خريد آنلاين نرم افزار جعبه لايتنر ماندگار >> پرداخت و تحويل در محل


معرفی رشته زیست شناسی سلولی و مولکولی – گرایش ژنتیک

هدف:

سال ۱۹۷۳ وقتی به یاری علم ژنتیک اولین ژن “کلون” گردید شاید کمتر کسی فکر می کرد که بزودی این علم یکی از علوم راهبردی دنیا شود و حتی تا جایی گسترش بیابد که نشریه Science باسواد بودن را مساوی با اطلاع داشتن از دو علم کامپیوتر و ژنتیک بداند.

این علم جوان در این مدت کوتاه به یکی از علوم استراتژیک جهان تبدیل شده است.

دکتر محمدرضا نوری دلوئی استاد ژنتیک دانشکده پزشکی دانشگاه تهران در معرفی این علم می گوید:

“بطور کلی دانش ژنتیک درباره انتقال صفات وراثتی از والدین به اولاد بحث می کند که البته این والدین می توانند انسان، درخت و یا باکتری باشند. در واقع ژنتیک تلاش می کند تا بگوید که چه مکانیزم هایی مولکولی، عامل انتقال صفات از نسلی به نسل دیگر هستند. مکانیزم هایی که باعث می شوند تا فرزندان شباهت زیادی به والدین داشته باشند و همچنین می خواهد بداند که چرا گاهی اوقات در بین والدین و فرزندان در برخی صفات تفاوت های بسیار معنی داری وجود دارد؟ برای مثال چرا گاهی اوقات والدین سفیدپوست، بچه رنگین پوست دارند؟

آنچه مسلم و روشن است در سطح جهانی در همه کشورها، چه در زمینه های آموزشی و چه پژوهشی و بهره وری علمی و اقتصادی، رشته های علوم زیستی مورد توجه کامل است و مسائل بنیادی و پژوهشی رشته های دیگری مانند کشاورزی (زراعت، باغبانی، گیاه پزشکی) و رشته های علوم پزشکی (پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی) و پیراپزشکی نیاز مبرم به اطلاعات و نظریه های علوم زیستی و تحقیقات و پژوهش های این علم دارد.

ماهیت:

دانش ژنتیک همیشه به طرح سه پرسش کلیدی می پردازد که این سه پرسش عبارتند از:

چه چیزی موروثی است؟ (بررسی ماهیت فیزیکی شیمیایی ماده وراثتی)

ماده وراثتی چه می کند؟ (بررسی عملکردها و نقش های ماده وراثتی)

ماده وراثتی در خلال نسل ها و بخصوص در زمان تکامل زیستی چگونه تغییر پیدا کرده و یا دستخوش جهش می شود؟”

دکتر فروغ مند استاد ژنتیک دانشگاه شهید چمران اهواز نیز در معرفی رشته ژنتیک در سطح کارشناسی می گوید:

“دانشجویان رشته ژنتیک علاوه بر دروس ژنتیک ۱ و ۲ که به عنوان دروس پایه می گذرانند، برای آشنایی با دنیای وسیع این علم و دستاوردهای مختلف آن در ۱۷ واحد به طور کلی و اجمالی مباحث مهمی مثل ژنتیک سرطان، روش های تشخیص بیماری های ژنتیکی قبل و بعد از تولد، شناخت ناقلین بیماری ها، اصول مشاوره ژنتیکی قبل و بعد از تولد، شناخت ناقلین بیماری ها، اصول مشاوره ژنتیکی، نقش ژنتیک در بروز رفتارهای فردی و اجتماعی، شناخت جمعیت های مختلف ژنتیکی و نژادهای انسانی، ژن درمانی، پزشکی قانونی، تکنیک های رایج در ژنتیک، روش های اصلاح نژاد و ژنتیک مولکولی را مطالعه می کنند.”

مطالعات و تحقیقات ژنتیک در جانوران و گیاهان بررسی کاریوتیپها و ژنوتیهای گیاهان و جانوران، تشخیص کروموزوم های بیمار، عوامل وراثتی بیماری های ژنتیکی، اصلاح نباتات (در ژنتیک گیاهی) و اصلاح جانوران (دامی) در ژنتیک جانوری، مطالعات و مشاوره های ژنتیکی انسانی در ازدواج ها و خانواده ها از جمله توانایی های فارغ التحصیلان گرایش ژنتیک است.

