خريد آنلاين نرم افزار جعبه لايتنر ماندگار >> پرداخت و تحويل در محل


معرفی رشته مهندسی نرم افزار

ماهیت کار

تاثیر شدید رایانه ها و فن آوری اطلاعات بر زندگی روزمره ، نیاز به طراحی و توسعه سیستمهای نرم افزاری رایانه ای جدید و به کاربردن فن آوریهای جدید را در طیف وسیع و در حال رشدی از کاربردها الزامی ساخته است . وظایفی که به وسیله افرادی که با عنوان مهندس نرم افزار شناخته می شوند انجام میشود به سرعت در حال رشد ونمو هستند که منعکس کننده بخشهای تخصصی جدید و تغیرات فنآوری ونیز اولویتها و عملکرد کارفرمایان میباشند .مهندسان نرم افزار با بکارگیری اصول و روشهای علم رایانه ، مهندسی و تجزیه و تحلیلهای ریاضی به طراحی ، توسعه ، آزمایش و ارزیابی نرم افزارها و سیستمهای رایانه یی می پردازند که به کمک آنها رایانه ها قادر به انجام بسیاری از عملکردهایشان می شوند.

مهندسین نرم افزار شاغل در فرایند تولید سیستمها و برنامه های کاربردی نیازها ی کاربرها را تجزیه وتحلیل کرده و سیستمها و نرم افزارهای کاربردی را برای رایانه ها طراحی و تولید کرده ویا تغییر میدهند. آنها در طراحی و توسعه انواع نرم افزارها مشارکت دارند از جمله سیستمهای عامل ، توزیع شبکه و کامپایلرها که برنامه ها را برای پردازش سریعتر تغییر می دهند . مهندسان نرم افزار با برنامه نویسی یا کد گذاری به رایانه برای انجام کاری خاص خط به خط دستورالعمل میدهند.

در ضمن مشکلات فنی ایجاد شده را نیز بر طرف می کنند . مهندسان نرم افزار باید در زمینه برنامه نویسی از مهارتهای بالایی برخوردار باشند اما اکثرا به جای نوشتن کد، با طراحی الگوریتمها ، تجزیه و تحلیل و حل مشکلات برنامه نویسی سرو کار دارند.

مهندسان نرم افزارهای کاربردی به تجزیه و تحلیل نیازهای کاربرها پرداخته و نرم افزارهای کار بردی عمومی ویا برنامه های ابزاری تخصصی را طراحی و بوجود می آورند ویا تغییر میدهند . با توجه به هدف برنامه،از زبانها ی برنامه نویسی متفاوتی استفاده می شود.

زبانهای بر نامه نویسی اصلی مورد استفاده شامل سی ، سی پلاس پلاس و جاوا و برنامه هایی که کمتر کاربرد دارند شامل فرترن و کوبول می باشند .بعضی مهندسین نرم افزار هم به توسعه بسته های نرم افزاری سیستم و هم برنامه های کاربردی سفارشی میپردازند .

مهندسین نرم افزارهای سیستم وظیفه هماهنگ کردن نصب ونگهداری سیستمهای رایانه ای یک شرکت را برعهده داشته و رشد و گسترش این سیستمها را در آینده برنامه ریزی می کنند. مهندسین شاغل در یک شرکت به هماهنگ کردن نیازها ی رایانه ای هربخش ازجمله دادن سفارشات ، صورت برداری کالاها ، صورت حساب ها و ثبت صورت پرداخت ها می پردازند و از لحاظ فنی پیشنهاداتی ارائه می دهند . آنها در ضمن باید اینترانتهای شرکت ، بعنی شبکه هایی که رایانه ها را درون یک شرکت به هم متصل کرده و ارتباطات درون شرکتی را راحت میکنند راه اندازی کنند .

مهندسین نرم افزارهای سیستم برای شرکتهایی که سیستمهای کامل رایانه ای را طراحی ، اجرا و نصب میکنند نیز کار میکنند .احتمال دارد که انان در بخش بازاریابی و فروش کار کنند که در این بخشها به عنوان مرجع فنی اولیه برای فروشندگان و مشتریان به فعالیت می پردازنند . در ضمن فعالیت هایی چون فروش تولیدات و حمایت های فنی پس از فروش برای مشتریان نیز در حیطه کار آنان می باشد .

مهندسان نرم افزاراغلب به عنوان بخشی از یک تیم که طراحی سخت افزار و نرم افزار و سیستمها را بر عهده دارد به فعالیت می پردازند . یک تیم هسته ای کارهای مهندسی ، فروش ، ساخت و فرماندهی کارکنان را تا ارائه محصول نهایی به عهده میگیرد .

محیط کار

مهندسان نرم افزار دردفاتر کار راحت و با نور مناسب و یا در آزمایشگاههای رایانه ای که مجهز به تجهیزات رایانه ایست به کار می پردازند . اکثر آنان ساعتهای معینی رادر هفته کار میکنند اما به علت ماهیت پروژه ای کار، ممکن است مجبور به شبکاری ویا کار در تعطیلات برای تحویل به موقع سفارش و یا حل مسائل نا خواسته فنی بشوند . آنها همانند سایر کارکنانی که ساعتها پشت رایانه می نشینند و بر روی صفحه کلید تایپ میکنند ممکن است دچار عوارضی چون خستگی چشم ، کمر درد و ناراحتی های دست و مچ مانند سندرم تونل کارپال شوند.

بسیاری از مهندسان نرم افزار در تلاش برای بهبود برنامه های نرم افزاری برای کاربران ، باید با مشتریان و همکاران ، تبادل کاری نزدیک داشته باشند .

مثلا مهندسانی که توسط فروشندگان نرم افزار وشرکتهای مشاوره ای استخدام می شوند ، اکثر اوقات خود را دور از محل کار خود میگذرانند وبرای ملاقات با مشتریان سفرهای شبانه میکنند . آنها با مشتریهایی از کارهای تولیدی گرفته تا مؤسسات مالی سرو کار دارند .

با گسترش شبکه های اینترنتی ، مهندسان نرم افزار قادر خواهند بود با استفاده از مودمها ، رایانه های قابل حمل ،‌ پست الکترونیکی و اینترنت از دفتر کار خود و با اتصال به رایانه مشتریان حمایتهای فنی را ارائه داده و مشکلات جزئی را شناسایی و رفع کنند .

