خريد آنلاين نرم افزار جعبه لايتنر ماندگار >> پرداخت و تحويل در محل


معرفی رشته زیست شناسی – گرایش علوم جانوری

هدف:

هدف این شاخه به وجود آوردن زمینه های مساعد برای شناخت علوم جانوری، برقراری ارتباط صحیح آن با سایر علوم و در نتیجه تربیت کارشناسانی است که قابلیت درک و حل مسائل بنیادی علوم جانوری را داشته و به جنبه های کاربردی آن آشنا باشند. داوطلبان ورود به این شاخه باید در دروس زیست شناسی، فیزیک، شیمی و ریاضی دبیرستان قوی باشند. اهمیت این شاخه با توجه به نیاز علوم پزشکی، بخشهای تحقیقاتی و آموزشی و موزه ها و باغهای وحش به کارشناس و محقق در شاخه علوم جانوری به خوبی مشخص می شود. جانورشناسی، حشره شناسی و زیست شناسی مولکولی، فیزیولوژی جانوری و … از جمله دروس تخصصی این شاخه می باشند.

اگر جانوران را نشناسیم، نمی توانیم پی به ارزش و اهمیتشان ببریم. همین عدم شناخت است که باعث می شود برای حفظ آنها اهمیتی قائل نباشیم و صرفاً برای کام جویی به شکار یا حفظ آنها مبادرت ورزیم.

هدف اصلی این رشته شناخت دقیق و دقیق تر جانوران و مسائل مربوط به آنان است.

ماهیت:

اهمیت شناخت جانوران و خواص آنها را بهتر است با یک مثال روشن کنیم. امروزه، استفاده از مواد شیمیایی برای کنترل آفات راه درستی نیست. چون این مواد تعادل اکولوژی محیط زیست را برهم می رنند. در حالی که با شناخت گونه های حشرات شکارچی می توان بسیاری از آفات مثل حشرات مضر را از بین برد. در این میان می توان به کفش دوزک ها اشاره کرد که امروزه کاربرد بسیاری در اقتصاد کشاورزی آمریکا دارند و یا مگس های مفید که از شته ها تغذیه می کنند. پس علوم جانوری و شناخت جانوران از ابعاد مختلف دارای فوایدی است که شناخت جنبه های سلامت زندگانی و صرفه جویی اقتصادی او بعد بسیار ساده آن می باشد.

گرایش های مقطع لیسانس:

علوم جانوری خود یکی از گرایش های رشته زیست شناسی است. اما این گرایش سه بخش اصلی دارد: ۱- جانورشناسی یا بیوسیستماتیک ۲- فیزیولوژی جانوری اعم از حیوانی و انسانی ۳- بافت شناسی و جنین شناسی جانوری

بسیاری از گرایش های زیست شناسی وابسته به علوم جانوری هستند. برای مثال یک محقق علوم سلولی و مولکولی تا با یک جانور و وضعیت زیستی آن آشنا نباشد نمی تواند روی سلول آن کار کند.

آینده شغلی، بازار کار، درآمد:

مراکز علمی و پژوهشی که به طور مستقیم نیازمند کار و فعالیت کارشناسان زیست شناسی است عبارتند از: آزمایشگاههای زیست شناسی در دانشگاهها و موسسات تحقیقاتی و تدریس علوم زیستی در مدارس، وزارتخانه و موسسات دیگری در زمینه های و …

کشاورزی- باغبانی، منابع طبیعی، جنگلها و مراتع، محیط زیست، فضای سبز، بخشهای تحقیقات کشاورزی، اصلاح نباتات، پرورش گیاهان زینتی، بررسی و شناخت جوامع گیاهی و گیاهان دارویی و صنعتی، باغهای گیاه شناسی و … همچنین فارغ التحصیلان رشته ها و گرایشهای علوم جانوری و زیست شناسی عمومی و میکروبیولوژی و ژنتیک می توانند در موسسات دولتی و غیردولتی از قبیل: شیلات، محیط زیست، شناخت و بررسی فونها (جانوران کشور و منطقه) آزمایشگاهها و مراکز خون شناسی، بافت شناسی، میکروب شناسی، انگل شناسی، موزه های تاریخ طبیعی و … فعالیت کنند.

جانوران از دیرباز معلم انسان بوده اند و انسان در کلاس آنها مبارزه، شنا، پرواز، و بطور کلی استفاده از مواهب طبیعت را فراگرفته است. به همین دلیل بسیاری از محققان و دانشمندان، شاگردان این کلاس جذاب هستند و حتی علم “بیونیک”، آموزش علمی درسهای همین کلاس می باشد. علمی که به بررسی موجودات زنده می پرازد تا بتوانند با کشف رازهای زندگی آنها به پیشبرد تکنولوژی کمک کند. برای مثال پژوهشگران این علم با مطالعه بر روی پشه می خواهند پارازیت هایی را که باعث اختلال دستگاههای مخابراتی می شود، از میان بردارند چون پشه با ارتعاش بالهای خود وزوزی به راه می اندازد که این صدا از هرگونه پارازیت اعم از غرش رعد و یا زوزه سوت های کارخانه های صنعتی عبور کرده و به پشه ای دیگر در ۵۰ متری او می رسد.

این علم مهم و روزآمد که کمتر از ۴۰ سال از عمرش می گذرد، ارتباطی تنگاتنگ با علوم جانوری دارد و بسیاری از محققان علوم جانوری در آزمایشگاههای همین علم مشغول تحقیق و مطالعه بر روی جانوران هستند.

البته فرصت های شغلی متخصصان علوم جانوری محدود به آزمایشگاههای بیونیک نمی شود بلکه در کشورهای صنعتی و پیشرفته، علوم جانوری مثل سایر علوم پایه از اهمیت و ارزی بسیاری برخوردار است و متخصصان آن می توانند در مشاغل مختلفی مثل شناسایی گونه های مختلف جانوری، گسترش دادن موزه ها، رهبری تورهای تخصصی و مراقبت از نمونه ها و سوژه های زنده فعالت بکنند.

اما فارغ التحصیلان این گرایش چه فرصت های شغلی ای در ایران دارند؟

دکتر ساری در این زمینه می گوید:

“هر چند که تعداد قابل توجهی از فارغ التحصیلان علوم جانوری جذب بازار کار نمی شوند اما بهترین دانشجویان همیشه موفق بوده و هستند. چنین افرادی پس از فارغ التحصیلی گاهی برای کارهای تحقیقاتی یا اداره آزمایشگاهها جذب دانشگاهها می شوند و یا در سازمان حفاظت از محیط زیست و سازمانهای مربوط به فعالیت می پردازند. چون سازمان محیط زیست برای بررسی اکوسیستم ها به محققان زیست شناسی از جمله علوم جانوری نیاز دارد. همچنین بعضی از فارغ التحصیلان این رشته وارد سیستم پزشکی شده و در زمینه های خون شناسی یا انگل شناسی فعالیت می کنند.

دکتر پاشایی نیز با انتقاد از فرصت های شغلی محدود فارغ التحصیلان این گرایش می گوید:

“چون علوم جانوری در کشور ما ناشناخته است، فرصت های شغلی فارغ التحصیلان آن نیز محدود می باشد. برای مثال شاخه موزه داری در علوم جانوری که به حفظ نمونه های قدیمی می پردازد، یکی از شغل های مهم و پردرآمد دنیا است که مسوولیت آن را متخصصان علوم جانوری برعهده دارند. اما متاسفانه این وظیفه در کشور ما به افرادی سپرده می شود که تخصص لازم را نداشته و به همین دلیل تعدادی از موزه ها در شرایط مناسبی قرار ندارند.

ظرفیت پذیرش کل و گرایش مختلف:

توانایی های جسمی، علمی، روانی و … مورد نیاز و قابل توصیه

الف) توانایی علمی: “تعداد انگشت شماری از کتابهای رشته علوم جانوری به زبان فارسی است. این در حالی است که کتابهای مورد نظر نیز قدیمی هستند و نمی توان به یاری آنها از تحقیقات و مطالعات جدید باخبر شد. به همین دلیل دانشجوی علوم جانوری لازم است که با زبان انگلیسی آشنا باشد. همچنین دانشجوی علاقه مند به جانورشناسی باید در ریاضی و بخصوص آمار توانمند باشد.

آشنایی با دروس زیست شناسی، فیزیک، شیمی و ریاضی در سطح دبیرستان بصورت نسبتاً قوی جزو توانایی های مطلوب داوطلبان این رشته می باشد.

