خريد آنلاين نرم افزار جعبه لايتنر ماندگار >> پرداخت و تحويل در محل


معرفی رشته مهندسی فناوری اطلاعات (IT) (کارشناسی)

رشته مهندسی فناوری اطلاعات، زیرمجموعه گروه فنی در دانشگاه محسوب می‌شود. این رشته دانشی را به مخاطب منتقل می‌کند که طی آن روش‌های جمع‌آوری اطلاعات، استفاده و انتقال آن میسر شود.

مطالعه، طراحی، ساخت، راه‌اندازی، نگهداری سیستم‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری، جمع‌آوری، سازمان‌دهی، طبقه‌بندی و انتقال اطلاعات مهم‌ترین اهدافی است که مهندسی فناوری اطلاعات آن را دنبال می‌کند. مهم‌ترین توانمندی دانش‌آموختگان این رشته، استفاده صحیح و بهره‌برداری به‌موقع از اطلاعات است. هسته اصلی این رشته را مهندسی کامپیوتر به‌ویژه گرایش نرم‌افزار تشکیل می‌دهد.

در عصری که به‌سر می‌بریم فناوری اطلاعات یکی از عمده‌ترین محورهای تحول و توسعه در دنیا محسوب می‌شود. امروزه دستاوردهای ناشی از فناوری اطلاعات چنان با زندگی مردم تلفیق شده است که توقف در مسیر آن باعث ایجاد اختلال در جامعه و حتی رفاه و آسایش مردم می‌شود. از این‌رو بسیاری از کشورها جهت عمومیت بخشیدن به استفاده از فناوری اطلاعات دست به اقدامات خرد و کلانی زده‌اند که آموزش آکادمیک فناوری اطلاعات یکی از این موارد است.

در کشور ما نیز در راستای ایجاد تغییرات بنیادین و منطقی و دستیابی به نیروهای متخصص و کارآمد رشته فناوری اطلاعات به‌صورت متمرکز و غیرمتمرکز در مراکز آموزش عالی از جمله دانشگاه‌ها ارایه می‌شود. در واقع می‌توان گفت ورود رشته IT به مجموع رشته‌های ارایه شده در دانشگاه‌های کشور به ابتدای سال ۱۳۸۰ و هم‌زمان با اوج گرفتن مباحث مربوط به فناوری‌های اطلاعاتی و ارتباطاتی در ایران بازمی‌گردد. اما در سال ۱۳۸۱ بود که رشته مهندسی فناوری اطلاعات به‌طور رسمی در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد مورد پذیرش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری قرار گرفت. به گونه‌ای که رشته مهندسی فناوری اطلاعات در پایه لیسانس به‌طور هم‌زمان در سه دانشگاه علم و صنعت، امیرکبیر و شیراز تدریس شد. از آن پس تاکنون رشته IT در مقاطع تحصیلی مختلف و توسط دانشگاه دولتی و غیردولتی به متقاضیان یادگیری این علم آموزش داده می‌شود و علی‌رغم نوپایی خود از طرفداران قابل توجهی برخوردار است. لذا آنچه در این گزارش مورد بررسی قرار می‌گیرد آشنایی با رشته مهندسی فناوری اطلاعات، پرداختن به چگونگی امکانات لازم و نقاط ضعف و چالش‌های موجود در مسیر ارایه این رشته است.

ماهیت رشته فناوری اطلاعات

پیش از هر چیز بهتر است ابتدا به ماهیت رشته فناوری اطلاعات در ایران بپردازیم. رشته IT در ایران ماهیتی میان‌رشته‌ای دارد. به این مفهوم که رشته‌ای خالص نیست و از تلفیق رشته‌هایی نظیر مدیریت، مهندسی صنایع، مهندسی الکترونیک و مهندسی کامپیوتر به‌ویژه نرم‌افزار به‌وجود آمده است.

ماهیت میان‌رشته‌ای فناوری اطلاعات باعث شده است هم‌اکنون دانشگاه‌های مختلفی چون تربیت‌مدرس، خواجه‌نصیر، تهران، امیرکبیر، شریف و علم و صنعت در مقطع کارشناسی ارشد، برخی دانشکده‌های فنی دانشگاه آزاد و سراسری در مقطع کارشناسی و دانشگاه‌های علمی–کاربردی و پودمانی در مقطع کاردانی به ارایه این رشته بپردازند.