فرصتهای شغلی

هر چند مهندسان نرم افزار توسط اکثر صنایع استخدام می شوند، بیشترین تجمع آنها در صنایع رایانه و خدمات پردازش اطلاعات میباشد. این صنایع شامل شرکنهایی هستند که بسته های نرم افزاری آماده را تولید میکنند و یا خدمات رایانه ای قراردادی مانند برنامه نویسی رایانه ای ، یکپارچه سازی سیستم ها و بازیابی اطلاعات مانند خدمات اینترنتی و پایگاههای داده ها را ارائه می دهند میباشند .

بسیاری از مهندسان نرم افزار در سایر بخش ها مانند مراکز دولتی ، سازندگان رایانه و تجهیرات الکنرونیکی مربوطه ، کالج ها و دانشگاها به فعالیت می پردازند.

کارفرمایانی که مهندسین نرم افزار را استخدام میکنند از شرکتهای تازه کار گرفته تا موسسات صنعتی پیشرو و جا افتاده را شامل میشوند . گسترش اینترنت ، پست الکترونیکی و سایر سیستمهای ارتباطی باعث بسط الکترونیک به شرکتهای مهندسیی می شود که زمینه های کاری اساسا نامربوطی به این رشته دارند .

مثلا شرکنهای مهندسی که متخصص در ساخت پلها و نیرو گاهای برق می باشند به منظور طراحی و گسترش سسیستمهای اطلاعات جغرافیایی و قابلیت های طراحی خود کار، مهندسان نرم افزار را استخدام می کنند. شرکنهای ارتباطاتی به منظوربهره برداری از بازاردرحال رشد ارتباطات شخصی ، به مهندسان نرم افزار نیازمندند . شرکتهای اصلی ارتباطاتی موقعیت های کاری مناسبی را هم برای مهندسان نرم افزار کار بردی و هم مهندسان سیستم فراهم می کنند.

تعداد روزافزونی از مهندسان نرم افزار که اکثرا خود اشتغالند به عنوان مشاور به شکل قراردادی یا پیمانی به کار گرفته می شوند . گروهی از مشاوران در شرکتهای تخصصی مشغول بکارند که ایجاد و نگهداری اینترانت وپایگاههای اینترنتی شرکتها را بر عهده دارند. ا ز آنجایی که شرکتهای تجاری نیاز به مدیریت ، به روز رسانی و سفارشی سازی سیستمهای پیچیده رایانه ای دارند لذا فرصتهای مشاوره ای برای مهندسان نرم افزاری از روند رو به افزایش بر خوردار خواهد بود .

آموزش و ادامه تحصیل

اکثر کارفرمایان تمایل دارند تا افرادی را استخدام کنند که حداقل دارای مدرک لیسانس بوده و دانش و تجربه وسیعی در زمینه فنآوری و سیستمها ی رایاته ای داشته باشند . افراد علاقه مند به مهندسی نر م افزار رایانه باید در حل مسائل و تجزیه و تحلیل مهارت بالایی داشته باشند و در ضمن باید توانایی بر قراری ارتباط با سایر اعضای گرو ه ، کارمندان و مشنریان را نیزداشته باشند .

و از آنجایی که غالبا همزمان با چندین موضوع سر و کار دارند ، باید از قدرت تمرکز و توجه بالا نسبت به جزئیات بر خوردار باشند. همانند سایر مشاغل فرصتها ی پیشرقت برای مهندسان نرم افزار با افزایش تجربه افزایش می یابد. احتمال دارد که مهندسان تازه کار به آزمایش و باز بینی طرحهای در حال پیشرفت بپردازند و با افزایش تجربه در طراحی و ساخت نرم افزارها مشارکت خواهند داشت و احتمال می رو د که تا مدیریت پروژه و یا مدیریت سیستمهای اطلاعاتی نیز ارتقا مقام یابند .

گروهی از مهندسان نرم افزاری با تجربه و متخصص به طراحی سیستم یا مشاوره و یا به تاسیس شرکتهای مشاوره خصوصی می پردازند.

با پیشرفت فنآوری رایانه ای ، کار فرمایان به مهارتهای جدید تری نیاز پیداخواهند کرد.

مهندسان نرم افزاری که مایلند در این رشته کاری پویا باقی بمانند ، باید به طور مداوم در کسب مهارتهای جدید تربکوشند . به منظورکمک به این مهندسین در پیشرفتن با فنآوری درحال تغییر، کارفرمایان و دست اندرکاران برنامه های نرم افزاری ، دانشگاهها و کالج ها، موسسات اموزش خصوصی و انجمن های علوم پیشرفته رایانه ای ، سمینارهای تخصصی و دوره های بازآموزی متعددی دراین زمینه برگزار میکنند .

چشم انداز آینده

فرصت های شغلی برای مهندسان نرم افزاری از رشد سریعی بر خوردار است . احتمال می رود که رشد سریع در صنایع رایانه ای و خدمات پردازش اطلاعات که بالا ترین شمار استخدام مهندسین نرم افزار را داراست منجربه ایجاد فرصت های شغلی مناسبی برای فارغ التحصیلان این رشته باشد . کار فرمایان به دنبال استخدام مهندسان زبده ای هستند که در زمینه برنامه نویسی ، تجزیه و تحلیل سیستمها روابط عمومی و تجارت دارای مهارت های بالایی باشند. از آنجایی که مشاغل تجاری و دیگر سازمان ها روز به روزبا فنآوری جدید وفق میابند و به دنبال افزایش کارایی سیستمهای رایانه ای خود می باشند، انتظار می رود که استخدام مهندسان نرم افزار در همه زمینه ها روند صعودی یابد. رقابت میان مشاغل تجاری عاملی در جهت ادامه نوآوری های پیشرفته فنآوری میشود و سازمانها برای اجرای تغییرات لازم در این مسیر به همکاری مهندسان نرم افزار بیشتری نیاز پیدا خواهند کرد . نیاز به مهندس نرم افزار با رشد شبکه های رایانه ای افزایش می یابد به عنوان مثال نتیجه گسترش فنآوری اینترنت و رشد سریع تجارت الکترونیکی و داد و ستد اینترنتی استخدام بیشتر مهندسان نرم افزار است که توانایی راه اندازی اینترنت ، و سایر امور شبکه را داشته باشند . همچنین گسترش سیستمهای پردازش اطلاعات در مشاغل تجاری ، مخابرات ، مراکز دولتی و سایر موارد روز به روز شکل پیچیده تری می یابد وبه منظور راه اندازی ، حفظ امنیت و ارتقای سیستمها و حل مشکلات به گروهی از مهندسان سیستمهای نرم افزاری نیاز می باشد. همزمان با این تحولات فرصت های مشاوره نرم افزاری نیز برای مهندسان فراهم شود.