ب) توانایی جسمی:

ج) علاقمندیها: برای موفقیت در تمام رشته های دانشگاهی باید صبر و حوصله داشت. اما در بعضی از رشته ها این نیاز بیشتر احسای می شود چرا که دانشجو باید وقت زیادی را صرف تحقیق و آزمایش کند تا در مطالعاتش به نتیجه برسد. گرایش علوم جانوری نیز از جمله همین رشته ها است. دانشجویان این رشته باید به گردش در طبیعت علاقه مند باشند چون اطلاعاتی که با حضور در محیط طبیعی زندگی جانور می توانند به دست بیاورند در هیچ کتابی پیدا نخواهند کرد.

د) توانایی مالی: “در کشور ما دز زمینه علوم جانوری فعالیت های تحقیقاتی زیادی انجام نگرفته است. به همین دلیل دانشجویان علاقه مند به فعالیت های تحقیقاتی می توانند در این رشته حضوری فعال داشته باشند تا جایی که گاه یک دانشجوی کارشناسی این رشته طی مدت تحصیل خود یک یا دو گونه جدید از جانوران را شناسایی می کند.

نکات تکمیلی:

اکثر واحدهای درسی سه گرایش علوم گیاهی، علوم جانوری و زیست دریا یکسان است و فقط ۱۷ واحد این سه گرایش با یکدیگر تفاوت دارد و در واقع دانشجو تنها با مطالعه ۱۷ واحد تخصصی، کارشناس علوم گیاهی، علوم جانوری و یا زیست دریا می شود.

دکتر پاشایی در این باره می گوید: در خارج از ایران رشته های زیست شناسی از آغاز تفکیک شده هستند و به جز درسهای عمومی و پایه مثل شیمی و یا ریاضی مابقی درسهایشان تخصصی می باشد. چون تعداد قابل توجهی از دروس گرایشهای فوق با یکدیگر فرق دارد. برای مثال دیرین شناسی، فیزیولوژی و ژنتیک در علوم گیاهی با علوم جانوری تا حدودی فرق دارد چون ما جانوران را به دو شاخه عمده مهره داران و بی مهره ها تقسیم می کنیم که می توانند سطحی گسترده از یک سلولی ها تا انسان را در بر بگیرند در حالی که در گیاه شناسی چنین تقسیمی معنی نمی دهد و یا در بحش جنین شناسی، گیاهان دوره تکوین ندارند در حالی که این مرحله در جانوران، مرحله مهمی است. از سوی دیگر وقتی دانشجویی گرایش علوم جانوری را انتخاب کرد امکان دارد علاقه ای به دروس علوم گیاهی، علوم جانوری و زیست دریا یکسان است و فقط ۱۷ واحد این سه گرایش با یکدیگر تفاوت دارد و در واقع دانشجو تنها با مطالعه ۱۷ واحد تخصصی، کارشناس علوم گیاهی، علوم جانوری و یا زیست دریا می شود.

دکتر پاشایی در این باره می گوید: در خارج از ایران رشته های زیست شناسی از آغاز تفکیک شده هستند و به جز درسهای عمومی و پایه مثل شیمی و یا ریاضی مابقی درسهایشان تخصصی می باشد. چون تعداد قابل توجهی از دروس گرایشهای فوق با یکدیگر فرق دارد. برای مثال دیرین شناسی، فیزیولوژی و ژنتیک در علوم گیاهی با علوم جانوری تا حدودی فرق دارد چون ما جانوران را به دو شاخه عمده مهره داران و بی مهره ها تقسیم می کنیم که می توانند سطحی گسترده از یک سلولی ها تا انسان را در بر بگیرند در حالی که در گیاه شناسی چنین تقسیمی معنی نمی دهد و یا در بخش جنین شناسی، گیاهان دوره تکوین ندارند در حالی که این مرحله در جانوران، مرحله مهمی است. از سوی دیگر وقتی دانشجویی گرایش علوم جانوری را انتخاب کرد امکان دارد علاقه ای به دروس علوم گیاهی نداشته باشد و به اجبار سر کلاسهای دروس تخصصی علوم گیاهی بنشیند که البته عکس چنین قضیه ای نیز ممکن است و در هر دو صورت باعث می شود که مقداری از انرژی و وقت دانشجو تلف شده و استاد نیز نتواند کلاس مفید و فعالی داشته باشد.

یکی دیگر از اساتید دانشگاه در همین زمینه می گوید:

“هدف از گسترش دروس عمومی و محدود کردن دروس اختصاصی در گرایشهای مختلف زیست شناسی، زیاد کردن فرصت های شغلی برای فارغ التحصیلان کارشناسی زیست شناسی بوده است. یعنی فارغ التحصیلان بتوانند علاوه بر مراکز و سازمانهای اختصاصی مربوط به گرایش خود در آموزش و پرورش نیز استخدام شوند اما این طرح بازدهی خوبی نداشت چون از یک سو ظرفیت استخدام آموزش و پرورش کاهش یافته و از سوی دیگر تعداد فارغ التحصیل رشته زیست شناسی در گرایشهای مختلف بخصوص گرایش زیست شناسی عمومی افزایش یافته است و در نتیجه فارغ التحصیلان نمی توانند براحتی جذب آموزش و پرورش شوند و به دلیل این که از معلومات تخصصی خوبی نیز برخوردار نیستند، نمی توانند در سازمانها و مراکز تخصصی مربوط به گرایش خود مشغول به کار گردند.

منبع: پارس بیولوژی

در همین رابطه بخوانید:


راهنماي عضويت در خبرنامه مقالات (کليک کنيد)

* اگر فکر مي کنيد مقالات اين سايت مفيد است و مي خواهيد از مقالات جديد با خبر شويد، لطفا آدرس ايميل خود را در زير وارد کرده و روي دکمه عضويت کليک کنيد و سپس روي لينک داخل ايميل تائيد که برايتان ارسال مي شود کليک کنيد. در غير اينصورت نيز مراجعه مجدد شما باعث دلگرمي خواهد بود.


فيدخوان نرم افزار جعبه لايتنر ماندگار Add to Google Reader or Homepage


خريد آنلاين نرم افزار لايتنر ماندگار به همراه فلش کارت رايگان، پرداخت و تحويل در محل

نظرات

همه مواردی که در مورد بازار کار گفته شده فقط در حد یک نظر است نه بیشتر ممنون

اگر رشته زیست شناسی این همه بازار کار داشت ما بعد از سالها درس خواندن مجبور به کارکردن با حقوق دیپلم نمی شدیم.کاشکی این رشته از دانشگاه های ایران حذف شه چون یه رشته سخت و پر دردسر و بی آیندس

باسلام من دوست دارم همه گرایشهای زیست ومحل شهرهای هررشته رابدانم باسپاس

سلام.همه ی اینا که گفتید درست ولی باید این رو هم بگیم که دانشجوی رشته ی زیست شناسی برای ارشد میتونه توی شاخه یزشکی هم شرکت کنه.مثل بیوشیمی.هماتولوژِی.ایمنولوژِی.پزشکی.ویروس شناسی.ژنتیک.و….

با سلام و خسته نباشید من قبل از قبولی در این رشته منظورم زیست جان ؤیؤیؤیؤیؤیؤ
زیست جانوری به این رشته خیلی علاقه داشتم اما الان که ترم ۵ این
این رشتم با توجه به سختی دروسش هیج اینده خوبی نداره اکثر ىانش
دانشجوهای فارغ تحصیل این رشته بر ماجرا و جزاب بیکارند
من رشتمو دوس دارم ولی ارشدش هم سخته و شاید بازم بیکاری تو این رشته
تو این رشته حتما باید دکتری داشته باشی تا بلکه بتونی کاری طیرت
داشته باشی

سلام رشته تحصیلیم زیست جانور بود دو ساله فارغ التحصیل شدم ولی هیچ کاری برام نیست اینقدر ناامید شدم که دیگه نمیخواهم ارشد امتحان بدم اگه روزی هم بخواهم امتحان بدم زنتیک میخونم.
این رشته اصلا آینده شغلی نداره

به نظر من این رشته یکی از سخت ترین رشته هاست ولی متاسفانه بازار کار این رشته خیلی کمه واکثرا فارغالتحصیلان این رشته بیکارند.

سلام منم فارغ التحصیل زیست جانوری ام۴ سال وقتمو گذاشتمو خوندم به امیداینکه یه کاره مرتبط با رشتمو پیدا کنم ولی…. نگم بهتره.