اگر قرار باشد چند بیماری مهلک و یا سخت را نام ببرید، چه بیماری هایی به خاطرتان می آید؟ ایدز؟ سرطان؟ تالاسمی؟ هموفیلی؟ عقب ماندگی ذهنی یا جسمی؟

بله! تمامی این بیماری ها مهلک و یا سخت می باشند. اما آیا می دانید که تمامی این بیماری ها بگونه ای ژنتیکی هستند؟ و همچنین آیا می دانید که به یاری روشها و فنون جدید مهندسی ژنتیک(۱)، بسیاری از بیماری های ژنتیکی در آستانه مهار شدن قرار دارند؟

دکتر نوری دلوئی در این زمینه می گوید:

“یکی از قلمروهای ژنتیک، “ژن درمانی” است که در مدتی کوتاه توانسته است، سیمای جهان پزشکی را با دستاوردهای عظیم خود به گونه ای بنیادین دگرگون سازد. چرا که این روش نوین با جانشین ساختن ژن های سالم به جای ژن های معیوب و یا با ترمیم ژن های معیوب به مداوای اساسی بیماری می پردازد.”

دکتر نوری دلوئی در ادامه سخنان خویش می گوید:

“البته علم ژنتیک کاربردهای گسترده دیگری نیز در علوم پزشکی دارد که از آن جمله می توان به تولید انبوه، ارزان و بدون خطر واکسن های انسانی و حیوانی با استفاده از باکتری ها و قارچ ها، تولید داروهای جدید و پروتئین های گوناگون برای درمان بیماری های مختلف و تشخیص قبل از تولد بیماری های کروموزومی و بیماری های ژنی با روش های پزشکی مولکولی مثل تشخیص بیماری تالاسمی در دوران جنینی اشاره کرد. که بدون شک در تمامی این فعالیت ها و تحقیقات متخصصان ژنتیک حضوری فعال و چشمگیر دارند.”

وی در ادامه می گوید:

“از سوی دیگر متخصصان ژنتیک نه تنها در پزشکی بلکه در کشاورزی و صنعت نیز تحقیقات با ارزشی انجام داده اند. برای مثال با استفاده از روشها و فنون مهندسی ژنتیک می توان گیاهانی را تولید کرد که نسبت به عواملی همچون سرما، گرما، رطوبت، خشکی، املاح، حشرات، آفات، ویروس ها و سایر عوامل بیماری مقاوم بوده و علاوه بر آن در مقایسه با موجود طبیعی، مجهز به مکانیسم های دفاعی اضافی باشند. مثل تولید گوجه فرهنگی جدید با کمیت و مقاومت به مراتب بیشتر و طعم بهتر از گوجه فرنگی طبیعی که اولین محصول گیاهی دستکاری شده ژنتیکی می باشد.

همچنین مهندسی ژنتیک در صنعت برای بازیافت ضایعات شهری و تبدیل آنها به موادی نظیر کود کمپوست، تولید انبوه آنیزم های مورد نیاز در صنایع غذایی، خوراک دام و طیور، چرم سازی و داروسازی و دهها مورد دیگر کاربرد دارد.”

آنچه گفته شد بیانگر جایگاه علم ژنتیک در کشورهای صنعتی است وگرنه علم ژنتیک در ایران هنوز در ابتدای راه است و باید تلاش بسیار کرد و کاستی ها را جبران نمود و موانع را از میان برداشت تا بتوان شاهد رشد روزافزون علم ژنتیک در ایران بود. البته این به آن معنی نیست که در کشور ما تحقیقات ژنتیکی انجام نمی گیرد و فارغ التحصیلان این رشته جذب هیچ مرکزی نمی شوند، بلکه سازمانهای مختلفی هستند که به فعالیت های تقحیقاتی ژنتیکی می پردازند که از جمله می توان به مراکز مختلف وزارت کشاورزی، وزارت جهاد سازندگی، مراکز پژوهشی وزارت فرهنگ و آموزش عالی، انستیتو پاستور، مرکز ملی تحقیقات مهندسی ژنتیک و تکنولوژی زیستی اشاره کرد. علاوه بر مراکز فوق به گفته دکتر فروغ مند کارشناسان ژنتیک می توانند در مراکز ژنتیک دولتی و خصوصی مانند بخشهای ژنتیک مراکز بهزیستی، جهاد دانشگاهی، بیمارستان ها و کلینیک های خصوصی مشغول به کار گردند.