میزان در آمد

در سال ۲۰۰۰ میانگین در آمد سالانه مهندسان نرم افزار که تمام وقت فعالیت داشته اند در ایالات متحده حدود ۶۷۶۷۰ دلار بوده است .

منبع: کانون دانش

در همین رابطه بخوانید:


راهنماي عضويت در خبرنامه مقالات (کليک کنيد)

* اگر فکر مي کنيد مقالات اين سايت مفيد است و مي خواهيد از مقالات جديد با خبر شويد، لطفا آدرس ايميل خود را در زير وارد کرده و روي دکمه عضويت کليک کنيد و سپس روي لينک داخل ايميل تائيد که برايتان ارسال مي شود کليک کنيد. در غير اينصورت نيز مراجعه مجدد شما باعث دلگرمي خواهد بود.


فيدخوان نرم افزار جعبه لايتنر ماندگار Add to Google Reader or Homepage


خريد آنلاين نرم افزار لايتنر ماندگار به همراه فلش کارت رايگان، پرداخت و تحويل در محل

نظرات

ممنون کامل بود

ممنون از مقالات استفاده کردم

عالی بود خیلی خیلی ممنونم

مرررررررررررررررررررررررررر۳۰
ما هم می خواهیم مهندس کامپیوتر بشیم

خیلی با حال بود داداش جمال تو عشقه

خیلی کامل بود،دستتون درد نکنه.فقط یک چیز،حقوق اینها در ایران چقدره؟

خیلی ممنون

خواستم بدونم مهندسی کامپیوتر چند واحد داره که موفق نشدم پیدا کنم اما باز ممنونم

خواستم بدونم مهندسی کامپیوتر چند واحد داره که موفق نشدم پیدا کنم اما باز ممنونم

با سلام

معمولا ۱۴۰ واحد

خیلی ممنون از اطلاعاتتون.

من دانشجوی ترم سوم مهندسی نرم افزار هستم . واقعا گیج هستم. چون نمی دانم چه کار باید بکنم. چه نرم افزار هایی را باید یاد بگیرم و در چه زمینه هایی اطلاعات کسب کنم؟. به گیم دیزاین علاقه زیادی دارم اما اصلا نمی دانم برای طراحی بازی باید چه کار کنم و اول چه چیز را بخوانم و در چه زمینه هایی قوی تر شوم. هدف من تحصیل در خارج از کشور است و دوست دارم مهارت های زیادی را کسب کنم اما در حال حاضر به جز نوشتن چند برنامه ساده با سی و کارکردن خیلی ساده با آفیس و چند تا نرم افزار نصف و نیمه هیچ چی بلد نیستم اما استعداد بسیار خوبی در یادگیری نرم افزار دارم فقط باید انگیزه کافی داشته باشم و بدونم برای چی باید این نرم افزار را یاد بگیرم. من به هوش مصنوعی هم علاقه زیادی دارم و از گذشته این علاقه در من بوده است. لطفا هر کار که باید برای موفقیت در کارم انجام بدم را به من بگو و در زمینه های بالا که گفتم هم راهنماییم کن . با ایمیل من در ارتباط باش و من را زیاد منتظر پاسخت از نزار. من حتما ایمیلم را چک می کنم . امید وارم راهنمایی شما انگیزه خوبی به من بده و در آینده حتما کار ارزشمند شما را جبران کنم. بدرود

سلام.ممنون از سایت خوبتون منم مشکل دوستمون آرش رو دارم.در عین اینکه در رشته ی مهندسی نرم افزار تحصیل میکنم و سعی زیادی در یاد گیری دارم ولی هنوز سر در گم هستم .اون هم درشهری مثل آبادان با امکانات کم .لطفا منو راهنمایی کنید متشکرم.

سلام ممنون از مقالات خوبتون منم مثل همین مشکل را دارم دانشجوی ترم ۳ مهندسی نرم افزاردانشکده ی فنی یزد هستم تا الان چیزهایی یاد گرفتم ولی در حد یه دانشجوی کامپیوتر نیست اصلا نمی دونم منابع کارشناسی چی هست چه رشته هایی داره ؟در مقطع لیسانس چه رشته ای رو انتخاب کنم؟
با ایمیل من در ارتباط باش من حتما ایمیلم را چک می کنم . امید وارم راهنمایی شما انگیزه خوبی به من بده و در آینده حتما کار ارزشمند شما را جبران کنم. بدرود

ایا این رشته در ایرن از نظر میزان اطلاعات و سطح علمی پایین نیست یا هم سطح با دنیا هست

سلام
من برای یک واحد تولیدی پرورش ماهی میخواهم یک نرم افزار برای خط تولید تهیه کنم و احتیاج به راهنمایی و مشاوره در امور زیر دارم
۱- چطور و در کجا به متخصص این امر میتوانم دسترسی پیدا کنم
۲- نوع تخصص این در خواست من چه است
۳- مشاوره در باره اینکه این نرم افزار باید چه استانداردهایی داشته باشد
۴- چطور میتوانم با کسی که دارم قرار داد با او مینویسم باید نظارت بر قرار داد داشته باشم که در خواست من درست اجرا شده یا قرار داد درست تنظیم شده.
۵- شرایط حقوقی در این نوع قرار دادها چیست.

سلام
من دانشجوی ترم ۵ مهندسی نرم افزار هستم اصلا گیج نیستم و خیلی هم خوب می دونم که در دنیای نرم افزار اول برنامه نویسی بعد گرافیک و قبل از اینها مهندسیی نرم افزار و محصول مهم است به دوستان پیشنهاد می کنم یک محیط برنامه نویسی مسلط به طراحی های گرافیکی مسط و تحت شبکه بتوانند کار کنند.
دنیای وب راهم نمی توان فراموش کرد فراموش نشود که علم کامپیوتر آنقدر گسترده هست که نشود همه چیز آن را فرا گرفت
بامید خدا

وسعت وب سایتتان بسیار کم است و با وسعت زیادی به آن دهید.