سلام من موافق شما نیستم من خودم کسی هستم که با تلاش زیاد و راه اندازی نمایشگاه های متفاوت تونستم از رشتم استفاده کنم.به همتون یه توصیه میکنم که دنبال کار دولتی تو این رشته نرید و خودتون با استفاده از افرادی که به صورت شخصی فعالیت میکنند همکاری کنید.در حال حاضر حداقل ۲۳ نفر از افرادی که با ما به صورت پیوسته همکاری میکنند خانم هستند پس نگید آینده نداره و اینجوری نا امید نباشید…با مغزتون زندگی کنید نه با جسمتون…یعنی یه کار نو…ابتکار

سلام من فارغ التحصیل زیست عمومی ام ازاینکه این رشته رو خوندم خیلی پشیمانم واقعا باورم نمیشه یک نفر مثل افشین هست که از این رشته راضی باشه لطفا بیشتر درمورد فعالیتتون توضیح بدین

سلام من زیست جانوری رو خیلی دوست دارم اما متاسفانه تو این رشته قبول نشدم ودر حال حاضرمهندسی بهداشت محیط می خونم که بازکار کار خوبی داره اما دوستش ندارم. به همین دلیل تصمیم دارم برای ارشد زیست جانوری بخونم، بااینکه میدونم کار سختیه اما ناامید نمیشم وبا توکل به خدا موفق میشم، از کسانی که در این رشته موفق شده اید به خصوص افشین خواهش می کنم راهنمایی ام کنید.

سلام من می خوامارسد جانوری بخونم اما قبل این که شروع کنم کلی نا امیدم و فکر می اگه اخرش بی کارشم چیکار کنم

با سلام.من فارق تحصیل رشته زیست هستم.الان دو سال درسم تموم شده و هیچ شغلی در ارتباط بارشتم نیافتم.به نظرم این رشته خیلی خوبه ولی تو ایران هیچکس نمیشناسه و کارایی نداره.با همه سختیهایی که داره ولی بی ارزشه.به نظر من هم باید این رشترو بردارن یا بازار کارشو درست کنن.

سلام من از اینکه ۴ سال عمرمو گذشتم و رشته زیست شناسی رو خوندم خیلی پشیمونم و همیشه خودمو سرزنش می کنم و دیگران هم همینطور چراباید همچین رشته ای رو در دانشگاه تدریس کنند در صورتی که می دونند هیچ بازار کاری نداره؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ کاش میتونستم به عقب برگردم………………

سلام من الان ۲ سال که فارغ التحصیل شدم هرجایی که می شد سر زدم اما هیچ کاری واسم پیدا نشد. با معدل بالا لیسلنس گرفتم اما حالا هر جا میرم حتی بهم میخندن وقتی میگم زیست خوندم.دیگه از همه چی نا امید شدم دارم افسردگی می گیرم.از من میشنوین اصلا سراغ این رشته نرین.

من با آرزوی اینکه بتونم یه دبیر زیست شناسی موفق بشم وارد این رشته در گرایش عمومی شدم. ولی الان که سه سال از فارغ التحصیلی ام میگذرده و هیچ کاری پیدا نکردم به این نتیجه رسیدم که اون همه درسهای سخت و شب بیداریها همش الکی بوده میدونم بچه های با شرایط من زیادند ولی توصیه ام به بقیه این است که این راه رو نرن چون من الان واقعا دوست داشتم برمی گشتم به اون روزی که داشتم انتخاب رشته میکردم ولی حیف که این فقط یه آرزوئه و زمان هیچ وقت به عقب برنمیگرده

من ترم ۴ زیست جانوریم وقتی ننظراتونو خوندم از زندگی نا امید شدم!لطفا جنبه های مثبت این رشته رو هم بگین

رشته ی بدی نیست.تو ایران جا یی نداره.من پارسال فارغ التحصیل شدم .کار پیدا نکردم حالا ارشد میخوام روانشناسی شرکت کنم شاید بتونم از نظر روحی به خودم کمک کنم که حداقل بعدا پولام و به روانپزشک ندم.

راستی یه چیزی یادم رفت بگم.شمارم و میزارم اگه خدایی نکرده در آینده نیاز به یک مشاور روانپزشک داشتید ما رو به یاد بیارید.به امید موفقیت همه ی بیولوژیستهای ایرانی.۰۹۱۹۱۲۶۲۶۸۲

رشته زیست شناسی کلیه گرایش هاش تو ایران متاسفانه بازار کار که نداره هیچ اعتباری هم نداره، مگر اینکه دکترا بگیری اونم برای تدریس در دانشگاه. من خودم ژنتیک خوندم و حالام پشیمون و بیکارم!

سلام به همه دوستان عزیز و با تشکر از شما
من تا چند روز دیگر باید انتخاب رشته کنم همه ی انتخاب رشته هایم زیست شناسی بوده و شاخه های آن مثل میکربیولوژی و سلولی ملکولی و…من این رشته را دوست دارم و به این رشته با دید لیسانس نگاه نمیکنم عزم من دکتری است من در کنکور امسال زیست را ۹۰ زدم و همیشه بهترین درسم بود…میتوانم بگویم من عاشق این رشته هستم ولی وقتی نظر کاربر های محترم رو خوندم نا امید شدم…خواهش میکنم یکی به من امید بده..احتمال قبولی من در میکروبیولوژی شهید بهشتی خیلی زیاده…حتی اگر علوم جانوری شهید بهشتی قبول شوم دوست دارم بروم ولی الان….

سلام

بخدا اکثرتون ناسپاسید ؛ بهترین رشته دنیا رو خوندید گله هم میکنین !!
من تو رشته های مهندسی شیمی و مهندسی کامپیوتر تحصیل کردم ، اما آرزوی من تحصیل تو رشته زیست شناسیه ؛ زندگی من زیست بود اما به دلایلی نتونستم این رشته رو بخونم ، الان شب و روز به فکر زیست هستم – با زیست بیدار میشم و با زیست میخوابم و …
اگر خدا بخواد می خوام از ایران برم و تو این رشته تحصیل کنم.
قدر موقعیتی که خدا بهتون داده بدوند ، شاید خیلی از شما آرزو داشتید تو یکی از این دو رشته ای که من خوندم و بازار کار خوبی هم دارن تحصیل کرده بودین اما بدونین کسانی مثل من هستن که حاضرن مدارک دانشگاهیشون رو آتیش بزنن اما یک ساعت هم شده در مقام یک زیست شناس باشن

به امید موفقت و بهروزی همه زیست شناسان

من از رشته ای که خوندم یعنی دارم میخونم بسیار راضی ام و خدارو شکر میکنم زیست واقعا رشته ی مورد علاقم بوده با زیست زندگی میکنم رشته ی زیست زنده و بانشاط خیلی زیاد دوستش دارم

این نظرا چیه نوشتین بابا؟من خودم زیست میخونم خیلی از سختیه درسام خستم دیگه نا امید شدم اومدم اینجا بلکه امید پیدا کنم بدتر شدم.این رشته ادم محقق میخواد نه منو که بی حوصلم

من الان کارشناسی ارشدزیست جانوری روگرفتم ودارم واسه امتحان دکتری آماده میشم . تا الان که اصلا راضی نبودم و ادامه دادنم هم از سربیکاریه.گاهی فکر میکنم تو هر رشته دیگه ای اگه وارد میشدم الان یه کار ساده داشتم.توصیه دوستانم به همه اینه که روهیچ کدوم از رشته های زیست شناسی وقت وعمرباارزششون رو سرمایه گذاری نکنند.به امید موفقیت همه.

سلام دوستان
من هم لیسانس زیستم و به فکر فوق ! ۵ ماهه دارم فکر میکنم رشته عوض کنم اما تغییر رشته برا ارشد سخته قبولیش !!!
بهتر اینکه آدم همون لیسانسش رو یه دانشگاه خوب و یه رشته ی خوب بخونه !!!
البته اینجا یخ کشور جهان سومیه و به هیچ چیزش تضمینی نیست !!! شاید بعد ۴ سال به همه ی زیست شناسان مدال افتخار بدن !!!
من زیست رو خیلی زیاد دوست دارم اما وقتی واقعیت ها رو میبینم تنها کاری که میکنم آه کشیدنه که برای علایقم کاری نیست و حالا باید به خاطر آینده ی کاری تغییر رسته بدم !!!
در مورد رفتن به زیرگروه پزشکی یکی از دوستان نظری داده بود در جواب بگم که دانشجویان خود وزارت بهداشت ۵۰% سهمیه دارن مردشی باهاشون رقابت کنی بسمه الله !!! که چه بسا ۱ سال عمرتو بزاری و سر سهمیه بندی قبول نشی !!!
کلا تبدیل به آدم نا امیدی شدم !!! نه؟؟ اما باز همه میکن برید دنبال رشته ای که بهش علاقه دارید چون توی کسور ما برا هیچ مدرکی کار چندان مناسبی جود نداره حداقل عمری که برا تحصیل میزارین عذابتون نده و لذت ببرین از تحصیلتون !!! اما به نظر وقتی بعد ۶-۷ سال تحصیلات دانشگاهی مجبور شی بیکار بشینی علاقه ات میشه پتکی به سرت !!!

