خريد آنلاين نرم افزار جعبه لايتنر ماندگار >> پرداخت و تحويل در محل


معرفی رشته مهندسی کامپیوتر + منابع کنکور ارشد و دکترا

هدف:

رشته مهندسی کامپیوتر که به طراحی و ساخت اجزای مختلف کامپیوتر می پردازد، لذا اهمیت بسیار زیادی در دنیای امروز برخوردار است. هدف از طی این دوره تربیت کارشناسانی است که در زمینه تحلیل، طراحی، ساخت و راه اندازی دستگاهها و مجموعه های سخت افزاری جدید، بررسی و شناخت مجموعه های سخت افزاری و نرم افزاری موجود، نگه داری، عیب یابی و تعمیر و اصلاح و توسعه فعالیت کنند.

طراحی، شبیه سازی، فرآوری، پردازش، سنجش، آموزش، ویرایش و … همه مفاهیمی هستند که با بالاترین دقت و در کوتاهترین مدت زمان ممکن در برنامه های نرم افزاری کامپیوتر انجام می شوند. لذا هدف از این رشته تربیت نیروی متخصص برای انجام امور فوق است.

تواناییهای فارغ التحصیلان فارغ التحصیلان این مقطع، قابلیتها و تواناییهای زیادی دارند و چنانچه در مسیر مناسب هدایت شوند، قادر خواهد بود مشکلات زیادی را حل کنند. برخی از این تواناییها به شرح زیر است:

۱) بررسی و شناخت نرم افزارها و سخت افزارهای جدید و به کارگیری آنها.

۲) بررسی کمبودها و نیازهای نرم افزاری و سخت افزاری بخشهای صنعت و خدمات و تدوین نیازهای آنها، امکان سنجی و تعیین ابزار و نیروی انسانی لازم برای رفع کمبودها.

۳) تجزیه و تحلیل سیستمهای کوچک و متوسط نرم افزاری و سخت افزاری و ارائه راه حل مناسب برای اجرای آنها.

۴) طراحی مجموعه های کوچک و متوسط نرم افزاری و سخت افزرای و تولید طرحهای اجرایی برای انها.

۵) اجرای طرحهای کامپیوتری، نصب، آزمایش و آموزش آنها.

۶) پشتیبانی و نگه داری سیستمهای نرم افزاری شامل شناسایی خطاها، رفع خطاها و افزودن امکانات جدید به سیستمها.

۷) عیب یابی کامپیوترها و سیستمهای کامپیوتری و رفع عیبها.

۸ ) شناسائی فنون جدید طراحی و ساخت کامپیوتر و ارزیابی و به کارگیری آنها.

تواناییهای ذکر شده مربوط به کارشناسان نرم افزار و سخت افزار می باشد، اما روشن است که کارشناسان نرم افزار در محدوده مسائل نرم افزاری توانایی بیشتری دارند و برعکس کارشناسان سخت افزار در محدوده مسائل سخت افزاری از توانایی بیشتری برخوردارند.

ماهیت:

کامپیوتر دارای دو جزء متفاوت سخت افزار و نرم افزار است. اجزاء فیزیکی و قابل لمس کامپیوتر مانند مدارها و بردهای الکترونیکی سخت افزار نامیده می شوند.

نرم افزار جزء غیرقابل لمس کامپیوتر است. نرم افزار برنامه ها و داده هایی است که به کامپیوتر فرمان می دهند که چه عملی را انجام دهد. یک مهندس نرم افزار یاد می گیرد که چگونه نرم افزارهای بزرگ و عظیم را طراحی و برنامه ریزی کند، تست و ارزیابی نهایی نماید و در نهایت مستند سازد.

پس بدین گونه نسبت که یک تعمیرکار کامپیوتری یک مهندس سخت افزار و یک اپراتور کامپیوتر یک مهندس نرم افزار تلقی گردد.

“نرم افزار در حقیقت روح و جان کامپیوتر است که به سخت افزار هویت می بخشد و اصولاً به برنامه ای گفته می شود که برای به کارگیری سخت افزار ساخته شده باشد.

نرم افزارها را می توان به دوره کلی دسته بندی کرد که عبارتند از : نرم افزارهای سیستمی و نرم افزارهای کاربردی.