سلام.منم دانشجوی ترم اول نرم افزارم.دوست دارم راجع به این رشته بیشتر بدونم.اینکه تو دانشگاه پیام نور میشه از پس این رشته براومد؟؟؟؟؟واینکه کل واحدایی که باید پاس کنم شامل چیاس؟ودیگه اینکه من رشتم تجربی بوده به مشکلی بر نمی خورم؟؟؟ممنون میشم زودتر جواب همه ی سوالامو بدین.خیلی خیلی ممنونم از همه چی.

بد نیست ول اطلاعات کم است .

من دانشجوی نرم افزار ترم ۴ هستم .جواب سوال های ارش رو برای نن هم بفرستید .اگر بخوام برلی ارشد بخونم چه درسهایی رو باید بیشتر بخونم چند تا کتاب خوب هم به من معرفی کنید.اگه بخوام بیرون برم کلاس چه کلاس هایی برام مفید تر که در دانشگاه درس نمیدهند.

با سلام

آزمون ها و کلاس های پارسه مناسب هستند و برخی منابع اصلیش هم مانند کنکور فنآوری اطلاعاته. البته ایشالا بزودی مطلبی هم درباره کنکور مهندسی کامپیوتر (نرم افزار/سخت افزار) در وبسایت قرار میدیم.

خوبه بد نیست

من تازه می خوام وارد دانشگاه بشم اما نمی دونم IT را انتخاب کنم یا برنامه نویسی را اگه میشه راهنمایی کنید.

اکه میشه در مورد رشته نرم افزار مطالب بیشتری را در اختیارم بزارید وبگید که ماباید چه زبان های برنامه نویسی رو یاد بگیریم.مرسی

با سلام ،
من فارق التحصیل مهندسی کامپیوتر گرایش نرم افزار هستم ،
برای دوستانی که دانشجوی این رشته هستند می نویسم:
بهتون تبریک می گم که از همین حالا به این فکر هستید که چه جیزهایی رو خارج از دروس دانشگاهی باید بخونید چون توی دانشگاه واقعا هیچ برنامه کاربردی به شما آموزش داده نمیشه ، منظورم زیر سوال بردن ارزش دانشگاه نیست ، برعکس دروس دانشگاه همه پایه های اصولی نوشتن یک برنامه کاربردی رو به شما آموزش می دن و شما باید خودتون بر اساس علاقه شخصی و نیاز های بازار زبانهای برنامه نویسی رو خودتون یاد بگیرید که این کار برای یک مهندس نرم افزار اصلا کار سختی نیست و فقط به کمی پشتکار احتیاج داره ، به عنوان مثال می تونید یکی از برنامه های طراحی سایت و یا مولتی مدیا رو انتخاب کنید و ودر موردش تحقیق کنید و خودتون رو به صورت مستقل از دروس دانشگاهی توی اون رشته قوی کنید

مفد مهندسی کامپیوتر گرون هست . باورت نشه میگن نبض دنیای مدرن تو دست این رشتس .. وقتی از ۸ تا ۶ تو هر دره و دهاتی فرستادنت که بری پایگاه داده فلان شرکتو مرتب کنی آخرشم یه دهاتی هر چی خواست بهت گفت آخر ماه هم سیصد هزار ت دادن دستت می فهمی جه رشته پر استرس بی ارزشی هست . بقیه مقولات مثل c# همینه و اون گرافیک که اصلا هیچی . من تو ۳ فیلد تجربه دارم پایگاه داده و گرافیک و برنامه نویسی با c# اما شبکشو نمیدونم بازار کارش چطوره . من پیشنهاد میکنم دوستای دیپلم رشته های واقعی تری رو انتخاب کنند . رشته های مجازی که کل زحمتت تو یه برنامه مجازی و با یه کپی پست پخش میشه فایده نداره . موفق باشید بچه های ایران زنده باد ایران

سلام من دانشجوی ترم دو نرم افزارم.اگه میشه چند تا کتاب خوب برا تقویت زبان c بهم معرفی کنید.و بهم بگید برا موفقیت تو این رشته چه کارایی باید بکنم؟؟
خواهش میکنم بهم کمک کنید اخه من با علاقه کاذب وارد این رشته شدم(و البته با رتبه تقریبا خوب و توی یکی از دانشگاههای معتبر) یعنی هیچ اشنایی قبلی با درسای اختصاصی این رشته نداشتم اما الان میخوام یه برنامه نویس موفق باشم .

سلام:من دانشجوی ترم دوم مهندسی نرم افزار هستم .پیشنهاد میکنم ابه دانشجویان: شبکه بهترین شاخی است که می توا ن پیشرفت کرد .

سلام
ممنون از مقاله های مفیدتون.
من ترم ۶ مهندسی فناوری و اطلاعات هستم.
اطلاعاتی در زمینه ی ارشد این رشته می خواستم واینکه کدام گرایش ITبهتر است؟ اصلا ارشد مهندسی نرم افزار شرکت کنم بهتره یا همان مهندسی IT؟(از نظر قبولی و بازار کار)
لطفا برایم ایمیل بفرستید و من را در این زمینه راهنمایی کنید.با تشکر

کارشناسی ارشد نرم افزار رو دارم اگه مقاله هایی در سطح کشوری بدم میتونم دکترا رو بدون کنکور چه در ایران و چه در خارج از کشور بخونم ممنون

slm,man emsal konkur dadam be nazaretun narm afzaro bezanam in reshtaro dust daram vali az bas az dustam va kasayi ke in reshtaro khhundan bad shenidam gij shodam .be nazaretun chi kar konam?

ن باید انتخاب رشته کنم ولی واقا نمی دونم itبخونم یانرم افزار. شنیدم itرشته ی جدیدیه وجانیفتاده ونرم افزارخیلی زیاده اگه itرو انتخاب کنم تا ۶یا۷ سال دیگه کاری در شانش تو کشور ما هست؟

سلام
من دانشجوی ترم ۴نرم افزارهستم ولی خیلی نگرانم چون ازنرم افزارهای موردنیاز این رشته که باید بلد باشم و دانشگاه یاد نمیدن بی خبرم.نیزمنابعی وکتابهای تست وکلاس هایی که بخوام برای ارشدبخوانم رامیشه به من بگین واز مقالاتتون هم می خوام استفاده کنم ممنون.