سلام زیست شناسان عزیز!
مگه باید درس خوند که پشت میز یه اداره ی دولتی نشست .البته شما خانوم عزیزاین همه پسرهاو مردهای تحصیل کرده ی زن و بچه دار بیکارن شما انتظار دارین …
من امسال کنکور دادم از رشته ی زیست شناسی خیلی خیلی خوشم میاد.از همه ی شما هم درخواست می کنم لطف نکنین روحیه ی زیست شناسان جوان رو خراب کنین !!!!!!!
به جای این حرفا بیاین کاری کنین که مسئولانی که ازشون انتظار رسیدگی دارین ببینن زیست شناسها کاری بلدن با خونده هاشون بکنن !این حرفارو میزنیدکه مسئولین براتون تره هم خورد نمی کنن

همیشه پل های موفقیت ساخته نشدن ما باید خودمون اون هارو بسازیم

آرزودارم با خلاقیت و (علاقه)موفق بشید

دلت خیلی پره .عیبی نداره .زندگی صد ساله اولش سخته

سلام من فوق لیسانس زیست شناسی گیاهی از دانشگاه تربیت مدرس هستم ۳ ساله که بیکارم به هرکجا مراجعه میکنم کاری پیدا نمیکنم آموزش وپرورش که استخدام نداره فقط پرورشی و … دانشگاههای آزاد و دولتی که دانشجوی دکتری برای استخدام میگیرند به ما حتی به صورت حق التدریس هم واحدی نمیدهند اداره محیط زیست هم در نهایت فقط فارغالتحصیلان محیط زیست را پذیرش میکنه تازه مگه چند مرکز تحقیقاتی وجود داره که بتونی مشغول بشی مراکز تحقیقاتی هم رشته گیاهی نمیخوان از همه اینها گذشته با درسهایی که ما خواندیم نحوه اداره کردن گلخانه و پرورش باغبانی گلها و گیاهان را هم یاد نگرفتیم من با علاقه زیسن خوندم ولی الان با این آینده مبهم غیر از افسوس نصیبم نشده

زیست شناسی خیلی خوبه هر چیزی بستگی به پشتکار خودتون داره امیدوارم همگی موفق باشین مخصوصا فرهاد.

دمتون گرو با این حرفاتون که بیچارم کردید من قبول شدم اما با حرفهای شما آرزو میکنم ایکاش قبول نمیشدم.خخخخدداااااا بدبخت شدم

من امروز فهمیدم قبول شدم خوشهالم چون دوسش دارم و دوست دارم در موردش بدونم الان در باره حالش فکر می کنم

ای کاش مسولین این کشور به جای اینکه هر سال این همه در رشته های علوم پایه پذیرش داشتن ٰو سال به سال انرا بیشتر میکنن و به این کار خود افتخار هم میکنن یه خورده به فکر فارغ التحصیلان بیکار این رشته ها بودن.

dostan az shoma kasi to daneshgahe azade ghom dars mikhone

منکه نشستم انقدر دعا کردم والبته درس خوندم (به خدا ۱.۲۵ چشام ضعیف شد تازه نصف موهامم ریخت) تازیست قبول شم آخرش شدم (دمم گرم) همه دنیام که بگن بده منمیگم ماهه اصولا کسی که میره علوم پایه بخونه باید برای دکتری آماده شه نه لیسانس معذرت ولی شما کم کاری کردید۰

دمت گرم محسن باهات موافقم,اگه یاد داشتمو دیدی میشه بگی کجا قبول شدی؟

سلام واقعا که به شما هم میگن زیست شناس! خودتون کم کاری کردین من ورودی ۸۸ رشته زیست شناسی دانشگاه تبریز هستم عاشق رشته ام هستم از اول هم می دونستم نباید به لیسانس این رشته اکتفا کرد البته الان واسه کمتر رشته ای در حد لیسانس شغل هست زیست شناسی بهترین رشته دنیاست دنیا روی علم زیست شناسی می چرخه اصلا نا امید نشین من الان ترم ۳هستم ولی با علاقه ای که داشتم الان وارد پژوهشکده شدم به جای خوبی هم رسیدم و به جا های بزرگی هم می رسم همهمون می تونیم به جایی که می خواییم برسیم ایول محسن اگه چنتا مثل تو باشن عالی می شه دوستان خودتون باید تلاش کنین نه این که کسایی که وارد این رشته شدن نا امید کنین اگه تو زیست شناس ارزشی برای بیولوژی قائل نشی مطمئن باش هیچ کس قائل نمی شه به دنیا فکر کن نه به ایران ایران چون علوم پایه رو نشناخته شده جهان سوم! بازم میگم همه چی به خودتون بستگی داره

من امسال زیست جانوری شهیدبهشتی قبول شدم.رتبه ام خوب شده بود اماچون به این رشته علاقه داشتم انتخابش کردم.حالاهمه مسخره میکنن چون کارواسش نیست.خیلی ناراحتم.چی کارکنم؟یعنی اصلا امیدی نیست؟

خاک تو سر شدم چه فکرایی تو کله ی پوکم بود !!!!!!

سلام من هم زیست شناسی خوندم یه ساله که فارغ التحصیل شدم ولی اتان بیکارم.دارم خودمو برای ارشد آماده میکنم شاید یه راهی باشه برای پیداکردن شغل.اینقدر ناامید نباشین خدابزرگه.به امید شاغل شدن همه زیست شناسان.

من دانشجو ترم ۷ هستم می دونم که هیچ شغلی نخواهم داشت با اینکه اطلاعات خوبی از کامپیوتر دارم و به زبان هم مسلط هستم ولی دنیال یه کار
آزاد هستم .دوستامم می خوان شغل باباشونو ادامه بدن .در ضمن شما هایی که عشق دانشگاه دارید حرف ما که تو این رشته درس خوندیم ر و نمی فهمید .
اگه نظر من رو می خواهید می خواهید سواد داشته باشید فقط برید دنبال زبان (مکالمه) + کامپیوتر +ورزش +اطلاعات فیزیولوژیکی
+مطالعه آزاد اینها یعنی سواد . پس وقت خودتونو تو دانشگاه ضایع نکنید . این حرفا رو وقتی چند ترم رفتی می فهمی وقتی درسایی مثل تالوفیت و سیستماتیک اکولوژی و … خوندی بعد می فهمی که اینا به هیچ دردی نمی خوره فقط عمر خودتو حدر دادی

سلامممممممممممممممم به همه بچه های باحال زیست شناسی بابا چرا این قدر ناامیدی چرا همه از این که امدن تو این رشته می نالند من از این که وارد این رشته شدم اصلا ناراحت نیستم چون از همون اول جونورارو دوست داشتم الان دارم وارد ترم ۳ میشم و تا دکتر ها هم ادامه میدم.بامحسن موافق هستم شما ها که مینالید کم کارید یذره انگیزه کافی است

خیلیا هستن که از همین رشته ها شروع میکنن ولی موفق میشن، هم توی تحصیل هم شغل. منم امسال وارد رشته زیست میشم. من از زیست فراری بودم و واسه انتخاب رشته هم الکی این رشته رو زدم. ولی حالا قبول شدم. من تلاشمو میکنم و برای شغل و درامد آیندم از الان دنبال یه حرفه کم دردسرم. اما این رشته رو تا جایی که بتونم ادامه میدم. اگه کسی به دنبال پول و درامده خیلی راه ها هست که بشه پول در آورد. همون چندسال قبل که میخواست بره توی این رشته باید به فکر ایناشم میبود. خلاصه من یکی با این که یه روزی از زیست بدم میومد ولی حالا تصمیم گرفتم اینو دنبال کنم. به امید موفقیت علمی توی این رشته و به امید موفقیت شغلی توی حرفه آیندم.