نرم افزراهای سیستمی برنامه هایی هستند که کامپیوتر برای فعال شدن یا سرویس دادن به آن نیاز دارد و این دلیل از سوی سازندگان سیستم کامپیوتری عرضه می شوند و مهمترین آنها سیستم عامل، برنامه های سودمند و مترجم های زبان می باشد.

نرم افزارهای کاربردی نیز برنامه هایی هستند که کاربر یا خود آن ها را می نویسد یا شرکت های نرم افزاری آنها را تهیه کرده و برای فروش عرضه می کنند. این گونه برنامه ها معمولاً عمومیت برنامه های سیستم را نداشته و برای زمینه های مختلف مهندسی، علمی، تجاری، آموزشی، تفریحی و یا طراحی نوشته می شوند.”

“مهندسی سخت افزار در مقطع لیسانس به مطالعه و بررسی طراحی سخت افزاری، کنترل سخت افزاری و شبکه های کامپیوتری می پردازد. برای مثال یک مهندس سخت افزار می تواند طراحی سخت افزاری کند که با IC ها کار کند، با کامپیوتر کار کند و یا از دروازه های کامپیوتر استفاده نماید و در نهایت می تواند به طراحی مدارهای مجتمع دیجیتالی بپردازد. که البته به این بخش از سخت افزار بیشتر در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری پرداخته می شود.”

گرایش های مقطع لیسانس:

رشته مهندسی کامپیوتر در مقطع کارشناسی دارای دو گرایش سخت افزار و نرم افزار است که البته این دو گرایش در مقطع کارشناسی تفاوت قابل توجهی با یکدیگر ندارند.

“گرایش سخت افزار در برگیرنده فعالیت های آموزشی، پژوهشی و صنعتی در خصوص قطعات، بردها، تجهیزات و در نهایت سیستم های کامپیوتری در مقیاس های مختلف است و یکی از شاخه های مهم آن به نام معماری کامپیوتر (طراحی و ساخت کامپیوتر) می باشد.”

“هدف از گرایش نرم افزار کامپیوتر، آموزش و پژوهش در زمینه زبانهای مختلف برنامه نویسی، سیستم های عامل مختلف و طراحی انواع الگوریتم ها می باشد.”

آینده شغلی، بازار کار، درآمد:

با توجه به گسترش روزافزون دنیای کامپیوتر امروزه بیش از هر زمان دیگری نیاز به متخصصان کامپیوتر احساس می شود. امروزه یک مهندس کامپیوتر اگر علاقمند به کار باشد، هیچ وقت با مشکل بیکاری روبه رو نمی شود. به خصوص مهندسین نرم افزار فرصت های شغلی بیشتری داشته و برای کارکردن نیاز به امکانات و تجهیزات زیادی ندارند. فرصت های شغلی این رشته به حدی گسترده و متعدد است که نه تنها فارغ التحصیلان این رشته به راحتی جذب بازار کار می شوند بلکه دانشجویان دو سال آخر این رشته نیز می توانند وارد بازار کار شده و فعالیت کنند. برای مهندسین سخت افزار هم امکان کار در شرکتهای تولید کننده قطعات و دستگاهها و مراکز صنعتی – تولیدی بسیار فراهم است و از نظر سطح درآمدی هم با توجه به دانش و پشتکار شخصی در حد قابل قبول و ایده آلی قرار دارند. از طرفی با توجه به استفاده روزافزون از شبکه اینترنت زمینه کار در این موضوع نیز بسیار مهیاست.

توانایی های جسمی، علمی، روانی و … مورد نیاز و قابل توصیه

توانایی علمی: یک مهندس کامپیوتر باید سخت کوش و با پشتکار باشد چون رشته کامپیوتر رشته پویایی است و همیشه باید اطلاعاتش به روز بوده و به دنبال فراگرفتن مطالب جدید باشد. مهندس کامپیوتر باید پایه ریاضی قوی داشته و توانایی اش در زمینه فیزیک خوب باشد. همچنین لازم است فردی خلاق باشد تا بتواند مسایل را از راههای ابتکاری حل کند.

علاقمندیها: مهندس کامپیوتر نرم افزار و سخت افزار باید به یادگیری و مطالعه علاقمند باشد تا پیشرفت در خور توجه داشته باشد. همچنین باید از جستجو و کاوش در مدارها و ریزساختارها استقبال کند و به کار با کامپیوتر علاقه داشته باشد.