سلام من میخواهم رشته ی نرم افزار را بزنم ولی از هر کسی می پرسم منو می ترسونه و میگه که امکان داره ولش کنی و من با اینکه یه مقدار از برنامه نویسی بلد هستم ولی باز هم می ترسم اگه میشه تا انتخاب رشته وقت داره جواب منو بدید. ممنون

سلام ببخشید یه سوال اضظراری داشتم:
تو پیام نور میشه از پس این رشته بر اومد؟
خواهش میکنم کمک کنید…

سلام من مهندس نرم افزار هستم اگه خواستید ایمیل بزنید تا راهنمایی کنم
شغل نرم افزار در ایران با امریکا تفاوت بسیاری داره و این توهم ورتون نداره که حقوق ها خوبه اگه برنامه نویسی بلد باشید حقوق یک پایه کارگر ساده بهتون میدن کسی خواست بگه شرکت ما هر چند وقت یک بار استخدام می کنه
۱- چشمتون داغون میشه
۲- کسی شما رو آدم حساب نمی کنه
۳- انقدر مهندس نرم افزار تو ایران ریخته که راه بری می خوری بهشون شاید بگی چرا مثلا طرف رفته ریاضی محض خونده اومده برنامه نویس شده رفته فیزیک خونده رفته تربیت بدنی خونده رفته فیزیک خونده رفته فلسفه خونده اومده تواین شغل برای اینکه وسایلش راحته هرکی یک کامپیوتر میندازه توخونه و یک کتاب
تو کشور ما کپی رایت نیست بخاطر همین شما می تونید ابزار visual studio رو با ۵۰۰ تومن بخرید با یک کتاب بشید برنامه نویس ولی در امریکا هر کسی نمیره ۳۰۰۰ دلار پولش رو بده بخره پس همه ارزش نرم افزار میدونن و بهش پول میدن
نرم افزار هم بنویسی ۲۴ ساعته کرکش می کنند.
مثلا یکی رفته یک سایت طراحی کرده ۱۰۰۰۰۰ تومن چون شغل اصلیش چیز دیگری هست و کنار کارش خوبه ولی برای شما شغل نمیشه فقط مونده دوستان بغال و چغال بیان
من سال ۱۳۸۲ درامد از بازار آزاد ۱۲۰۰۰۰۰۰ تومان بود یعنی ماهی یک ملیون تومان ولی امروز درآمدم در ۴ ماه اول ۸۶۰۰۰۰ تومان بوده یعنی ماهی ۲۰۰۰۰۰ تومان
دوست من مهندس الکترونیک بود الان باورش نمی شد بهش گفتم حقوق پایه اون الان ۸۵۰۰۰۰ تومان که با بقیه چیزا می زنه بالای ی ملیون اشتباه من رو تکرار نکنید اگه بازم باور نمی کنید یکه لینک بهتون میدم تا در مورد درآمد اطلاعاتتون زیاد بشه
ببیند من فهمیدم درآمد مهم نیست که شما چقدر زحمت می کشید بلکه باید کارب رو بکنیئ که کمتر تو دسترس باشه تا بهش پول بدن

من هم مشکلم مشابه بقیه هست تا حدوددی ترم ۴ هستم اما اطلاعات کمی دارم و مشکلاتم مشابه ارش هست لطفا راهنماییم کنید

خوب بود اما من بین رشته شیمی کاربردی و مهندسی نرم افزار موندم کدومو انتخاب کنم به هر دو علاقه دارم لطفاهمین الان جوابمو بدیدممنون

لطفا بگین در حال حاضر موقعیت شغلی این مهندسی کامپیوتر-نرم افزار چطوریه؟یعنی که میشه برای آینده تضمینی داشت؟؟؟؟

ممنون.من همین امشب قبول شدم (سمنان) البته اولویتم آی تی بود ولی نرم افزار هم عالیه ممنون بابت راهنمایی

خیلی ممنون استفاده کردم عالی بود

سلام من فارغ التحصیل رشته کشاورزی هستم ولی شغلم مربوط به کامپیوتر و ADSL و شبکه و PAP هست امسال در کنکور ریاضی شرکت کردم و در رشته علوم کامپیوتر قبول شدم با توجه به اینکه دیپلم تجربی دارم و طبیعتا مشکل ریاضی به نظر شما می تونم در این رشته موفق باشم لطفا راهنمایی کنید

اینو هم اضافه کنم در کامپیوتر هر چی یاد گرفتم تجربی یاد گرفتم ولی اطلاعاتم بد نیست به درس خوندن هم خیلی علاقه دارم به نظر شما از پس این رشته بر می آیم یا نه؟

باسلام
ممنون از اطلاعاتتون اما راستش من بیشتر گیج شدم
امسال پیام نور زبان وادبیات انگلیسی وازاد نرم افزار هردو کارشناسی وهردو تهران قبول شدم اما نمیدونم کدوم یکی رو انتخاب کنم ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.
باسپاس.

همونطورکه گفتم عالی بود
من با نظراقای علی موافق نیستم
من خودم فارغ التحصیل نرم افزاردانشگاه تهرانم وهفته دیگه هم
عازم سوئدبرای ارشد نرم افزار
اینقدراهم نرم افزار بی ارزش نیست باکمال میل حاضرم دوستان علاقمندومخصوصا ترم پائینیهارو راهنمایی کنم
زنده بادایران وایرانی
[email protected]

ممنون ازسایت خوبتون من میخوام با dinaدر تماس باشم لطفا ایمیلش به من بدهید

salam.man ta ye mahe dge daneshjoe in reshte misham yekam mitarsam.mikham az aval kari konam ke to reshtam moafagh basham.mishe rahnamaim konid ke gheir az ketabaye uni che manabe dgei ro motale konam va kolan chi kar konam ke barname nevisim taghviat she. rasi az etelatetonam mamnonam

درود
زهرای عزیزهرسوالی داری من درخدمتت هستم
همینطوربقیه دوستان
درود برایران وایرانی

سلام به همگی من دانشجوی ترم ۵ نرم افزارم و از ابتدای دبیرستان به رشته مکانیک علاقه داشتم ولی تقدیر خوبم منو به سمت نرم افزار کشید……………
فقط به همه اعلام میکنم که یکی از بهترین رشته ها رو داریم.
کارم با حقوق مناسب فراوان است.
از دینا میخوام به سوئدرسید بهم میل بزنه اونجا اشناداریم….[email protected]

من در حال انتخواب رشته دانشگاهی برای مقطع کارشتاسی هستم وخیلی گیجم و نمیدونم چکار کنم

سلام من دانشجوی ترم ۳ نرم افزارم و متاسفانه دقیقاً مشکل بقیه رو دارم چون فکر می کنم دانشگاه به اندازه کافی نمی تونه کمک کنه. همه می گن تو شاخه های این رشته اطلاعات کسب کن بعد ببین به کدوم بیشتر علاقه داری.تا حدودی به طراحی سایت علاقه دارم ولی زیاد آشنایی ندارم.ممنونم اگه راهنماییم کنید.