بر اساس این گزارش رشته فناوری اطلاعات در دوره کاردانی بیشتر به ارایه کردن مسایل مربوط به وب می‌پردازد. در دوره کارشناسی نیز متقاضیان را با عملیات شبکه و امور اجرا کردن آن در سازمان‌ها آشنا می‌کند و در پایان این دوره، اندک‌اندک وارد مباحث مدیریت پروژه می‌شود. البته قابل ذکر است کارشناسی ارشد IT دارای گرایش‌های عمده‌ای نظیر تجارت الکترونیکی، سیستم‌های چندرسانه‌ای، مدیریت سیستم‌های اطلاعاتی، امنیت اطلاعات، شبکه‌های کامپیوتری و مهندسی فناوری اطلاعات است که برخی از این گرایش‌ها در دانشگاه‌های ایران ارایه می‌شود.

در دوره کارشناسی ارشد نیز ضمن تکمیل مدیریت پروژه به ارایه راه‌حل‌های مناسب برای مسایل پیچیده سازمانی می‌پردازد. هرچند مقطع دکترای فناوری اطلاعات در ایران ارایه نمی‌شود، اما انجام امور تحقیقاتی و دستیابی به نظریه‌های جدید از محورهای اصلی در این مقطع محسوب می‌شود.

دروس رشته فناوری اطلاعات

مرور سرفصل دروس رشته فناوری اطلاعات نشان می‌دهد اجرای برخی اصول قانون اساسی در راستای سازمان‌دهی اطلاعات، چگونگی بهره‌برداری کیفی از داده‌ها و یکپارچه‌سازی و انتقال سریع آن‌ها از جمله محورهایی بوده که در تعیین دروس این رشته مدنظر قرار گرفته است.

بر اساس این گزارش، رشته IT نیز مانند بسیاری رشته‌های دیگر دارای دروس پایه، اصلی، تخصصی و عمومی است. دروس پایه در مقطع کارشناسی معمولا شامل ریاضی، معادلات دیفرانسیل، آمار و احتمالات مهندسی، فیزیک و کارگاه عمومی است. دروس اصلی شامل ساختمان‌های گسسته، مبانی کامپیوتر و برنامه‌سازی، زبان ماشین و برنامه‌نویسی سیستم، ساختمان داده‌ها، مدارهای منطقی، معماری کامپیوتر، برنامه‌سازی پیشرفته، سیستم‌های عامل، پایگاه داده‌ها و طراحی الگوریتم‌هاست. همچنین مهندسی نرم‌افزار، شبکه‌های کامپیوتری، مبانی الکترونیک دیجیتال، هوش مصنوعی، اصول و مبانی مدیریت، مبانی اقتصاد مهندسی، آزمایشگاه شبکه، آزمایشگاه پایگاه داده‌ها، شیوه ارایه مطالب علمی و فنی، زبان تخصصی و آزمایشگاه سیستم‌عامل از دیگر دروس اصلی این رشته به‌شمار می‌رود.

در نهایت اینکه دروس تخصصی نیز به مبانی فناوری اطلاعات، مهندسی فناوری اطلاعات، تجارت الکترونیکی، مدیریت و کنترل پروژه‌های IT، برنامه‌ریزی استراتژیک IT، آموزش الکترونیکی، محیط‌های چندرسانه‌ای، پروژه IT و کارآموزی تقسیم می‌شود.

ارایه مفاهیم بر اساس دانش استاد

پیش از این به بررسی کلی رشته IT و دروس در نظر گرفته شده در این رشته پرداختیم. اما مرور وضعیت کلی این رشته در دانشگاه‌های کشور نشان می‌دهد، هر چند دروس به‌صورت یکپارچه و سراسری طراحی شده‌اند، اما معمولا بر اساس توانمندی‌های دانشگاه و میزان دانش استادان نسبت به حوزه مورد نظر ارایه می‌شوند که این قضیه می‌تواند موجب ایجاد چالش‌هایی در آینده شود.

دکتر علی‌اکبر جلالی، رییس پژوهشکده الکترونیک دانشگاه علم و صنعت در این زمینه می‌گوید: رشته IT در سایر کشورهای جهان با مفاد مختلفی ارایه می‌شود که بر اساس نیازهای آن جامعه طراحی شده است. اما در ایران IT معمولا بر اساس پارامترهایی چون قابلیت‌های دانشکده، دانش استاد، تعداد اعضای هیات علمی و غیره به دانشجویان ارایه می‌شود. این مسئله سبب می‌شود محتوای رشته IT از دانشگاهی به دانشگاه دیگر تفاوت داشته باشد.