حالا فکرکردین واسه بقیه رشته هاکارهست؟پرستاربیکارمامابیکارمترجم زبان(شدیدا)بیکارمهندس مکانیک بیکارمدیریت بانکی بیکار لیسانس ریاضیات بیکار، بازم بگم؟من همه این افرادو میشناسم.کلاهمه مون بیکاریم.پس حداقل رشته ای که دوست داریدبخونید.زیست شناسی واقعازیباست تازه اگه اراده قوی داشته باشیدمیتونین تورشته های تاپ علوم پزشکی ارشدبگیرید.به قول افشین بامغزتون زندگی کنید.آدم تنبل به جایی نمیرسه.تلاش تلاش وتلاش=پیروزی

سلام . بابا دمتون گرم …

منم که ناامید کردید …

منم خیلی دوست دارم این رشته رو بخونم ولی وقتی نظارتتون رو دیدم منصرف شدم …

البته یه راه هست ، اونم اینه ک۹ه انگلیسیمون رو قوی کنیم بریم خارج ، اونجا به زیست بها میدن …

بچه ها محسن درست میگه

ما اگه خفن بشینیم درس هامون رو بخونیم و هدفمون دکتری باشه ، میتوین بهش برسیم ، اون وقت هم میتونیم ایران کار کنیم و هم اینکه بریم خارج از کشور …

الا مثلا دکتر کهرابای ( جانورشناس ) ، یه پاش تو ایرانه ، یه پاش تو لندن ، از بس که نشسته خونده …

میتونیم بهش برسیم ، به شرطی که واقعا عمل کنیم …

متاسفانه خیلی ها میگن که جانورشناسی رشته خوبی نیست و حتی مسخره میکنن …

این خیلی بده که در ایران به جانوران به چشم بد نگاه میکن …

من که عمرا به این حرف ها اهمیت بدم …

انقدر میخونم تا روی همشون رو کم کنم …

ایول HM ، خدایش شما رو میبینم حال میکنم …

بابا نا امید نباشید …

بشینید بخونید ، مطمئنا به یه جا میرسیم …

به قول این دوستمون به دنیا فکر کنید نه به ایران

فعلا که دنیا داره روی زیست میچرخه …

هر کی هم مسخره کرد که چرا داریم جانورشناسی یا زیست میخونیم ، داره نشون میده که هیچی از زیست و علم نمیدونه …

با اینجور افراد بهتره حرف نزنیم و تحویلشون نگیریم …
بذاریم تو خماری بمونن تا موقعی که موفق بشیم ، اون وقت بهشون میگیم که زیست یعنی چی ……………………………….

اینو تو یه سایت دیدم :

موقعیت‌ شغلی رشته جانورشناسی‌ در ایران‌ :
هرچند که‌ تعداد قابل‌ توجهی‌ از فارغ‌التحصیلان‌ علوم‌ جانوری‌ جذب‌ بازار کار نمی‌شوند اما بهترین‌ دانشجویان‌ همیشه‌ موفق‌ بوده‌ و هستند. این دسته از دانشجویان پس از فارغ‌التحصیلی گاه‌ برای‌ کارهای‌ تحقیقاتی‌ یا اداره‌ آزمایشگاه‌ها جذب‌ دانشگاه‌ها می‌شوند یا در سازمان‌ حفاظت‌ از محیط‌ زیست‌ و سازمان‌های‌ مربوط‌ به‌ فعالیت‌ می‌پردازند. چون‌ سازمان‌ محیط‌ زیست‌ برای‌ بررسی‌ اکوسیستم‌ها به‌ محققان‌ زیست‌شناسی‌ از جمله‌ علوم‌جانوری‌ نیاز دارد. همچنین‌ بعضی‌ از فارغ‌التحصیلان‌ این‌ گرایش‌ وارد دنیای‌ پزشکی‌ شده‌ و در زمینه‌های‌ خون‌شناسی‌ یا انگل‌شناسی‌ فعالیت‌ می‌کنند.

به نظر من این رشته خیلی بیخوده.من ۲ساله که فارغ التحصیلم اماحتی نمیدونم باید تو چه حیطه ای فعالیت کنم.هرجایی هم برای کار رفتم وقتی رشته ام رامی پرسند میگن برا منشیگری خوبه.آخه خداییش ما اینقدر درس خوندیمواذیت شدیم تا آخرش بشیم منشی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

سلام. به نظر من این رشته با تمام سختیش یه لذت خاصی داره من دانشجوی ارشد جانوری گرایش تکوین هستم. به امید آرامش

زیست شناسی عالییییییییییییه لطفا

سلاااااااااااااااااااااااااام به بچه های باحال زیست شناسی میگم تو که این همه اه و ناله میکنی کی گفت بیا این رشته.روحیه که به بچه ها نمیدین پس لطف کنین کاری به کار ما نداشته باشین. بچه ها من از این ترم یه محقق شدم میخوام تو این رشته خیلی پیشرفت کنم

سلام.من ۴سال تو دانشگاه پیام نور زیست عمومی خوندم.هر کدوم از کتابامون ۵۰۰ صفحه بود.یعنی ما تو زیست خفه شدیم.حالا هم که بیکاریم.انگار نه انگاردرسهای سخت و حجیم انگل شناسی و گیاهی و……… رو خوندیم.ما پیام نوریها ازبقیه فارغ التحصیلان بد بخت تریم.شمابرید خدا رو شکر کنید که کتابهای ۵۰۰ صفحه ای ما رو نخوندیدو بیکارید وگرنه حتما دیونه میشدید.میخوام واسه فوق مدیریت بخونم.الان که دارم کتاباشونو میخونم خندم میگیره.خیلی اسونه

سلام این رشته افتضاح ترین رشته دانشگاهی بااینکه خیلی از دروسش با بزشکی مشترکه از رشته های دانشگاه حذف بشه بهتره.ممنون

نمیدونم چی بگم به نظر من موفقیت وشاد بودن درون ادمه کاری به حرف دیگران نداشته باشید

خدارا شکر من یه لیسانسه کار دارم منتها برای ارشد زیست شناسی میخونم میدونین چرا چون ۸۶ درصد زیست کنکور زدم .به زیست علاقه دارم .من ماما هستم ولی عشق به زیست تو خون و وجودمه .آقای علیرضا کامپیوتر بلدم.زبانمم خوبه ورزش هم میکنم امممممممممممادنبال نهایت علاقمم میرم ز گهواره تا گور دانش بجوی نه پول بجوی.

علاقه ای که به بن بست ختم بشه به درد نمی خوره .بله برای شما (معصوم) کار و درآمد مهم نیست .

اما پسر باید کار داشته باشه و پول تا بتوانه زندگی کنه.
شما اگر کار هم داشته باشی آیندشما مشخص است …
وظیفه خودم می دانم تا دیگران را نسبت به این رشته آگاه کنم.

از همون وقتی که شروع به خواندن این رشته کردم همه من را مسخره می کردن اصلا به خاطر این رشته رفت و آمد های فامیلی رو قطع کردم چون
وقتی از من می پرسیدن در آینده چیکاره می شی؟ جوابی نداشم .که بدم
دوستم فوق گرفت بعد از سربازی تازه با پارتی که داشت کارمند بانک
شد!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

والا چی بگم من قصد داشتم برای فوق لیسانس علوم جانوری بخونم
اما اکثر نظرات دوستان راجب این رشته منفی بود
متاسفانه کار به کاردان نمی دهند، ارزشی به تخصص افراد داده نمیشه
جامعه به همه ی رشته ها نیاز داره

من علوم جانوری شهیدبهشتی میخونم.به شدت عاشق رشته ودرسامم.واسه آدمی که تلاش کنه کارهم هست.بعدشم شمااگه میخاستین بالیسانس کارکنیدپرستاری یاهوشبری میخوندین که سریع استخدام شیدوتوکارتون غرغرهاودستورهای دکترومریض و همراهشودربون وصدنفردیگه روتحمل کنید.من میخام ارشدانگل شناسی بخونم.من به رشته ودانشگاهم افتخارمیکنم.شماهم اینقدرموج منفی ندید.تقصیرخودتونه.تلاشتون روبیشترکنید.دیگه تودنیای امروزبایه لیسانس واسه هیچکس کارنیست.درضمن دنیاداره روزیست شناسی میچرخه.به دنیافکرکنیدنه به ایران.موفق باشید.