سلام من امسال تو این رشته قبول شدم درواقع چیز زیادی از این رشته نمیدونم دارم راجع بهش تحقیق میکنم من به فیزیک فناوری نانو و فناوری هسته ای خیلی علاقه داشتم و همه فکرم رو اونا بود واصلا به نرم افزار فکر نکرده بودم. حالا هرکی یه چیزی میگه یکی میگه بهتراین رشته وجود ندارهیکی دیگه میگه اصلا بدرد نمی خوره.راستش اگه بخوایم مثل علی به قضیه نگاه کنیم وضعیت همه رشتها تو ایران همینه .من خوشحال میشم اگه از کمکهاوراهنمایهای دینا جان و همینطور شما استفاده کنم. فکر کنم دینا چون داره از ایران میره اینو میگه! لطفا منو راهنمایی کنید تو ایران چطور از پس این رشته برام.

سلام اول ازتون تشکر میکنم بعد خواهش میکنم کمکم کنید من واقعا نمیدونم این رشته به دردم میخوره یا نه من علاقه خاصی به این رشته ندارم ولی فقط هدفم یه شغل خوبه که خیلی واسم مهمه راستی رشته دبیرستانم هم تجربی بوده لطفا بگید تو دانشگاه پیام نوراز پسش بر می آم یا نه کمکم کنید

سلام من فارغ التحصیل کاردانی نرم افزار هستم و الانم دانشجوی مهندسی سخت افزار به نظر من اگه کسی میخواد در محیط دانشگاه یک برنامه نویس خوب یا یک گرافیک کار خوب یا یک شبکه کار خوب بشه حتما باید از هنرستانهای کامپیوتر وارد دانشکده ها و آموزشکده های فنی حرفه ای بشه البته همیش آموزشکده های فنی هم بعضیاشون اینجورین مثل شمسی پور تهران-شهید منتظری مشهد-شهید مهاجر اصفهان و ….

سلام من امسال تو این رشته قبول شدم علاقه زیادی ندارم به این رشته از دینا میخوام کمکم کنه

بچه ها اینو بدانید که هرشخص در او نیروی هست که در دیگری نیست از نیروی خود به نحو احسن استفاده نمایید مشورت خوبه بد نیست ولی قدرت دست شماست وارد هرکاری که شدید خودبه خود پیشرفت خواهی کرد

بچه ها در هر چیزی جایی واسه لذت بردن هست
ویادتونم نره که موفقیت در گرو نوآوریه
پس از نوآوری هاتون لذت ببرید
واینم بدونین
که این فقط یکی از راههای موفقیته!!

سلام سایتتون خیلی خیلی عالیه
من می خوام از دوستان باتجربه و به خصوص از دینا خانم
من پشت کنکور هستم و می خواهم که در انتخاب رشته ، نرم افزار رو بزنم . اهل ارومیه هستم و می خواهم تو شهر خودمون درس بخونم . عاشق کامپیوتر هستم و به کارهای پیچیده و فکری بسیار علاقه دارم . از هرچی خسته بشم از کامپیوتر و کارهای مربوط به آن خسته نمی شوم . حالا باتوجه به تجربتون از شما می پرسم که رشته نرم افزار رو انتخاب کنم یا نه ؟

سلام من دانشجوی ترم اخر مهندسی نرم افزار از دانشگاه صنعتی اصفهان هستم اقا این رشته به درد نمیخوره وقتی به درد میخوره که پارتی داشته باشی بری باهاش سره کار همه دوستانه من بیکارن اونم با مدرک کارشناسی از صنعتی اگه سوالی در رابته با ین رشته داشتید من در خدوتم

یکی از دوستان بالا گفته که نمی دونم فلان کس در رشته غیر مرتبط با نرم افزار آمده و شده برنامه نویس و . . . .
حقیقت اینست که تحصیلات خشک و خالی دانشگاهی به هیچ عنوان تضمین کننده موفقیت شما در کار و در آمد نیست.چه بسا بسیارند که تحصیلات دانشگاهی ندارند اما به معنای واقعی استاد کار خود هستند و در جامعه اکثر تقاضاهای شغلی برای آنهاست وکسی برای مدرک در جهان پول نمی دهد بلکه برای انجام کار به نحو احسن پول می دهند.
اگر به رشته خود علاقه ندارین همین الان کات بدین .اما اگه علاقه دارین باید ساعتها از شبانه روز رو وقت صرف کنید که از مبانی اولیه زبانهای مختلف برنامه نویسی بتوانید خودتان موفق به ساخت برنامه ای شوید که کاربردی برای خدمات یا صنعت یا هنری باشد.
هیچ کتابی وجود ندارد که به صورت کامل و لقمه آماده به شما ساخت نرم افزاری منحصر به فرد بیاموزد که مثلا نیاز ضروری آلان جهان است.بلکه این شمائید که باید تحقیق کنید نیاز آلان چیست و چه کار باید انجام دهید.
آن دوستانی که می گویند گیچیم و نمی دانیم چه کتابی بخوانیم و نمی دونم دانشجوی ترم چندیم اما نگران آینده شغلی باید بدانند هنوز از رشته و مطالعات خود هیچ نفهمیدند.کسی که دروس دانشگاهی را کاملا متوجه شود مابقی را خودش با کار مداوم و آزمایش و نهایتا اصل خطا به دست می آورد و تبدیل به مهندسی منحصر به فرد می شود که دیگر منتظر گرفتن سفارش از جامعه نیست بلکه خود سفارش می آفریند و خود با توانایی و استعدادش عطش جامعه را برای توانایی های خود بالا میبرد.
بّله . . . .. .میلیونها مهندس نرم افزار وجود دارند که سر درگم بیکار می چرخند و منتظرند کسی دستشان را بگیرد و سر کاری ببرد اما تنها یک نفر پیدا میشود که میشود برنامه نویس اصلی نرم افزار ۳DS MAX یا photoshop !!!!!
آیا شما از آن دسته هستید که منتظر کمک و استخدام دیگرانید یا از آن دسته هستید که می خواهید پدیده ای را بوجود آورید که بشریت را متحول کند ؟!!!!!!
مطمئن باشید اگر از دسته دومید حتما تمام دنیا به سراغ شما خواهند آمد و بیکاری برایتان بی معنی ترین واژه خواهد بود.