به گفته وی نبود استادان حرفه‌ای، متخصص و باتجربه از جمله ضعف‌های آموزشی در این رشته محسوب می‌شود، زیرا با توجه به میان‌رشته‌ای بودن IT، تعداد استادانی که به‌طور مستقیم در این رشته تحصیل کرده باشند بسیار انگشت‌شمار است. در این میان تعجیل دانشگاه‌ها برای راه‌اندازی این رشته نیز خود باعث تشدید این مشکل می‌شود، زیرا اغلب مشاهده شده برخی دانشگاه‌ها که در مناطق دوردست و محروم قرار دارند، در حالی که حتی نمی‌توانند به‌خوبی رشته‌های قدیمی و جاافتاده در این حوزه را ارایه دهند، تدریس رشته IT به دانشجویان را آغاز می‌کنند.

فقدان منابع آموزشی مناسب

شاید رشته فناوری اطلاعات را بتوان از جمله معدود رشته‌هایی دانست که به‌علت فقدان منابع درسی و آموزشی مناسب به‌شدت در فقر به‌سر می‌برد. این رشته در حالی در دانشگاه‌های کشور تدریس می‌شود که کتب درسی ارایه شده فاصله بسیار زیادی با مراجع روز دنیا دارند.

کارشناسان معتقدند هرچند پویایی این رشته می‌تواند مانعی جهت تولید سریع منابع مناسب در حوزه مذکور باشد، اما باید در نظر گرفت که عمر آموزشی کتب رشته فناوری اطلاعات نیز بسیار کوتاه است، زیرا دانش روز دنیا در زمینه IT به‌سرعت در حال تغییر و تکامل است. در این میان هرچند استفاده از منابع انگلیسی می‌تواند کمک بسیاری به دانش‌آموختگان این رشته کند، اما نباید فراموش کرد آموزش دانش انگلیسی هنوز در میان بسیاری از جوانان کشور ما عمومیت نیافته است و در ضمن تامین منابع انگلیسی مستلزم صرف هزینه فراوانی است و برای تمام متقاضیان مقدور نیست.

بر اساس این گزارش تدریس برخی کتاب‌های قدیمی در دانشگاه‌های آی‌تی نیز در بسیاری مواقع باعث سردرگمی دانشجویان این رشته پس از فارغ‌التحصیلی می‌شود. در این زمینه می‌توان به تدریس زبان برنامه‌نویسی پاسکال در برخی مراکز دانشگاهی اشاره کرد که سال‌هاست از رده خارج شده است. کما اینکه تدریس علوم جدید در قالب جزوه‌های آموزشی می‌تواند تا اندازه‌ای به حل این مشکل کمک کند.

عدم انطباق محتوای درسی با نیازهای دانشجو

بررسی مفاهیم درسی رشته فناوری اطلاعات نشان می‌دهد بیشترین مفاد دروس اصلی این رشته با نرم‌افزار مشترک است، اما تحت عناوین دیگری ارایه می‌شوند.

یکی از استادان IT دانشگاه تهران در این زمینه می‌گوید: در رشته فناوری اطلاعات هنوز دیدگاه سنتی ضرورت وجود درس ریاضی در کلیه رشته‌های مهندسی دیده می‌شود و واحدهای قابل توجهی در این حوزه به درس ریاضیات اختصاص یافته است. در حالی که جای واحدهایی که واقعا مورد نیازند خالی است به گفته وی، در حالی که سخت‌افزار نقش کلیدی و مهمی را در فناوری اطلاعات به‌خود اختصاص می‌دهد، تنها ۱۵ واحد از مجموع ۶۱ واحد درسی در دوره کارشناسی به موضوع سخت‌افزار اختصاص یافته است. وی معتقد است مجموع دروس ارایه شده در این رشته بیشتر از نرم‌افزار و الکترونیک سرچشمه گرفته است و این قضیه موجب شده تا سطح دانش متقاضیان این رشته وسیع، ولی عمق آن مختصر و کوتاه باشد. البته عدم انطباق میان مفاهیم درس‌های پیش‌نیاز نیز از جمله مواردی است که معمولا دانشجویان را با مشکل مواجه می‌سازد. به‌عنوان نمونه در فیزیک(۱) دوره کارشناسی به مباحث مکانیک پرداخته می‌شود، در حالی که فیزیک(۲) مباحث الکتریسیته را تحت بررسی قرار می‌دهد. این دو مقوله با وجود اینکه از یک موضوع یعنی فیزیک سرچشمه می‌گیرند، اما سنخیت چندانی با یکدیگر ندارند. عدم انطباق محتوای درسی با نیازهای دانشجویان این رشته باعث می‌شود تا دانش‌آموختگان پس از فارغ‌التحصیلی برای جذب در بازار کار به کسب مهارت‌های جدید نیاز پیدا کنند.