توانایی مالی: با توجه به توضیحات گفته شده داشتن یک دستگاه کامپیوتر برای یک مهندس کامپیوتر امری ضروری به نظر می رسد ولی این گونه نیست که بدون داشتن کامپیوتر دانشجویان از ادامه تحصیل و پیشرفت باز بمانند.

وضعیت نیاز کشور به این رشته در حال حاضر:

رشته کامپیوتر که باعث جهانی شدن اطلاعات و ارتباطات شده است ، رشته روز و رشته آینده است تا جایی که پیش بینی می شود تا ۱۰ سال دیگر در کشورهای پیشرفته مردم همان قدر که بر نیروی برق وابسته هستند به شبکه اینترنت وابسته خواهند شد. با توجه به توضیحات گفته شده روند رو به رشد استفاده از کامپیوتر در زندگی روزانه اشتغال و موقعیت کاری برای فارغ التحصیلان این رشته فراهم است تا در قالب شرکتهای تولیدکننده نرم افزار، شرکتهای تولیدکننده قطعات، مراکز صنعتی – تولیدی، شرکتها و موسسات خدماتی، مراکز آموزشی و … مشغول به کار شده و فعالیت کنند. با توجه به پیشرفت کند ایران نسبت به جامعه جهانی کامپیوتر در سالهای اخیر نیاز به مهندسین خلاق و کوشا در این زمینه کاملاً احساس می شود.

روند رو به رشد استفاده از کامپیوتر در محافل عمومی و خصوصی، استفاده گسترده از شبکه اینترنت و زمینه های مرتبط با آن، فراهم آمدن شرایط آموزش و تجارت الکترونیک همه و همه دست به دست هم داده اند تا از اکنون چشم انداز روشنی نسبت به آینده این رشته وجود داشته باشد به نحوی که فعالان در این زمینه از آینده معلوم و مطمئنی برخوردار خواهند بود. تنها نگرانی به قسمت نرم افزار مربوط می شود که باید مهندسان خلاق ایرانی اقدام به تهیه نرم افزارهای گوناگون و کارآمد کرده تا تنها مصرف کننده صرف نباشیم.

نکات تکمیلی:

“بعضی از افراد تصور می کنند که مهندسی سخت افزار در حد یک تعمیرکار کامپیوتر است در حالی که کار یک مهندس سخت افزار، تعمیر یا نصب و راه اندازی کامپیوتر نیست. هر چند که می تواند چنین کاری را انجام دهد. در واقع کار یک مهندس سخت افزار، طراحی های سخت افزاری است و به همین دلیل در دانشگاه دروسی مثل ریاضیات و یا مدارهای منطقی را مطالعه می کند همچنین برخلاف تصور کسانی که یک اپراتور را در حد یک مهندس نرم افزار می دانند، باید گفت که یک مهندس نرم افزار لازم است از دانش ریاضی خوبی برخوردار باشد تا بتواند برنامه های کامپیوتری را طراحی کند و آنها را توسعه دهد. برای مثال باید بتواند یک کار گرافیکی را از بنیان طراحی کند. کاری که از عهده یک اپراتور بر نمی آید. و به همین دلیل ما معتقدیم که کلاسهای آزاد آموزش کامپیوتر هیچ وقت نمی توانند یک مهندس کامپیوتر پرورش دهند.”

منابع کنکور:

منابع کنکور برای ورود به کارشناسی ارشد
ردیف درس ضریب
۱ زبان عمومی و تخصصی ۱
۲ ریاضیات(ریاضی مهندسی،آمارواحتمالات، محاسبات عددی ، ساختمان های گسسته) ۲
۳ دروس مشترک(ساختمان داده ها، نظریه ی زبان ها و ماشین ها، مدارهای منطقی، معماری کامپیوتر، سیستم عامل) ۴
۴
دروس تخصصی هوش مصنوعی: ( طراحی الگوریتم ها، هوش مصنوعی)
دروس تخصصی معماری کامپیوتر:( VLSI، الکترونیک دیجیتال ، انتقال داده)
دروس تخصصی نرم افزار:(کامپایلر، زبان های برنامه سازی، طراحی الگوریتم، پایگاه داده)
دروس تخصصی الگوریتم‌ها و محاسبات (کامپایلر، زبان های برنامه سازی، طراحی الگوریتم، پایگاه داده)
۲
۳
منابع کنکور برای ورود به مقطع دکترا
رشته دروس آزمونی عمومی دروس آزمونی اختصاصی
مهندسی نرم‌افزار ۱-پایگاه داده ۲- نظریه ی زبان ها و ماشین ها ۳- ساختمان داده ها ۴- طراحی الگوریتم‌ها ۵- کامپایلر ۶- طراحی و پیاده سازی زبان های برنامه سازی۷- سیستم عامل(۴۰%) ۱- سیستم عامل پیشرفته ۲- پایگاه داده ی پیشرفته۳- الگوریتم های موازی (۶۰%)
مهندسی معماری رایانه ۱- معماری کامپیوتر۲- الکترونیک دیجیتال۳- انتقال داده ها۴- شبکه های کامپیوتری۵- سیستم عامل ۶- VLSI(۴۰%) ۱- معماری کامپیوتر پیشرفته ۲- شبکه های کامپیوتری پیشرفته۳- مدل سازی سخت افزار و متد های طراحی آن (۶۰%)
مهندسی هوش مصنوعی ۱- مدار منطقی ۲- نظریه ی زبان ها و ماشین ها۳- ساختمان داده ها ۴- طراحی الگوریتمها ۵- هوش مصنوعی ۶-سیگنال ها وسیستم ها(۴۰%) مواد امتحان اختصاصی: ۱- سیستم های خبره(۵۰%) و منطق فازی (۵۰%)۲- شناسایی آماری الگو ۳- شبکه های عصبی ۴- پردازش تکاملی ۵- یکی از دروس پردازش و شناسایی گفتار، تصویر پردازی رقمی(۶۰%)

منبع: ویکی پدیا، کانون دانش

در همین رابطه بخوانید:


راهنماي عضويت در خبرنامه مقالات (کليک کنيد)

* اگر فکر مي کنيد مقالات اين سايت مفيد است و مي خواهيد از مقالات جديد با خبر شويد، لطفا آدرس ايميل خود را در زير وارد کرده و روي دکمه عضويت کليک کنيد و سپس روي لينک داخل ايميل تائيد که برايتان ارسال مي شود کليک کنيد. در غير اينصورت نيز مراجعه مجدد شما باعث دلگرمي خواهد بود.


فيدخوان نرم افزار جعبه لايتنر ماندگار Add to Google Reader or Homepage


خريد آنلاين نرم افزار لايتنر ماندگار به همراه فلش کارت رايگان، پرداخت و تحويل در محل

نظرات

با سلام .تبریک میگم سایت خوبی راه اندازی کردید . قسمتی از نیازهای من رو در مورد آگاهی از برخی از رشته های فوق لیسانس , بر طرف کرد .

با سلام به مدیریت مقالات این سایت

از شما خواهشمند برای تحصیلی در رشته فوق لیسانس شبکه کامپیوتری در دانشگاه دولتی بگویید.

بسیار متشکرم
محمد مهندس کامپیوتر – نرم افزار

سلامو
اطلاعات خیلی جالبی از این سایت کسب کرده و می کنم. بخصوص در مورد رشته‌هایی مثل برق و کامپیوتر مطالب مفیدی داشتید.
موفق باشید.

sallam , web site khubi bud faghat mikhastam dar morede rotbe baraye paziresh too yeki az daneshgahaye tehran bedunam , mamnun misham javab soalamo bedid

salam..mikhastam ba rotbehaye bartare karshenasi arshad computer sohbat konam..chejoori bayad beheshoon dastresi peida konam?

Az ettelaate khubetun mamnunam.yek soali dashtam,agar kasi payeye riyazish khub nabashe mitune ba tamrine ziyad dar reshteye computer (narm afzar)pishrafti dashte bashe?

با سلام

رشته کامپیوتر نیازمند ذهن ریاضی بوده و لذا می تونه شمارو در مباحثی مثل برنامه نویسی و نرم افزار یاری کنه.

موفق باشید

در رشته ی مهندسی سخت افزار فرصت شغلی برای یک دانشجو تو یه دانشگاه مثل فردوسی مشهد چه جوریه؟
آخه من امسال می خوام برم اونجا یعنی اونجا قبول شدم.

با عرض سلام وخسته نباشید خدمت شما .میخواستم بگم من دانشجوی مهندسی نرم افزار در دانشگاه بیام نور هستم ایا بازار کاری برای مدرک من خواهد بود ویا دچار مشکل خواهم شد؟

با سلام و تشکر از سایت خوبی که راه اندازی کردید.