من یه اول دبیرستانی هستم و مخ یادگیری درمورد حیوانات وکتاب های ضخیم زیست را که واقعا سخت هستند تو دو تا سه روز تموم میکنم حالا موندم تو این رشته تجربی و زیست شناسی بیام یا نه
واقعا معلم هم نمیشه شد

من ناراحتم که به حیوانات به این مهمی هیچ توجهی در ایران نمیشه

با سلام به بچه های امیدوار و ناامید:
من امروز با سایتتون آشنا شدم و از این بابت خیلی خوشحالم.برای دندونپزشکی شب و روز درس خوندمو نمیدونم چی شد از زیست سر در آوردم.به قول شکسپیر من نتونستم چیزی رو که دوست داشم به دست بیارم و مجبور شدم چیزی رو که به دست آوردم دوست داشته باشم. الان ترم دومی هستم و از مرفولوژی و جانورشناسی خیلی خوشم اومده اصلا تازه فهمیدم کارای آزمایشگاهی رو چقدر دوست دارم و حتی تو این زمینه استعدادم خوبه.میخوام ادامه بدم تا دکترا.با نظراتتون موافقم تو کشورمون کسی ارزش زیست رو نمیدونه و بازارکارش بسیار محدوده.البته الان توی هرکاری که بخوای وارد شی باید پارتی داشته باشی و فقط بچه های زیست نیستند که بیکارند.من باید تا چند روزه دیگه برای انجمنمون گزارش کاری درباره بازارکار زیست شناسی ببرم با حرفای شما نمی دونم باید چی ارایه بدم.

فوقش ۹۰ سال می خواین تو این دنیا باشین.به جای این که تمام عمرتونو صرف تفکر در رابطه با بازار کارو پولو مسایل مادی بکنید.زیبایی های اطرافتونو دریابید.بهترین علوم برای تحقق این ماجرا علوم پایه هستند.با کمک این علوم می تونیم به بنیادی ترین سوالات و معماهای اطرافمون پاسخ بدیم.امیدوارم حرفامو درک کنید.من خودم ورودی امسال زیست شهید بهشتی هستم.از اولشم همینو می خواستم.تا اخرشم پیش میرم.زیست شناسی عشق می خواد.عشق به دانستن.عشق به تحقیق.فداکاری.بلند پروازی.اگه این فاکتورهارو دارید وارد شید و تلاش کنید تا برگ زرینی به علم حیات بیافزایید.

من دو ساله برا کنکور ارشد میخونم اما موفق نمی شم امسال دوباره شروع کردم برا خوندن اما دیگه انرزی ندارم نمیدونم چی کار کنم به خوندنم ادامه بدم یا نه خسته ام چه چیز هایی تو ذهنم بود

سلام من میخواهم ازطریق ایمیل از مسائل روز علم زیست شناسی وهمچنین اطلاعات مربوطه اگاهی یابم ایا امکان ان وجود دارد ممنون

سلام من امسال زیست جانوری تربیت معلم قبول شدم من عاشق زیستم امابااین حرفهای شمابه شک افتادم امامن خیلیهارو میشناسم که تو این رشته موفق بودندوخیلی راضی هستندمطمئنم با تلاش به همه چیزمیرسیدبه امیدموفقیت زیست شناسان اینده وبه وجودامدن مندلهاوکرپسهایی دیگر.من میخوام توزمینه علمی کارکنم میشه مقاله هایی روکه دانشجوهاروی انهاکارکردندبرام میل کنید

کسانی که لیسانس زیست دارین چون این رشته با دینمون مغایرت داره تو ایران دنبال کار نگردین فقط برین استرالیا فقط

سلام من ترم آخر رشته زیست شناسی هستم به نظر من اگر دکترا هم داشته باشی تا پارتی نداشته باشی از کار خبری نیست یکی از دوستان من ارشد زیست داشت به هر دری زد کاری پیدا نکرد خلاصه جونم براتون بگه باید تو این دور زمونه پارتی داشته باشی یکی از بستگان من مدرکش دیپلم بود تو دوره دبیرستان هم به زور درساش رو پاس می کرد با معدل خیلی پایین دیپلمش رو گرفت ولی چون پارتی کت وکلفتی داشت به راحتی رفت سر کار والان بهترین موقعیتهارو داره از هر نظر درعوض دختر دایی من با اینکه چهار سال از عمرش رو واسه درس خوندن گذاشت الان بیکار تو خونه افتاده نمی دونم چه موقع این ناحقی ها از بین میره به هر حال اگر می خواید برای رفتن سر کار درس بخونید ومدارک بالا بگیرد این کار رو نکنید درس بخونید تا به علمتون افزوده بشه به امید موفقیت همه جوانهای ایرانی عزیز و دوس داشتنی

سلام من تازه امسال زیست شناسی قبول شدم.ولی ای کاش قبول نمی شدم.

سلام من امسال قبول شدم بادیدبازاومدم به این رشته آخه عاشق زیستم امیدواربودم ازتون روحیه بگیرم ولی مثل اینکه دل همتون پره!!نمیخواین منویه کوچولوامیدوارکنین؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟الهه جون منودریاب!!!

سلام
من زیست عمومی میخونم نظرات جالبی دادین:
۱_من قبول دارم این رشته در خارج از ایرن عقب افتاده بازار کار خوبی داره ولی برای رفتن موانع زیادی هست
۲_کسی که دکتری بگیره نسبت به تلاش و زحمات فراوانی که انجام میده درامد خوبی نداره
با این حال بیاید ثابت کنیم میشه از هیچ به خیلی جاها رسید
تلاش تلاش تلاش=اینده عالی
به امید نوبل زیست

برو بابا به اینم مشه گفت رشته .
خودتون نمی دونید چیکاره می شید بیچاره اون پدرمادرایی که فکر می کنند بچهاشون …

باعرض سلام امیدوارم در همه مراحل زندگی موفق باشید من دانشجوی رشته ریاضی هستم و چندی است که در زمینه نظریه داروین تحقیق میکنم خواهش مندم اگر در این زمینه اطلاعاتی دارید که بتواند کمکم باشد امیدوارم دریغ نفرمایید صمیمانه از همکاریتان قدردانی میکنم موفق باشید

سلام.یادتونه قبول شدم خیلی خوشحال بودم الان دیوونه اش شدم آقا اصلا از این حرفا بگذریم هرکی میگه زیست بده خودش بده.به جون خودم ته ته ته رشته اس انشا ا… همه دکتری بگیریم .

فوکویاما:علم دهه آینده زیست شناسی است.این فو کو یاما دانشمند ژاپنیه که برا آمریکا نظریه پردازی میکنه(گنده اییه برا خودش).
اونا که میگن زیست شناسی بده باشه بابا شما گنده اینقدر روحیه ها رو خراب نکنید.

سلام.به جای اینکه این همه نق نق کنید یه خورده فکراتونو بریزید رو هم.هیچ کاری نتونید بکنید از پس یه کار تحقیقاتی که بر میاید.شماها با این نظراتتون ابروی اونایی رو که با علاقه وارداین رشته شدن رو هم میبرید.قرار نیست همیشه همه چیز دمدست آآآآددددم م م م م م باشه که.به خدا این حرفاتون ناشکریه.

با سلام من هستی هستم.دانشجوی ترم اول زیست شناسیم،خیلی سخت،اما دوست داشتنی.بزارید یه چیزو که خیلی مهمه بهتون بگم.اگه الان جایی هستین که نه از خودتون ونه از موقعیتتون راضی نیستین،پس فقط به خدا توکل کنینو یه تصمیم خفن با عزم خفن بگیرین. یا دیگه درس نخونینو صبح تا شب زانو غم بغل بگیرینو این عمر عزیزو به باد بدین، یا پاشینو شروع به ادامه راه بدین. بابا مابایداز شما انگیزه بگیریم، که این راهو رفتین!

بابا رشته خوبی، دیگه کم نق بزنین!

hm جان اگه فضولی نباشه،میشه بگی تو کدوم پژوهشکده الان مشغولی؟خیلی دوس دارم عضو انجمن های زیست شناسی بشم.

نظر اکثرتون رو خوندم من فارغ التحصیل زیستم خدمتمونم تموم شد دنبال کار مربوط به رشته ام گشتم ولی متاسفانه هیچ الان دارم تویه لیتوگرافی که هیچ ربطی به رشته ام نداره و نخواهد داشت کار میکنم اگر صرفا میخواد درس بخونید تا اطلاعاتون زیاد بشه خوبه ولی در غیر این صورت این رشته رشته خوبی نیست

نظرات همتون خیلی بامزه بود.ولی اینقد حرف بقیه براتون مهم نباشه بهبه خصوص کسی که رشته تونو مسخره میکنه.چون کسی که هنوزیاد نگرفته به سلیقه کسی احترام بذاره نظرش هیچ اهمیتی نداره.مهم اینه که ادم خودش ازکاری که میکنه احساس خوبی داشته باشه.