حال برای اینکه مفهوم نرم‌افزار و فناوری اطلاعات شفاف‌تر شود، به بررسی تفاوت‌های این دو با یکدیگر می‌پردازیم.

تفاوت‌ رشته نرم‌افزاری با فناوری اطلاعات

به‌طور کلی ارتباط میان فناوری اطلاعات و نرم‌افزار مانند رابطه پزشک متخصص و دکتر داروساز است، به این مفهوم که پزشک صرفا به تجویز دارو و داروساز به ساخت دارو می‌پردازد.

کوپایی، استاد دانشگاه علمی–کاربردی در مورد تفاوت‌های میان نرم‌افزار و فناوری اطلاعات می‌گوید: مهندسی نرم‌افزار به‌صورت ریشه‌ای و بنیادین ضمن استفاده از پایه ریاضی و با عمق قابل توجه موضوعات را مورد توجه قرار می‌دهد، در حالی که مهندسی فناوری اطلاعات بیشتر جنبه‌های تکنولوژیک و کاربردی نرم‌افزار را بررسی می‌کند.

وی می‌افزاید: مهندس نرم‌افزار به ارایه راه‌حل برای حل مسایل پیچیده سازمانی می‌پردازد، در حالی که مهندس IT پیاده‌سازی راه‌حل‌ها با استفاده از تکنیک را بر عهده می‌گیرد.

توانمندی ها و ویژگی های لازم برای موفقیت در رشته مهندسی فناوری اطلاعاتی

با توجه به ماهیت میان رشته ای مهندسی فناوری اطلاعات ، دانشجوی این رشته لازم است که به دو مبحث علوم مدیریت و کامپیوترعلاقه مند باشد . هم چنین باید در ریاضی توانمند بوده و قدرت تجزیه و تحلیل خوبی داشته باشد . زیرا به گفته « الکساندروف ». ریاضیدان و فیلسوف معاصر شوروی ، علم ریاضی کاربرد فراوانی درسایر دانش ها ، صنعت و درهمه زمینه های مربوط به زندگی بشری دارد این رشته درحال حاضر از بین داوطلبان گروه آزمایشی ریاضی دانشجو می پذیرد اما دکتر جلالی معتقداست که رشته IT باید از بین داوطلبان هر ۵ گروه آزمایشی دانشجو بپذیرد و آزمون این رشته باید به صورت نیمه متمرکز برگزار گردد تا علاقه مندترین و مستعد ترین داوطلبان وارد این رشته گردند . داوطلبانی که بیش از ورد به دانشگاه با کامپیوتر آشنایی داشته ودراین زمینه توانمند باشند.

توجه به نیازهای بازار کار

یکی از مهم‌ترین عوامل جذب نیرو در بازار کار توجه به نیازهای جامعه هنگام تربیت دانش‌آموختگان است. دکتر جلالی، در مورد نیاز فعلی بازار کار ایران در زمینه IT چنین اظهار می‌کند: در حال حاضر بازار کار ایران، بیش از هر چیز به تکنسین فناوری اطلاعات نیاز دارد که این امر مستلزم تحصیل در پایه کاردانی است، زیرا امروزه بسیاری از مراکز نظیر مدارس، بانک‌ها و غیره به سیستم کامپیوتر مجهز هستند و به افرادی نیازمندند که قادر به نگهداری و پشتیبانی از آن‌ها باشد و این اقدام نه به مهندس احتیاج دارد و نه فرد دیپلمه توانایی انجام این کار را دارد.

لذا با توجه به رشد فناوری اطلاعات در کشور، زمانی به مهندس IT احتیاج خواهیم داشت که برنامه‌های وسیع و مدیریتی در این حوزه داشته باشیم و IT تا لایه‌های عمقی جامعه نیز پیش رفته باشد.