سلام
اطلاعات خیلی جالبی از این سایت کسب کرده و می کنم. بخصوص در مورد رشته‌ی کامپیوتر مطالب مفیدی داشتید.
موفق باشید

سلام
مطالب جالبی بود، خیلی بدردم خورد. انشاالله که موفق باشید.

سلام
سایت بسیار جالب و مفیدی است میخواستم بدونم که ایا بازار کار برنامه نویسی بهتره یا It کامپیوتر
موفق باشید.

سلام سایت خوبی دارین مرسی لطف کنین اسم دانشگاه های مختلف که در مقطع کارشناسی ارشد رشته ی مهندسی کامپیوتر رو دارن رو قید کنید.

با تشکر.سایت شما کمک زیادی به من کرد. لطفا برای قبولی من در کارشناسی ارشد دعا کنید.

عالی بود. من تازه ۱۶ سلمه و ساله انتخاب رشتمه و اطلاعاتت درباره ی کامپیوتر خیلی خوب بود
ممنونم بای.

خیلی ممنون از اطلاع رسانیتون در مورد رشته کامپیوتر من رشتم کامپیوتر سالی که گذشت سوم هنرستان بودم و زیاد علا قه ای نداشتم به کامپیوتر ولی با خوندن مطالب شما تا حدودی علاقه مند شدم.

سلام به شما مدیر محترم سایت

لطفا راجع به گرایش شبکه در مقطع کارشناسی ارشد برایمان مطاب بنویسید. با سپاس

mamnoon az etelati ke shoma behem dadid vali ziad be dardam nemikhord bazam az in etelat kiri mamnoon

درود بر شما.من دانشجوی رشته مهندسی نرم افزارم از این رشته بیزار بودم و برای تغییر رشته به صنایع اقدام کردم اما این کار بسیار دشواره حالا دیگه پشیمون شدم میخوام همین رشته رو ادامه بدم اما نمی دونم با این احساسی که به این رشته دارم موفق میشم یا نه؟

با سلام واحترام خدمت شما
از تمام اطلاع رسانی شما ممنونم.
یک سؤال داشتم اگر لطف کنید و پاسخگو باشید ممنونم.
راستش من در کنکور کاردانی به کارشناسی سخت افزار پذیرفته شدم و علاقه ای به این رشته ندارم بلکه عاشق نرم افزارم.
از شما خواهش می کنم اگر راهی است که بتوانم تغییر رشته دهم از بنده دریغ نکنید حتی اگر سخت باشد این راه را به بنده پیشنهاد کنید.
باتشکر
در پناه حق

ممنون از اطلاعاتتون مخصوصا منابع دکترا کامپیوتر

رشته کامپیوتر یعنی علافی و فنا کردن عمر خود در نهایت بیکاری

سلام
من فایل های زبان را دانلود کردم ولی پسوورد میخاد چه کار کنم؟
با تشکر

پاسخ: با سلام، فلش کارت ها تنها در نرم افزار جعبه لایتنر ماندگار قابل استفاده هستند و نیازی به دانستن پسورد آنها نیست، موفق باشید

با عرض سلام و خسته نباشد عالی بود

با سلام و خسته نباشید خدمت همه هموطنان عزیز
منابع آزمون دکترا رو دقیق از کجا باید بگیرم؟

کامپیوتر یعنی علم روز و بیکاری در کامپیوتر معنا نداره

درموردرشته کامپیوترزیادمیخام بدونم:ممنون:ودرمورددانشگاه ازادودولتی

بدون هیچ شک و تردیدی کسانی که از بیکاری و نگرانی کسب درآمد در آینده در گرایشهای مختلف شاخه کامپیوتر صحبت به میان می آورند علمی در این خصوص ندارند چرا که کسی که واقعا مسلط و توانمند در گرایشهای مختلف این رشته باشد برای همیشه کار و سفارشهای پر درآمد به سویش از اقصا نقاط جهان سرازیر خواهد بود.
پارتی و اینجور بهانه ها مال افرادی است که فقط مدرک گرفته اند اما هیچ علمی در کامپیوتر ندارند و دنبال پشت میز نشینی و کار حقوق بگیری دولتی هستند نه افراد پویا و با معلومات که درآمد را خود خلق میکنند و خود صاحب کار و کارفرما هستند.

slm,aval be khatere in sit mamnon,vaqa b etelatesh niaz dashtam,merC

عالی

متاسفم ، امکان ارسال نظر برای این پست وجود ندارد .