مراکزی از جمله: منابع طبیعی، جهاد کشاورزی، بخش های تحقیقاتی گیاهی باغبانی و پرورش گل های زینتی و … و در ژنتیک جانوری سازمان ها و نهادهایی مانند: دام پروری، دام پزشکی، وزرات بهداشت و درمان (کارشناسی مشاوره ژنتیکی انسان) و … از جمله محل های کار برای دانشجویان این رشته است.

علاقمندیها: در همه رشته ها بخصوص در علوم پایه و بویژه در گرایشهای مختلف رشته زیست شناسی باید علاقه مند بود و صبر و پشتکار داشت تا بتوان طعم شیرین موفقیت را چشید.

دکتر نوری دلوئی در همین زمینه می گوید:

“علاقه، پشتکار، امید و نشاط شرط ورود به میدان علم ژنتیک است. یعنی دانشجو باید بدون هراس از مشکلات و موانع موجود، با دقت تمام و براساس راهنمایی های اساتید و افراد اهل نظر به مطالعه بپردازد و تلاش کند تا همه روش ها و فنونی که به او آموزش داده می شود به صورت نظری و عملی فراگیر تا به یک عنصر نظری صرف تبدیل نشود بلکه یک نیروی علمی و فنی خلاق و نوآور باشد.

وضعیت نیاز کشور به این رشته در حال حاضر:

جایگاه علم ژنتیک در کشورهای صنعتی با جایگاه فعلی این رشته در این بسیار متفاوت است که محتاج تلاش بسیار برای جبران کاستی هاست.

البته این به آن معنی نیست که در کشور ما تحقیقات ژنتیکی انجام نمی گیرد و فارغ التحصیلان این رشته جذب هیچ مرکزی نمی شوند، بلکه سازمانهای مختلفی هستند که به فعالیت های تحقیقاتی ژنتیکی می پردازند که از جمله می توان به مراکز مختلف وزارت کشاورزی، وزارت جهاد سازندگی، مراکز پژوهشی وزارت فرهنگ و اموزش عالی، انستیتو پاستور، مرکز ملی تحقیقات مهندسی ژنتیک و تکنولوژی زیستی اشاره کرد. علاوه بر مراکز فوق به گفته دکتر فروغ مند کارشناسان ژنتیک می توانند در مراکز ژنتیک دولتی و خصوصی مانند بخشهای ژنتیک مراکز بهزیستی، جهاد دانشگاهی، بیمارستان ها و کلینیک های خصوصی مشغول به کار گرداند.

نکات تکمیلی:

گرایش بیوشیمی یا بیوفیزیک تاکنون در هیچ دانشگاهی در سطح لیسانس ارائه نشده است و گرایش ژنتیک نیز هر چند سال یک بار در یک دانشگاه ارائه می شود و بعضی از گرایشها نیز در دو دانشگاه با دو نام متفاوت ارائه می گردند و از سوی دیگر واحدهای اختصاصی و اختیاری هر یک از این گرایشها در دانشگاههای مختلف، با توجه به امکانات و تخصص اساتید هر دانشگاه، متفاوت است.

همچنین مهندسی ژنتیک مجموعه روشها و فنونی است که تکیه گاه اصلیش زیست شناسی مولکولی و بخصوص ژنتیک مولکولی است.

منبع: پارس بیولوژی

در همین رابطه بخوانید:


راهنماي عضويت در خبرنامه مقالات (کليک کنيد)

* اگر فکر مي کنيد مقالات اين سايت مفيد است و مي خواهيد از مقالات جديد با خبر شويد، لطفا آدرس ايميل خود را در زير وارد کرده و روي دکمه عضويت کليک کنيد و سپس روي لينک داخل ايميل تائيد که برايتان ارسال مي شود کليک کنيد. در غير اينصورت نيز مراجعه مجدد شما باعث دلگرمي خواهد بود.


فيدخوان نرم افزار جعبه لايتنر ماندگار Add to Google Reader or Homepage


خريد آنلاين نرم افزار لايتنر ماندگار به همراه فلش کارت رايگان، پرداخت و تحويل در محل

نظرات

عالی و با محتوا

mamnun az etelaatetun.mikhastam age momkene dar morede reshtehaye karshenasi arshade in reshte matlab benevisin.

این رشته توی چه دانشگاه هایی هست؟؟رتبه لازم برای انتخابش حداقل چنده؟

mamnun az matalebetun,in reshte faghat az tajrobi mire?va hamin inke che rotbei mikhad?