در حال حاضر وزارت بازرگانی در پی آن است که سیستم تجارت ایران را مثل کشورهای پیشرفته، الکترونیکی کند. این پروژه بسیار پیچیده است و نیاز به تعداد قابل توجهی متخصص IT دارد. تا جایی که اگر تمامی دانشجویان ما وارد بازار کار شوند. باز هم پاسخگویی نیاز این پروژه و پروژه های مشابه نخواهند بود. حتی در کارهایی ساده تر مثل مکانیزه شدن سیستم یک اداره، نیاز به متخصص این رشته است. به عبارت دیگر در حال حاضر، همه چیز به سمت IT پیش می رود و به همین دلیل فارغ التحصیلان این رشته اگر توانمند باشند، بیکار نخواهد ماند.

توصیه به علاقه‌مندان رشته IT

در پایان بد نیست توصیه‌ای نیز به افرادی داشته باشیم که مایلند در این رشته به تحصیل بپردازند. کارشناسان معتقدند با توجه به وضعیت کنونی رشته IT در کشور، بهتر است افرادی به تحصیل در این علم بپردازند که می‌خواهند بلافاصله پس از اتمام تحصیلات وارد بازار کار شوند، یعنی به عبارت دیگر تصمیم به ادامه تحصیل در سطوح بالاتر را ندارند.

لذا چنانچه فردی می‌خواهد به تحصیل در سطوح ارشد و دکترا در زمینه IT بپردازد، بهتر است ابتدا با مهندسی کامپیوتر (نرم‌افزار) به تقویت پایه علمی خود اقدام کند و سپس در مقاطع بعدی به رشته فناوری اطلاعات بپردازد، زیرا فراگیری رشته IT با پایه نرم‌افزار می‌تواند زمینه‌های یادگیری بهتر این رشته را ایجاد کند.

دروس رشته مهندسی فناوری اطلاعات – IT

۱. دروس پایه

* ریاضی ۱و۲
* معادلات دیفرانسیل
* آمار واحتمالات مهندسی
* فیزیک ۱و۲
* آزمایشگاه فیزیک ۱و۲
* کارگاه عمومی کامپیوتر

۲. دروس اصلی

* ساختمان های گسسته
* مبانی کامپیوتر و برنامه ریزی
* زبان ماشین و برنامه ریزی سیستم
* ساختمان داده ها
* مدارهای منطقی
* معماری کامپیوتر
* برنامه سازی پیشرفته
* سیستم های عامل
* پایگاه داده ها
* طراحی الگوریتم ها
* مهندسی نرم افزار ۱و۲
* شبکه های کامپیوتری ۱و۲
* مبانی الکترونیک دیجیتال
* هوش مصنوعی
* اصول و مبانی مدیریت
* مبانی اقتصاد مهندسی
* آزمایشگاه شبکه
* آزمایشگاه پایگاه داده ها
* شیوه ارائه مطالب علمی و فنی
* زبان تخصصی
* آزمایشگاه سیستم عامل

۳. دروس تخصصی

* مبانی فناوری اطلاعات
* مهندسی فناوری اطلاعات ۱و۲
* تجارت الکترونیک
* مدیریت و کنترل پروژه های فناوری اطلاعات
* برنامه ریزی استراتژیک فناوری اطلاعات
* آموزش الکترونیکی
* محیط های چندرسانه ای
* پروژه های فناوری اطلاعات
* کارآموزی IT

منابع : گیگا پارس، آی تی ایران، جاوا پروگرامر

دانلود رایگان فلش کارت های تخصصی رشته کامیپوتر و فناوری اطلاعات

در همین رابطه بخوانید:


راهنماي عضويت در خبرنامه مقالات (کليک کنيد)

* اگر فکر مي کنيد مقالات اين سايت مفيد است و مي خواهيد از مقالات جديد با خبر شويد، لطفا آدرس ايميل خود را در زير وارد کرده و روي دکمه عضويت کليک کنيد و سپس روي لينک داخل ايميل تائيد که برايتان ارسال مي شود کليک کنيد. در غير اينصورت نيز مراجعه مجدد شما باعث دلگرمي خواهد بود.