با سلام
آیا در رشته نرم افزار باید ساعتهای زیادی در طول روز با کامپیوتر کار کرد؟ مثلا چقدر؟ یا اینکه میشه ساعتها کتاب خوند و دو ساعت کمتر یا بیشتر با کامپیوتر کار کرد؟ ممنون میشم اگه پاسخم رو بدید البته امروز و حداکثر فردا.براتون دعا می کنم حتی اگه جوابمو ندید چون پیش از این از سایت شما خیلی استفاده کرده ام.

با سلام
من دیپلم فنی حرفه ای رشته کامپیوتر هستم و کمتر از یک اپراتور ساده اطلاعات دارم و علاقه بساری به ادامه تحصیل و کار با کامپیوتر را دارم لطفاً مرا راهنمایی نمایید.
در حال حاضر در یک شرکت تجهیزات پزشکی کار می کنم که فقط کار تایپی انجام می دهم که هیچگونه رضایت خاطر ندارم و همین مرا خیلی اذیت میکند زیرل عاشق پیشرفت هستم نه ثابت ماندن و عقب افتادن از کار و دانش.
دیپلم ۱۳۸۳
با تشکر منتظر پیغام شما هستم

سلام
در ابتدا به سازنده سایت تبریک میگم ولی میتونه بهتر باشه
من دانشجوی ترم اول هستم که مهندسی کامپیوتر اولویت ۹۵ من بوده
اما ان چیزی که تا به حال از این رشته در ذهنم نقش بسته اینه که یک رشته با تنوع بالاست و میتونه ادم رو از نظر علم و سواد ارضا کنه ودارای پیچیدگی های خاص است چون از این رشته پیش نیاز خوبی در دوره دبیرستان ساخته نشده
حرفهایی که در مورد بازار کار زده شد را کاملا قبول ندارم زیرا هر کس که در رشته خودش موفق باشد کار به دنبال او میرود
با ارزوی موفقیت همه شما

سلام
ممنون از سایت خوبتون
من دانشجوی ترم ۴ این رشته ام ولی هیچی هم بلد نیستم ومعدلم همیشه ۱۹-۲۰ واقعا رشته خوبیه.زنده باد ایران و ایرانی

احسنت به این همه خودباوری و یقین، واقعا استفاده کردم از مطالب و نظرات دوستان من تازه امروز باخبر شدم که در رشته نرم افزارکامپیوتر قبول شده ام و با خواندن نظرات دوستان عزیز علاقه ام به این رشته بیشتر شده خیــــــــلی ممنون
ســایــه تـون بـــرقـــرار عیـــدتـون مـاندگـــار

سلام من دانشجوی ترم ۲ علوم کامپیوترهستم. امسال درسهای این رشته عوض شده و رفته جز زیر مجموعه های ریاضی. می خوام تغییر رشته بدم ولی نمی دونم ITبهتره یا نرم افزار؟
سال نو بر شما مبارک

درود بر شما.

سپاس از مقاله ی بسیار کاملتون.
امید به خدا اگه موفق بشم و سنگ جلوی پام نباشه امسال
خیال دارم کنکور رشته ی مهندسی نرم اقزار رو بدم.
من واقعاً به خودم اطمینان دارم که استعدادی خیلی زیادی
در زمینه ی نرم افزار دارم و بنابراین بد نیس که زحمت بکشم
و در زمینه ای که استعداد دارم آغاز به تحصیل کنم.

از مقاله ی شما هم استفاده کردم. یک دنیا سپاس

واقعا عالی بود من دیپلم ریاضی دارم اما به واسطه علاقه شدیدی که به کامپیوتر و نرم افزار پیدا کردم دوست دارم این رشته رو بخونم اگه میشه کتاب هایی رو که به من تو موفقیتم تو این رشته کمک می کنه معرفی کنید.

سلام.دانشجوی ترم۳مهندسی نرم افزار واحدباغملک هستم.ازنظر استخدامی رشته های نرم افزار در اولویت کاری قرار دارند یاسخت افزار؟

خیلی عالی بود
من خودم رشتم مهندسی نرم افزاره ممنون از اطلاع رسانی خوبتون
ما بچه های صنعتی بیرجند ورودی خودمون یه وبلاگ داریم برا اطلاع رسانی و وجود مطالب علمی .
با اجازتون این مطلبتون و بزارم تو وبمون .
راستی دوست دارید با چه اسمی لینک بشید ؟
آدرس وبلاگمون هم اینه !
cebut89.mihanblog.com
خوش حال میشم به وبلاگ ما سر بزنید .

من یک سوال داشتم امسال من مهندسی کامپیوتر نرم افزار قبول شدم اما مترجمی پیام نور قبول می شم می خواستم بدونم کدام از این رشته بهتره منظورم بازاره کارشه ؟ ممنون می شم کمکم کنین

سلام به همه ی مهندسین اینده به همگی تبریک میگم رشته عالی و بروزیه!اگه میخواین موفق بشید چه در رشته کامپیوتر چه هر رشته دیگه ای اول باید امید داشته باشید بعد علاقه بعد پشتکار و پشتکار!!اگه ادم منفی و ناامیدی باشی تو بهترین رشته ها و بهترین موقعیتها هم شکست میخوری این در تمام دنیا یه اصله این رشته در کشور ما جا برای رشت زیاد داره به امید روزی که کشورمون در زمینه تکنولوژی حرفی برای گفتن داشته باشه

لطفا کل گرایشهای رشته نرم افزار رو بگید

دوستان عزیز سلام
من امسال از دانشگاه در رشته نرم افزار فارغ التحصیل شدم
۱۴۱ واحد درسی که ۲۱ اونها عمومی و۵۶ واحد اختصاصی والباقی اصلی بوده را با زحمت بسیار پاس کردم
کسی که به این رشته علاقه داره باید یک برنامه نویس قوی در زمینه زبانهای تحت شبکه باشه در غیر این صورت از تحصیلش جز یک مدرک سودی نخواهد برد