سلام اگه میشه در مورد رشته بیوشیمی هم مثل رشته ژنتیک توضیح بدین چون این رشته هم از گرایشهای زیست سلولی مولکولی است برام میل کنید ممنون

برای من مطالب مفیدی یود.خواهشمندم درمورد ژنتیک مولکولی وجایگاه شغلی آن در ایران بنده را راهنمایی کنید.با سپاس

ba salam.daneshjoye karshenasi arshad dar reshteye genetic hastam.lotfan bande ra rahnamayi befarmayid ke jaygahe shoghli in reshte dar maghate karshenasi arshad ya doktora dar iran chegone ast?lotfan javab ra barayam email konid.ba sepas

سلام.مطلبتون خیلی عالیه.متشکرم.

ba salam.ba sepas az shoma.lotf mifarmayid ketabi dar hade hamin tozihate matabeghe fogh beman moarefi konid.plz baram email konid.

khob bod. olom azmayeshgahi ro ham bzarin.mrc

tanxچیزای خوبی بود

salam,mercc az matalebe mofidetun kheili aali bud

ژنتیک یعنی زندگی

با سلام و تشکر.دانشجوی مامایی هستم و میخوام ارشد ژنتیک شرکت کنم .لطفا در مورد آینده شغلی این رشته و دانشگاههای پذیرنده
راهنمایی بفرمایید.لطفا ایمیل کنید.با سپاس.

mamnoon az informationi ke dadid, man lisanse molecular genetics az engilis ro daram va mikhastam bedoonam daramade in reshte dar iran che ghadre, ba foghe lisans chetor?mer30

این رشته در کدام دانشگاههای ایزان ارائه شده است وبرای ارشد ان کارشناسی کدام رشته را باید داشته باشیم باتشکر

عالی بود

مطالب مفیدی بود مرسی لطفادر مورد آینده ی شغلی مهندسی ژنتیک توضیح بدین تشکر

salam motshaker az matalebetun age lotf konin matalebiro ham dar morede reshteye oloom azmayeshgahi mail konin vaghean mamnunetun misham.

salam baraye emtehane arshad karshenasi che reshtahaee ra bayad dashte bashim.reshteye mohandesi jenetic dar maghtae karshenasi dar kodom daneshgaha tadris mishe?mishe dar masghatee balatarbors gereft.kodokeshvara bors midan.keshvare japan bors mikone?ba tashakor

sdalam.baraye sherkat dar konkore arshad mohandesi jenetic bayad lisanse che reshtehaee ra dashte bashim.reshtee mohandesi jenetic dar maghtae karshenasi dar che daneshgahaee tadris mishavad.dar maghatee balatar mitavan borse keshvarhaye digar ra gereft?keshvare japan in reshte ra bors mikonad?

ba tashakor

salam,man taze daneshjureshtejhenetik shodam,rajebe daramade in reshte mkhastam bdunam.in id mane one_alone_2010.lotf konin yekyaz bachehaye jhenetike daneshgahee zanjan vasam off bezare

سلام
لطف کنید برام میل کنید که چه دانشگاه هایی در کشور این رشته و رشته بیوتکنولوژی رو دارند؟
ممنون

az etelaati ke dadin mamnun kheily mofid bud,man msal genetic va microbiology ghabul shodam vali nemidunam kodumo beram.mamnun misham age rahnamayim konid batavajo be vaziate kar va daramad dar iran ya england.

با سلام.من وبلاگی به نام دنیای میکروبیولوژی دارم.میخواستم باسایت شما لینک بشم.مطالب خیلی خوب و کاربردی در سایت دارید.میتونه کامل علاقمندان رو جذب کنه.امیدوارم موفق باشید در این مسیر و مسیر زندگی.

slm,man zhenetikoo dus daram kheiliam dus daram emsalam ghabul shodam vali choon lisanse dus nadaram beram! mikhastam bedunam doktoraye peyvasteam dare? ya na!

سلام من رشته زیست شناسی سلولی ملکولی پذیرفته شدم آیا ممکنه بعدا دررشته ژنتیک ادامه تحصیل بدم؟

خیلی خوب بود مرسی لطفادر مورد آینده ی شغلی مهندسی ژنتیک در ایران توضیح بدین تشکر

لطفا در مورد حقوق زنتیک در مقطع های مختلف برایم بنویسید. چون من دانشجوی این رشته در تهران هستم

سلام.اطلاعات جامع و خوبی بود.
من خودم امسال این رشته را قبول شدم.این رشته در دانشگاه های اصفهان شاهد تهران اهواز شهرکرد سنندج وزاهدان هست.
میخواستم بدونم به این رشته به صورت دیگه ای یعنی غیر از زیست سلولی مولکولی گرایش ژنتیک هم میشه وارد شد؟

slm ba tashakor mikhastam bedonam reshte jenetik dar kodom daneshgah ha mibashad va daramad an che ghadr ast lotfan bariyam e-mail konid