فيدخوان نرم افزار جعبه لايتنر ماندگار Add to Google Reader or Homepage


خريد آنلاين نرم افزار لايتنر ماندگار به همراه فلش کارت رايگان، پرداخت و تحويل در محل

نظرات

mamnoon az matalebetoon va az inke tamame zavaya ro barresi kardid

lotfan dar morede ertebate it ba mokhaberat ham matalebi eraee konid
mamnoon

دوست عزیز

مباحث مقالات وبسایت بیشتر جنبه آموزشی کلی پیرامون رشته ها دارد ولی برای اطلاعات بیشتر راجع به مورد درخواستیتون می توانید به این سایت مراجعه کنید:
http://www.itrc.ac.ir

با تشکر

ba tashakor az etela ate jame shoma lotfan dar mored mizan daramade mohandes it be tor miangin va motevaset va hamchenin darsade paziresh dar bazar kar etelaati benevisid

با سلام

رشته فناوری اطلاعات در حال حاضر بدلیل کم بودن نیروی تخصص و افزایش روزافزون نیاز جامعه، صنعت و تکنولوژی از بازار کار و حقوق بسیار خوبی نسبت به سایر رشته ها (حتی مهندسی کامپیوتر نرم افزار و سخت افزار برخوردار است)

سلام .
با تشکر اطلاعات بسیار خوبی بود

salam . khaste nabashid . khastam beporsam passworde felash karte reshteye it chiye?
nasb kardam vali pass mikhad.

با سلام

فلش کارت های روی وبسایت بجهت ساختار، فقط در نرم افزار لایتنر ماندگار قابل استفاده می باشند و در غیر آن یک دیتابیس بدون کارائیست، و به همین جهت نیازی به دانستن پسورد نیست. جهت استفاده از تامامی فلش کارت ها و امکانات بیشمار دیگر نرم افزار لایتنر ماندگار می توانید آن را با قیمت بسیار مناسب از همین وبسایت تهیه نمائید. برنامه ایمپورتر نیز به همراه نرم افزار ارائه می گردد.

موفق و پیروز باشید

با سلام

ترکیب بسیار خوبیست، با این دو رشته می توانید یک مدیر فناوری اطلاعات موفق باشید و از لحاظ کاری در زمینه های مدیریت پروژه، مدیریت منابع انسانی، مدیریت بودجه و .. فعالیت داشته باشید.

موفق باشید

در این متن غلطهای زیادی وجود دارد. مثلاً اینکه اولین دانشگاه‌های ایجاد کننده این رشته، فقط امیرکبیر و شریف بوده‌اند

با سلام

کاش درستش رو هم ذکر می کردید. این دو دانشگاه اولین دانشگاه های این رشته و تا همین ۳ یا ۴ سال پیش تنها دانشگاه های دولتی این رشته بوده اند.

باسلام
باتشکر از اطلاعات بسیار خوب شما
من دانشجوی ترم اول Itدر علمی کاربر دی اسلام اباد غرب هستم ازشمااستدعا دارم که منابع و کتاب های اموزشی نرم افزارهای اموزشی کتابهای دروس پایه وتخصصی درمقطع کاردانی را معرفی نمایید

باتشکر فراوان

جواب ما چی شد منتظر هستم

با سلام

منابع کنکور ارشد این رشته بتفصیل در مقاله مرتبط آورده شده است. در مورد کاردانی اطلاع خاصی نداریم.

پیروز باشید

مطالب بسیار خوبی بود.
ممنون

سلام من یه سوال داشتم . من دانشجوی رشته مهندسی نیستم میتونم فوق آِی تی شرکت کنک و با فرض اینک قبول شم باید پیش نیاز بخونم ؟

با سلام

بله می توانید، فوق این درس تعدادی پیش نیاز نیز دارد.

خیلی ممنون از راهنماییتون . لطفا اگه میشه این پیش نیاز ها رو اگه ممکنه هم بهم بگید . یک دنیا متشکر

سلام خسته نباشید. میشه یه توضیح در مورد تفاوت این رشته در ایران و خارج بدید تا اونجا که من خوندم در خارج رشته مهندسی it وجود نداره اگه کسی بخواد it تو خارج بخونه باید مدیریت it بخونه یا مهندسی کامپیوتر بخونه؟ اگه ممکنه جوابه این سوالو به ایمیله من بفرستید.
ممنون از مطالب خوبتون

man soal dashtam khedmateton.man dar reshteye it mashghole tahsilam
.va dar khrej az daneshgah reshteye mcse ro ham mikhonam
. va ta hododi barnamenevisiro ham shoro kardam .kheyli be komak ehtiyaj daram
nemidonam kodomo edame bedam mikhastam knazaretono behem email konin.moteshaker.arezoye tofigh.ya ali

با سلام

مباحث مربوط به شبکه که درحال یادگیریشان هستید ارتباط بیشتری با مباحث فناوری اطلاعات دارند.

