی است .
۱۰-خواب کافی: خواب فراگیری و حافظه را تقویت می کند.
۱۱ –درک مطلب:آنچه در حافظه بلند مدت باقی می ماند ، یعنی مطالب است .

چند توصیه مهم که باید فراگیران علم ازآن مطلع باشند.
۱- حداکثر زمانی که افراد می توانند فکر خود را بروی موضوعی متمرکز کنند بیش از ۳۰ دقیقه نیست ، یعنی باید سعی شود حدود ۳۰ دقیقه بروی یک مطلب تمرکز نمود و یا مطالعه داشت و حدود ۱۰ الی ۱۵ دقیقه استراحت نمود سپس مجددا” با همین روال شروع به مطالعه کرد.
۲- پیش از مطالعه از صرف غذاهای چرب و سنگین خودداری کنید. و چند ساعت پس از صرف غذا مطالعه نمائید چون پس از صرف غذای سنگین بیشتر جریان خون متوجه دستگاه گوارش میشود تا به هضم و جذب غذا کمک کند و لذا خونرسانی به مغز کاهش می یابد و از قدرت تفکر و تمرکز کاسته میشود . از مصرف الکل و دارو هم خودداری فرمائید همچنین غذاهای آردی مثل نان و قندی قدرت ادراک و تمرکز را کم می کند نوشابه های گازدارهم همینطور هستند.
۳- ذهن آدمی با هوش است اگر یادداشت بردارید خود را راحت از حفظ و بیاد سپاری مطالب می کند و نیز همزمان نمی توانید هم مطلبی را بنویسید و هم گوش دهید . پس در حین مطالعه لطفا” یادداشت برداری ننمائید .

منبع: فکر نو

در همین رابطه بخوانید:


راهنماي عضويت در خبرنامه مقالات (کليک کنيد)

* اگر فکر مي کنيد مقالات اين سايت مفيد است و مي خواهيد از مقالات جديد با خبر شويد، لطفا آدرس ايميل خود را در زير وارد کرده و روي دکمه عضويت کليک کنيد و سپس روي لينک داخل ايميل تائيد که برايتان ارسال مي شود کليک کنيد. در غير اينصورت نيز مراجعه مجدد شما باعث دلگرمي خواهد بود.


فيدخوان نرم افزار جعبه لايتنر ماندگار Add to Google Reader or Homepage


خريد آنلاين نرم افزار لايتنر ماندگار به همراه فلش کارت رايگان، پرداخت و تحويل در محل

نظرات

very good http://www.azarbayjan 69 blogfa. co m

سلام دوست عزیز
ممنون از اطلاعات خوب ومفیدی که در اختیار ما قرار داده اید.

با عرض سلام و عرض ادب حضور همه دست اندرکاران واقعا مطالب خوب مفیدی بود خواهشمندم در این زمینه که من هر چی میخوانم تو ذهنم نمیمونه راهنماییم کنید

من گفتم همه جا اسم ادمین رو میبینم.

با عرض سلام و خسته نباشید مطالب ه بسیار عالی بود

خیلی عالی بود عزیزم

سلام دوست عزیز از مطالب مفیدت ممنون،امامن هرکاری می کنم نتیجه ی مطلوب روبه دست نمی یارم.

salam dooste azizam matalebet aliye lotf kon matalebe jadidi tari begzar

ba tashakkor:-)

بیلمیرم نیه نقدر اوزیمه دِرم دای بیسر حتماً امتیانناریم یتیشممیش کتابلاریمی چخاجام آنجاق اولمیر اِله درسین هامیسی توکولوب گالیر امتیان گئجهسینه . بعضی کتابلاردواردیکین اسلاً ریشم ربطی یوخدور مثلاً مبانی کامپیوتری من نینرمن زمین شناسی اوخرام مبانی کامپوتر( پروگروم سازیسی ) یالاننان بیزیم ریشتهمیزه گویوبلار اونون عوضنه سافتوار پوگرم گویسیدیلار چوخ گوزل اولاردی…. نظروز ندی؟

سلام بابت مطالب جالبتون متشکر .

جالب بود

با سلام وعرض خسته نباشید
مطالب خوبی تو وبلاگتون گذاشتید استفاده کردم
ممنون
موفق باشید

با سلام از لطفتون ممنون مطالبتون جذاب وخواندنیست

سلام
من یه روش خیلی خیلی موثر برای درس خوندن بلدم حداقل برای خودم در زمان کنکور باعث شد که از رتبه ۷۰۰۰۰ به رتبه ی زیر ۱۰۰۰ اونم در دانشگاه دلخواهم برسم اول همه اینکه لطفا همه ی افکار منفی رو از ذهن خودتون دور کنید و باور کنید شاهکاره زندگی خودتون هستید هیچ وقت این تصور رو نکنید که باهوش نیستید و برای درس خوندن ساخته نشدید حتی اگه لازمه خودتونو از اطرافیانتون خیلی باهوش تر ببینید آلبرت انیشتین در پاسخ به کسی که او را با هوش خوانده بود جواب داد ((من هوش خاصی ندارم اما شدیدا کنجکاو هستم)) اما واقع گرا هم باشید خوتون رو بپذیرید اما قبول نکنید بعد از این که مطالب بالا رو مو به مو اجرا کردید کافی موقع درس خوندن هر درسی حتی ریاضی تیترها رو یه کاغذ به صورت سوال یادداشت کنید لازم نیست کل مطالب مربوط به اون تیتر رو بنویسید فقط سر تیتر و اگه نکته ی خاصی بود بصورت سوال اونو یادداشت کنید اما دقت کنید اینکار باعث نشه از موضوع پرت بشین بعد از یادداشت کردن تیتر دقیق مطالب اون تیتر رو بخونین وقتی کاملا احساس کردید مطالب اون تیتر رو یاد گرفتید دیگه به کتاب نگاه نکنید کافی تیترهاو سوالهای مربوط به اون رو نگاه کنید و سعی کنید بیاد بیاورید که چی خوندین و به اون سوالها جواب بدین هر چقدر اینکا رو بکنین بهتره در انتهای کار شما برای یک کتاب ۳۰۰ صفحه ای ۲۰ صفحه خلاصه دارید یا شاید حتی کمتر اینکار باعث میشه ذهن شما منظم بشه و در زمانه دوره کافی فقط کافی اون ۲۰ صفحه رو ببینید و بیاد بیاورید اگه نتونستید دوباره کتاب رو باز کنید مطالب اون تیتر رو بیاد بیاورید زمانی که تونستید بدون حتی یکبار مراجعه کردن به کتاب به سر تیترها و سوال هایی که طرح کردید جواب بدید شما کل کتاب رو به معنای واقعی یاد گرفتید کافی برای هر درس اینکار رو بکنید دقت کنید شما با اینکار دارید هم درس رو خوندید هم یه عصارهی خوشمزه از هر درس تهیه کردید که در موقع دوره ی دروس نجات بخش شماست کافیه یک بار امتحان کنید و نتیجشو ببنید و بدانید که نا ممکن را فقط در فرهنگ لغت احمق ها می توان یافت….

خیلی خیلی یهم کمک کرد.ممنون

To learn that a rich person
یاد بگیرند یک انسان ثروتمند کسی نیست که دارایی زیادی دارد
is not one who has the most,but is one who needs the least
بلکه کسی هست که کمترین نیازوخواسته را دارد

خوب بود فقط کاش نکته ای تر می نوشتید

سلام مطالب خوب بود ولی اونجور که من می خواستم نبود…بازم تشکر

متاسفم ، امکان ارسال نظر برای این پست وجود ندارد .