سلام. من ارشد نرم افزار دانشگاه ازاد دارم می خوام بدونم می تونم واسه دکترا دولتی امتحان بدم

من دکتری کامپیوتر دارم و برای بعضی از دانشگاه های ازاد و دولتی سایت طراحی میکنم . درامد منم ماهی ۳ یا ۲ میلیون هستش .اگه رشته کامپیوتر بد بود چرا الان تو بانکای دولتی و خصوصی دیگه رشته ریاضی قبول نمیکنن و فقط کامپیوتر میخوان .اگه راهنمایی میخواین به من ایمیل بفرستید

اقای پوراحمد امیدوارم کردید مثل یکی از استادام حرف میزنید من ترم سه نرم افزار هستم همش دنبال یادگیری هستم و تا حدودی موفق بودم

سلام.من تازه امسال توی این رشته قبول شدم.راسیتش اول فکر می کردم آسونه اما حالا میبینم که سخت تر از این حرفاست و این هنوز اولشه که این خودش به تنهایی مشکلی نیست چون من سعی میکنم که تلاشمو زیادتر کنم. اما اصل مطلب اینه که پدر من علاقه زیادی داره که من دوباره کنکور بدم و برم پزشکی یا دارو سازی یا مهندسی پزشکی.هرچند من از اون تیپ آدما نیستم که به درد دکتری بخورم.او می گه توی این رشته باید خیلی زحمت بکشی و آخرهم فقط کامپیوتر خوندی و در آینده کار خوبی نداره. الان نمی دونم چی کار کنم. میترسم آینده کاری نداشته باشم و من علاقه بسیار شدیدی به رفتن به خارج دارم. میشه لطفا منو در ادامه تحصیل و شغل های مربوط به این رشته توی کارشناسی ارشد راهنمایی کنید؟(راجع به مهندسی پزشکی هم بگید.)

بچه ها من هم مثل شماها پشت کنکوری هستم می خوام برم به نرم افزار چون علاقه مند هستم اگر میتونید منو راهنایی کنید از نظر موقعیت شغلی میزان درآمد و …. کمکم کنید وگرنه میرم به عمران

سلام من پشت کنکوری ام اگه برم رشته نرمافزار موقعیت اینده ام چیه میشه لطفا کمکم کنید……….ممنون.

سلام
به عقیده من یکی از برنامه نویسیهای کاربردی تو کامپیوتر تحت وب هست و یادگیری اون خالی از لطف نیست چون امروزه هر کاری میخواد شروع بشه یک سایت می خواد.
برای شروع این چیزا رو یاد بگیرید:
html,css,php,ajax,jquery,xml,sql,photoshope,javascripte

یکی از کسانی که صحبت کرده بود کامپیوتر تو ایران درامدی نداره تا حالا با خودش فکر کرده که کسی که سایت دانشگاه ازاد و یا سایت یارانه ها رو طراحی کرده چند گرفته و اصلا هزینه پشتیبانی اوون چنده؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

خواهش می کنم جواب منو بدین من دانشجوی رشته علوم اجتماعی هستم می خوام به رشته مهندسی نرم افزار تغییر رشته بدم ولی می ترسم نمی دانم چه کتابهایی رو باید بخونم و این که برای منی که هیچی از برنامه نویسی نمی دانم می تونم پاس کنم یا نه خواهش می کنم جواب منو بدین این قدر تو سایت رفتم خسته شدم

سلام با عرض پوزش یادم رفت بپرسم که چه تایمی باید اقدام کنم برای تغیر رشته

سلام به همه بچه ها من دانشجوی رشته علوم اجتماعی هستم خیلی رشته کامپیوتر نرم افزار رو دوست دارم عاشقشم ولی هیچی از برنامه نویسی نمی دونم و نمی دونم بدون این که چیزی از برنامه نویسی بدونم مافق میشم یا نه خواهشن راهنماییم کنید می خوام تغییر رشته بدم

سلام و خسته نباشید
من تازه با سایتتون اشنا شدم من دانشجوی ترم ۶ نرم افزارم به این رشت علاقه دارم ولی نمیدونم تلاشم کم بوده یا استعدادم کم بوده خیلی برنامه نویسی خوب نیست ولی به گرافیک خیلی علاقه دارم نمیدونم از کجا و چه جوری شروع کنم ممنون میشم اگه راهنماییم کنید
و سوال دومم ایا برای ارشد این رشته چه سراسری یا ازاد خیلی سخته احتمال قبولی چقدره؟ چون تعداد داوطلبان این رشته زیاده نمیدونم این رشته ادامه بدم یا نه؟

دوستان خوبم مهندسی یعنی هندسه یعنی ربط دادن اجسام واشکال به یکدیگر. کسی که بتونه این گونه عمل کنه مهندسه دیگه فرقی نمیکنه کامپیوتر و معماری و مکانیک و برق و … مهم تلاش و کوشش شماست. چرا شماها باید هی دست به سوی کسی دراز کنید که شاید استخدام بشید بیاید شما کاری کنید که کسی رو استخدام کنید. بهونه دانشگاه و استاد و اینا هم نگیرید آدم تو محدودیت هاست که ستاره می شه. مگه ادیسون و نیوتن و… دانشگاه و امکانات عجیب و غریب داشتند؟چرا همش باید به افراد زیر از خود نگاه کنیم خب یکبار هم به بیل گیتس و امثال او فکر کنید. چرا هی به خاطر اینکه ما ایرانی هستیم و … نمیتوانیم سخته ما که اون نیستیم و … خودمان رو شکست بدهیم. اصل قانون جاذبه اینه که باید نه به زبان نیاوریم باید فقط بگوییم ما میتوانیم ما باید استعداد های خودمان را که میتوانیم شکوفا سازیم رو در ذهن خود پرورش دهیم که در اینجاست یکدفعه به آنچه که زندگی بشر را متحول می سازد می رسیم. بنده ترم ۴ مهندسی نرم افزار از دانشگاه پیام نور در حال تولید یک نرم افزار جامع
با آرزوی موفقیت.

متاسفم ، امکان ارسال نظر برای این پست وجود ندارد .