موفق باشید

سلام. بنده خودم دانشجوی ترم ۵ این رشته هستم.معتقدم دانشجویان این رشته که ترکیبی از دروس مدیریت و مهندسی نرم افزار رو می گذرونن در پایان نه می فهمند مدیریت چی بود نه بلدند برنامه نویسی کنند. در واقع اگر تلاش بسیار در زمینه های خارج از درسی نکنند یک بی سواد به تمام معنا هستند. در حالی که یک فارغ التحصیل مهندسی نرم افزار حداقل می تواند با یک زبان برنامه نویسی خاص مسائل و مشکلات را حل کند.با تشکر

من می خوام درکشور قطر IT بخونم به نظر شما خوب لطفً برای من ایمل بزنید

سلام و ممنونم بابت توضیحات خوبتون . من خیلی وقت بود که دنبال همچین نوشته ای بودم . خوشحالم که تونستم اینجا پیدا کنم .
موفق باشید !

سلام
ممنونم از شما .
راهنمایی های شما بسیار عالی و جامع بود

سلام با اینکه رشته IT هستم ولی تازه با این سایت آشنا شدم . خیلی عالیه .

سلام
من امسال کنکور دادم می خواستم بپرسم که آیا ارزش داره تو این رشته وقت گذاشت.
ممنون

با سلام

بله

به نام خدا
با تشکر از مطلب بسیار بسیار ضروری و مهمی که واقعا نیازمند آن بودم . من میلاد هستم سوم دبیرستان رشته ی ریاضی و می خواهم در رشته ی it در دانشگاه ادامه تحصیل بدم. باز هم ممنونم. موفق باشی

سلام
مطلب جالبی بود
فقط کاش مینوشتید که برای اینکه دانشجوهای این رشته وارد بازار کار بشن چه مهارتهایی باید داشته باشند.
مرسی

سلام
می خواستم ببینم من با رتبه ۱۵۰۰ که تو کنکور اوردم میتونم IT در امیر کبیر قبول شوم؟
با تشکر.

با سلام

خیلی بعیده!

به نظر شما چه رشته ای برم خوبه؟
ترجیحا تهران باشه

سلام
ممنون از اطلاعات دقیقتون من رتبه ۱۹۰۰۰ منطقه۲ آوردم شبانه یا روزانه هر جای ایران امکان داره من IT قبول شم مرسی

سلام
من دانشجوی سال آخر این رشته هستم
اگه از من میشنوید نرید IT
چون برای ایران زیادی این رشته

از مطالب بسیار جالبتون ممنونم
من دانشجوی ترم
اول این رشته ام. همه میگن سخته.آره؟؟؟؟؟

سلام

نسب به کامپیوتر رشته راحت تریه، البته پروژه معمولا زیاد داره

سلام من دانشجوی ترم یک itهستم.ولی از رشته معماری هم قبول شدم میخواستم بدونم کدوم رشته بهتره؟ برم معماری یانه؟ کدوم رشته جذابتره و آینده خوبی داره؟ درامد کدوم بیشتره؟ راستی من دوست دارم ادامه تحصیل بدم و استاد دانشگاه بشم.کدوم برا ادامه تحصیل خوبه؟

با سلام

به خیلی چیزها بستگی داره، ولی هردو رشته در ایران بازار کار خوبی دارند.

ببخشید به چیا بستگی داره؟

سلام من دانشجوی ترم یک it دانشگاه سراسری هستم.به نظر من چهار سال دیگه به لطف دانشگاه بیام نور تعداد فارالتحصیلای it اونقد زیاد هستن که بازار کار این رشته هم کم میشه.چون دانشگاه بیام نور دورافتاده ترین شهرها(روستا!)همit گذاشتن!واسه همین میخوام تغییر رشته بدم برم مهندسی شیمی چون حداقل این رشته تو ÷یام
نور و آزاد زیاد نیست. نظر شما چیه؟ آیا نظر من درست نیست؟

سلام

درمورد رشته های دیگه مثل شیمی اینطور نیست؟!