سلام.
نظر زیست شناسا خیلی واسم جالبه.
من همیشه فکر می کردم کار واسه زیست شناسا نیست. ولی الان یه سالی می شه که به این نتیجه رسیدم زیست شناسی یعنی انرژی و انرژی یعنی تلاش و این تلاش هستش که به زندگی معنا می ده. اگه زندگی معنا پیدا کنه همه چیز درست می شه. منم دانشجوی سال آخرم و تابستون میرم از این کشور. واین رفتنم به خاطر علم نامحدود زیست شناسیه. دوستان یه کم بیشتر به معنای زیست شناسی فکر کنین تا ازش الهام بگیرین.

با سلام اگر درباره رشته ارشد جنین شناشی اطلاعاتی دارید ممنون میشم اگر این رشته را به من معرفی کنید.

بچه ها چرا اینقدر نا امید شدین کی گفته همه فارغ التحصیلا بیکار می مونن اگه می خواید لیسانس بگیرید ولش کنید که مهندسی هم بخونین بیکار می مونین
من عاشق زیست بودم الانم رشتم زیست جانوریه ترم ۶ام میخوام واسه ارشد بخونم
واسه انتخاب رشته ارشد هم تنوع خیلی زیاده خیلی هم جذابن
فیزیولوژی، بافت شناسی، جنین شناسی، سلولی تکوینی، میکروبیولوژی، ژنتیک انسانی پزشکی ژنتیک جمعیت، زیست جانوری، گیاهی
هماتولوژی(خون شناسی) ایمونوتوژی(ایمنی شناسی)
تازه خیلی هاشون بالینی ان
به نظر من زیست از پزشکی هم بهتره چون پزشک عمومی بیفایده است اما مثلا کارشناس ارشد هماتولوژی امکان نداره بیکار بمونه

من امسال تو این رشته قبول شدم ولی تصمیم دارم سال بعد علوم ازمایشگاهی بخونم.تو همین ترم اولی فهمیدم زیست رشته ای نیست که ارزش جون کندن داشته باشه.من تودوره پشت کنکورموندنم هزارتا درد بی درمون گرفتم مگه ادم چقدر میخواد زندگی کنه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟از اونجایی که از پشت کنکور ارشد ودکتری موندن میترسم ترجیح میدم رشته ای بخونم که با لیسانسش بشه کارکرد و راحت وساده زندگی کرد.

برید خدارو شکر کنید دانشگاه شیراز درس نمی خونید آخه اینجا سختی زیست۵۰۰۰۰۰۰۰۰۰ برابر

سلام به همه زیست شناسها,من ترم دوم زیست شناسی هستم,رشته ام را خیلی دوست دارم وبه نظرهای شما (ناراضیها)هیچ کارای ندارم چون هدفمم دکتری است درضمن یه راهنمایی به همتون(ناراضیها) میکنم اینکه به جای دیگران تصمیم نگیرین وامیدشون را تبدیل به ناامیدی نکنین,به نظر من اگه تلاش بکنین و این همه از ناامیدی حرف نزنین مطمئنا موفق میشین!

موفق بشین!

باسلام
من سال ۸۲ با علاقه بسیاررررررررر زیاد وارد دانشگاه پیام نور رشته زیست شناسی عمومی شدم و با معدل بالا فارغ التحصیل شدم از سختی و حجم زیاد کتاباش بگذریم هر جا میگفتم چی می خونم بهم می خندیدند الان۴ ساله فارغ التحصیل شدم من و همکلاسیهام بدون استثنا همه بیکاریم و از بس اینور و اونور رفتم دنبال کار خسته شدم و خیلی خیلی خیلی پشیمانم از این که این رشته رو خوندم به همه توصیه می کنم اصلا دنبال این رشته نباشید ادامه تحصیل دادن هم مخارخ زیادی می خواد چقدر باید از بابامون پول بگیریم همه هم موقعیت خارج رفتن رو ندارند فقط به کسایی که هنوز اول راه هستند میگم تا دیر نشده و عمرشونو تو این رشته الکی تلف نکردن تغییر رشته ای یا……بدن مطمئن باشید یه روزی سخت پشیمون میشید که دیگه دیره

چرا خودتون رو سر کار گذاشتین بابا آخه اینم شد رشته
تازه وقتی درسمون تموم شه کلی حرف و حدیث پشت سرمون است

ار اولشم معلومه که زیست کاری نداره اما شما میتوند برای ارشد به رشته های علوم پذشکی فکر کنید با تلاش و توکل به خدا هیچ چیز غیر ممکن نیست

به نظر من زیست شناسی رشته ی سخت وبه درد نخوریه.به خدا از بس درمورد این رشته فکر کردم دارم دیونه میشم روم نمیشه بگم زیست میخونم سرکلاسام اصلا نمیتونم به حرفای استاد گوش بدم احساس میکنم دارم بیهوده وقتمو تلف میکنم میخواستم نظرتونو در مورد علوم آزمایشگاهی وپرستاری بدونم

سلام دانشجوی ترم ۶ هستم از رشتم واقعا ناراضی ام.اگه اینده ی خوبی داشت سختی شو تحمل میکردم.نه اینده داره نه موقفیت اجتماعی.تو رو خدا عمرتونو تلف نکنین…

سلام
همیشه فکرمیکردم که فقط خودم اینقدرازاینکه اومدم این رشته ناراحتم ولی مثل اینکه هیچ کس راضی نیست ولی فکرمیکنم براارشدرشته خودمون رو ادامه بدیم موفق تر باشیم

سلام من رشته میکروبیولوژی قبول شدم ولی الان که حرفاتونو خوندم میبینم که خیلی سخته بنظرشمابرم یانه

سلللللللللللللللللام بجه ها
به کل منو ناامیدکردیدمن امسال زیست شناسی علوم جانوری قبول شدم کلی هم ذوق کردم اما الان چی ……………..
پدرم مرغ دارهست می تونم این رشته روبخونم وپیش پدرم کار کنم؟
لطفا یکی جوابموزود بده من دارم دیوونه میشم.

سلام
من علی هستم
امسال ازاد زیست بروجرد قبول شدم میخوام بدونم رسته خوبیه؟ریست عمومی هستم بعضیا میگن عمومی خوب نیست
عاشق زیستم
به نظر شما امسال برم عمومی سال دیگه باز کنکور ازاد بدم برم جانوری یا میکروبیولوزیی چیزی؟شایدم اینو ادامه بدم راهنماییم کنید
لطفا
ایمیل بزنید کمک بزرگی بهم کردین

[email protected]
این ایمیلمه
خیلی ممنون

با سلام به همگی
من میخواستم بگم تو هر رشته ای بیکاری فراوونه به خصوص در ایران ..؟؟
اما اینم بگم که با این وجود اگر واقعا کسی عرضه ی کار کردن رو
داشته باشه به موفقیت میرسه.

فقط و فقط رشته ی دامپروری
میدونین چرا؟
بعد از فارغ التحصیلی در یک باغ وحش به عنوان دامپزشک کلی حقوق بگیرید یا یا برای خودتون مزرعه ی پرورش ماهی بزنید؟
یا پرورش….

فقط رشته ی {آبیاری گیاهان دریایی} امید وارم همتون تو این رشته موفق بشید…
حقوقشم آلیه.

وای چی می گین؟؟ من زیست عمومی قبول شدم!!!! نمی دونم چکار کنم اصلا! اما زیست و خیلییییییییی دوست دارم!چکار کنم؟؟

به نظر شما من مامایی ازاد بخونم یا زیست شناسی علوم گیاهی دولتی تو رو خدا کمکم کنید خیلی دو دل شدم دارم دیوونه میشم

سلام من ورودی امسال رشته زیست جانوری هستم.از اینکه این رشته رو قبول شدم ناراحتم.من پدرم متولد سلیمانیه عراق است و به من پیشنهاد میکنه که برم دانشگاه اربیل رشته دندون پزشکی بخونم. میخواستم ببینم مدرک این دانشگاهها واسه ایران اعتبار داره؟ یه خورده در مورد رشته های کارشناسی ارشد زیست جانوری هم راهنماییم کنین ممنون میشم. تشکر

سلام من ورودی امسال رشته زیست جانوری هستم.از اینکه این رشته رو قبول شدم ناراحتم.من پدرم متولد سلیمانیه عراق است و به من پیشنهاد میکنه که برم دانشگاه اربیل رشته دندون پزشکی بخونم. میخواستم ببینم مدرک این دانشگاهها واسه ایران اعتبار داره؟ یه خورده در مورد رشته های کارشناسی ارشد زیست جانوری هم راهنماییم کنین ممنون میشم. [email protected] ایمیل من

سلام بر همه ی عزیزان من ۱۷ سالمه از ۵ دبستان به کار های تحقیقاتی که تو کوه و جنگل باشه علاقه داشتم اون موقع ها نمیدونستم جانور شناسی چیه ولی وقتی فهمیدم اونو انتخاب کردم و تا الان نظرم تغییر نکرد من دوست دارم مثل اینایی که تو کانال ۴ نشون میده بشم از حرف های اقا افشین متشکرم اگه میشه یه کمکی به علی کوچولویی که دوست داره جانور شناس بشه بکنین ایشالا همتون موفق باشین مرسی

من امسال ازاد تهران میکروبیولوژی قبول شدم اما به خاطر هزینه زیادش مجبور شدم برم رشته اقتصاد دانشگاه ملی
ولی من عاشق زیستم اونم از نوع ژنتیکش برا همینم میخوام کتاباشو
بگیرم خودم بدون کلاس و استاد زیست بخونم
شاید یه روزی در آینده واسه دکترا به ژنتیک تغییر رشته دادم
به نظر من ژنتیک جذابترین رشته دنیاس اما واسه کسی که شکمش سیره
و دغدغه نان نداره
بنابراین به نظر من دوستانی که دنبال کارن و زیست شناسی دوس ندارنبهتره ارشد تغییره رشته بدن
اما کسایی کهزیست شناسی دوست دارن اگه دغدغه مالی ندارن رشتشونو
تا ته برن اگر هم دغدغه مالی دارن در کنار تحصیل شغل ازاد برا خودشون دست و پا کنن
اصلا هم رشتتون رو دست کم نگیرین دنیا بیشتر از هر چیز دیگه به
زیست شناسان احتیاج داره
امید خیلی از بیماران به کارهای تحقیقاتی شما زیست شناسانه

سلام.من رشته‌م زیست جانوریه و ورودی ۸۹ هستم.دوستانی که از آینده‌ی بد این رشته شکایت می‌کنین،معذرت می خوام که این حرفو می‌زنم ولی اگرم به موفقیتی دست پیدا نکردین کم کاری از خودتون بوده،رشته‌ی زیست و همین‌طور همه‌ی علوم پایه به شکلی نیست که بعد از فارق‌التحصیلی بشینین منتظر باشین یه شغل توپ با درآمد عالی بهتون بدن،واسه موفقیت تو این رشته باید تلاش کرد،شک نکنین با تلاش موفق خواهید شد،اصطلاحاً میگن هرچقدر پول بدی آش می‌خوری!

منه بیچاره دانشجوی ترم اولیه زیست جانوری ام.بااین همه جملات امیدوارکننده که ازتون خوندم اززندگی کردنمم ناامید شدم.چه برسه به دانشجوبودن ودرس خوندن.

البته ۱ دنیاازافشین ممنونم .حداقل اون یکم دلگرمم کرد

چرا انقد نا امیدید من ترم ۳زیست شناسی گیاهی هستم و از رشتم راضیم وباعشق میخونمش من تو هیچ درسی به اندازه ی زیست خدا روپیدا نکردم این یعنی همه چیز و به نظرم آدم اول با علاقه رشته ای رو باید انتخاب کنه و در هررشته ای باید سواد اون رشته روداشته باشه پس در نتیجه موفقه.

روشنک عزیز شما اول باید هدفت رو مشخص کنی وببینی کدوم رشته رو دوست داری به نظر من بازار کارهردو رشت تقریبا مثل همه

با سلام از نظر شغلی رشته فرقی نمیکنه تو هر رشته بهترینها به یه جایی میرسن مهم اینه که خودمونو باور کنیم و با علاقه بخونیم و بفهمیم هرکی که وارد دانشگاه میشه شاغل نمیشه همین که سطح فرهنگ بالاتر میره وخیلی چیزایی روکه قبلا نمیدونستی یاد میگیری جای شکرش باقیه هرکی تلاش کنه به چیزی که میخواد میرسه حالا اگه بدترین رشته رو هم بخونه

سلام توروخدا این همه از زیست شناسی بد نگید یکم هم از جنبه های مثبتش حرف بزنید.من امسال زیست جانوری دانشگاه تبریز قبول شدم راستش هدف و علاقم داروسازی بود ولی به خاطر بدشانسی هایی که آوردم نتونستم قبول شم ولی چون در معنای واقعی کلمه عاشق تحقیقم و این رشته هم بهترین فضارو واسه تحقیق داره انتخابش کردم من که خیلی به آینده رشتم امیدوارم اهداف بزرگی هم دارم می خوام رشتمو تا جایی که امکان داره ادامه بدم و یه محقق بنام شم.
به امید موفقیت همه زیست شناس ها

سلام خدمت همهی زیستی های عزیز
من امسال زیست جانوری قبول شدم و اونو دوست دارم.اما الان با این نظراتون دارم امیدمو از دست میدم .یعنی تا ۴ سال آینده آینده شغلی آن پیشرفت نخواهد کرد. پس
بیایید دست در دست هم دهیم و به مهر زیست را کنیم آباد
به امید موفقیت همهی زیستیا

سلام من رشته زیست گیاهی هستم اره منم مثل شما فکر میکردم ولی یه روز خدا ناجورم چشمامو باز کرد داشتم اخبار میدیدم که میگفت چندتا دانشجو زیسن گیاهی روی زمین های اکبراباد که خشکه با کانالهی کوچک کلخانه زدن ماهانه یک میلیارد درامددارند تازه به کشور لندن صادر میکنن این یعنی چی بفهم هیچی کار هست تازه مردم توزمین بی ابو علف کار میکنن اینو بفهم

سلام
برید بابا،به شما هم میگن دانشجو…؟؟؟؟؟!!!!!!!
من الان ترم ۲ زیستم،ترم قبلم الف شدم،
نظرات همتون رو خوندم،یه کم که دقت کردم دیدم کسایی دارن مینالن که اهل پشتکار نیستن،اونایی که دنبال جمله معروف هرچه پیش آید خوش آیدن؛
یه معلم توی ابتدایی داشتیم که میگفت:”اشکال ما اینه که همیشه دنبال مقصر میگردیم،و هیچوقت حاضر نیستیمخودمون رو،حتی شده یه کمم مقصر بدونیم…”
فعلا”

زیست جانوری بهشتی اخرش رتبه چنده منطقه ۲ میخاد خهش میکنم جواب بدید

سلام من ورودی دبیری زیستم سال۱۳۷۸تاالانم هیچ کاری پیدانکردم تو یه آزمایشگاه خصوصی منشی ام تازه بامنت بچه های علوم آزمایشگاهی که شما زیستی ها اصلا نباید تو آزمایشگاه باشید آموزش و پرورشم که تربیت معلماشو میگیره من عاشق دبیری و عاشق زیست بودم تمام ۱۲ سال تحصیلم شاگرد اول بودم ولی الان با این رشته برج ی۳۵۰تومن میگیرم ۲ شیفتم کار میکنم آگه پرستاری خونده بودم ماهی۱۰۰۰۰۰۰درامدم بود درسته همه چی پول نیست ولی شاید یه روز مجبور شی خرج خونه و یچتو بدی از این که این رشته تو ایران هست متنفرم امیدوارم کلا این رشته دیگه نباشه تا ما رو بعد ۴ سال بدبخت کنه

سلام من الان ترم دوم زیست عمومی ام میخواستم ببینم اگه تغیررشته بدم بهتره یاهمین زیستوبخونم ممنون

نه آناهیتا جان رشته های زیست مخصوصا گرایش های علوم سلولی،ژنتیک،میکروبیولوژی و جانوری شاید تو کارشناسی بازار کار نداشته باشه ولی تو ارشد و دکتری خیلیم معتبره.
تازه اونایی که دکتری ژنتیک و سلولی رو دارن اجازه باز کردن مطب دارن.امیدوار باش

متاسفم ، امکان ارسال نظر برای این پست وجود ندارد .