نه مثل it،اگه دفترچه انتخاب رشته دانشگاه سراسری و آزاد رو ببینید میفهمید.در مورد itدیگه شورشو دراوردن حتی رتبه های بالای ۵۰هزار هم میتونن از it قبول شن!!البته شاید بازار کار شیمی کمتر از it باشه ولی تو ارشدش که رقیب کم هست و ظرفیت دانشگاهها زیاد برعکس it که شرکت کننده ارشدش خیلی زیاده و ظرفیت دانشگاه خیلی کم!! اینطور نیست؟؟؟

من فوق دیپلم نرم افزار کامپیوترم خدمتم که تموم شد رفتم دنبال کار اما افسوس …
موندم برا کارشناسی چی شرکت کنم از نرم افزار که حالم بهم میخوره
it یا حسابذاری
در مورد itشک دارم یه زمانی هم میگفتن نرم افزار ال و نله هیچی توش نبود فقط به جز خاص

من خودم دانشجوی ترم ۴ رشته ی itهستم اما متاسفانه در دانشگاه پیان نور هیچ وقت نمیتونه یه مهندس itخبره تحویل بده .من منیدونم چرا با داشتن فضای محدود دانشگاههای پیام نور این قدر دانشجو ی itپذیزش میکنن؟؟

دید ما گاهی ندارد!

سلام. میشه بگین منطقه ۳ با چه رتبه ای میشه دانشگاه روزانه یا شبانه قبول شد؟

سلام به تمام بچه های دانشجوی ITو تبریک به تک تک شما مهندسین عزیزآینده این مملکت بزرگ ایران زمین ، ایران کوروش و داریوش ،ایران ارسطو و ابن سینا .
تنها به شما می گوییم همین!

من دانشجو ی IT هستم و الان واقعاً موندم چه جوری ادامه بدم ،لطفاً فقط به اسمه رشته نگاه نکنید خوب تحقیق کنید و بعد انتخاب کنید چون رشته ی خیلی خیلی سختی هست.

خوبه به دردم میخورن از زحمات دستاندرکاران ممنونم.
به امید آرزوی موفقیت همه …!
دست به دست هم دهیم و ملت را از باتلاق کمبود تکنولوژی نجات دهیم.

slam, mamnun az etelaate kameletun. man be in reshte alaghe daram vali mundam ino bekhunam ya mohandesiye shimi-petroshimi, be 2tasham alghe daram vali nemidunam kodumesh bazare kare khubi dare.yekiam miyangine rotbe va taraze in 2ta reshte tu daneshgahe sarasari be tore taghribi cheghad lazeme
mamnun

دستتون درد نکنه اطلاعاتتون خیلی مفید بود

سلام
تو رو خدا کمکم کنید من الان ترم یک رشته کامپیوتر نرم افزار دانشگاه آزاد هست حالا که ترم یکه رو خوندم و در همن حال دانشگاه علمی کاربردی در رشته it قبول شدم حالا گیج هستم و نمی دونم برم it همون رشته نرم افزار در دانشگاه آزاد رو بخونم کمکم کنید .

باعرض سلام
درسایت شما درباره ی انواع رشته ها به صورت مجزا صحبت شده به جز مهندسی نرم افزار(یا حداقل من چیزی ندیدم).احتیاج زیادی دارم تا درمورد این رشته اطلاعات کاملی داشته باشم.

لطفا راهنماییم کنید

سلام من فوق دیپلم کامپیوتر دارم و میخوام در رشته ی طراحی صفحات وب ادامه تحصیل بدم . لطفا به من بگین چجوری باید وارد این رشته بشم. باید از رشته ی it برم؟

سلام من رشته تجربی هستم و حالا میخوام تو دانشگاه یکی از رشته های ITیا مهندسی نرم افزار بخونم ریاضیم هم خیلی قوی نیست میخواستم بدونم اگه برم موفق میشم یا درصد موفقیتم چقدره؟ ممنون میشم زودتر جواب بدید.

سلام ببخشید یک سوال داشتم

من دانشجوی ترم اخر دوره کاردانی رشته it هستم

میخواستم بدونم دوروس دروه کارشناسیش چیه؟

متاسفم ، امکان ارسال نظر برای این پست وجود ندارد .