با سلام,مطالب مفیدی بود.لطفادرموردآینده شغلی ودرآمدژنتیک انسانی و مولکولی بنویسیدواین دوراباهم مقایسه کنید,با تشکر

چرا این رشته برخلاف اینکه لازم و ضروری برای یک جامعه به نظر میاد(!) ولی در ایران هیچ جایگاه مقبولی نداره(؟)….. واقعا اگه ایران از عهده این رشته بر نمیاد،چرا پذیرش میکنه و جوونا رو سرخورده؟؟؟؟؟؟؟!!!! واقعا چه انگیزه ای برای ادامه تحصیل در این رشته هست؟؟؟؟؟!!….لطفا جواب من رو بدین.

فکر کنم مبهم ترین وضعیت رو گرایش های زیست شناسی دارن(!)

میخواستم بدونم رشته ی مهندسی اپتیک و لیزر رو چه دانشگاه هایی دارند تو ایران و درباره این رشته توضیح بدین با تشکر.

خیلی عای بود !

میخواستم درباره آینده شغلی دکترای ژنتیک و بازار کارش در ایران بدونم
میشه راهنماییم کنید؟؟

با سلام و عرض خسته نباشید. لطف می کنید بگید که این رشته در دانشگاه های آزاد با سراسری فرقی هم داره؟رتبه برای سراسری چنده؟و اینکه می شه اطلاعاتی درباره بازار کارش و حقوقش بدین؟

kheili mamnon az etelaati ke dar ekhtiare ma gozashtin man alaghe ziadi be elme genetic daram va sale dige ham bayad taeen reshte konam mikhastam bebinam genetic dar iran jaygahi az nazare shoghli darad ya na? va dar che keshvar hayee elme genetic mored tavajohe bishtari gharar migirad va dar che daneshgah hayee? va dar iran ba che rotbe ee mamnon misham agar baram email konid
ba tashakor

مرسی از اطلاعات خوبتون-میشه لطف کنید بکید چه دانشگاهی ارشد این رشته رو داره؟بازم ممنون

سلام
خسته نباید
سایتتون حرف نداره
عالیه
کار من که خیلی راه افتاد خدا خیرتون بده
ببخشید می خواستم بدونم برم زیست ناسی سلولی و ملکولی_بیو تکنولوژی یا میکروبیولوژی یا ژنتیک یا علوم سلولی و مولکولی میشه لطفا نظرتو نه ایمیلم ایمیل کنید می خوام دانشگاه آزاد تعیین رشته کنم میشه برام اولویت بندی کنید
با تشکر

بسیارعالی وکامل فقط دو چیز توش کمه؟؟؟؟؟
۱.کاربرد این رشته در پزشکی
۲.اسامی برترینهای این رشته
واسه اطلاعاتی که در اختیارم گذاشتین ممنون و مرسی:-)

یه چیز دیگه میشه نظرتونو توی اولویت بندی زیست شناسی سلولی مولکولی بیوتکنولوزی و زنتیک و بیوشیمی و میکروبیولوزی واسم ایمیل کنید؟؟؟ ممنون میشم:-)

سلام ممنون از اطلاع رسانی خوبتون می خواستم بپرسم که رشته ژنتیک با مهندسی ژنتیک فرف داره یا نه؟و آیا من میتونم از میکروبیولوژی ژنتیک بخونم یا نه؟فارغ التحصیلان این رشته می تونند در موسسه رویان اصفهان کار کنند یا نه؟ممنون میشم اگه جواب بدین.

سلام ممنون از اطلاع رسانی خوبتون می خواستم بپرسم که رشته ژنتیک با مهندسی ژنتیک فرف داره یا نه؟فارغ التحصیلان این رشته می تونند در موسسه رویان اصفهان کار کنند یا نه؟ممنون میشم اگه جواب بدین.

با تشکر به اطلاعاتی در مورد گرایش تکوین نیاز دارم

ممنون از مطالبتون. ژنتیک یک رشته است مهندسی ژنتیک یه فراینده که در ژن هادستکاری ایجاد می کنن برای تحقییقات وکارهای علمی. مهندسی ژنتیک رشته خاصی در ایران نداره

آیا می شود از رشته ی علوم گیاهی یا محیط زیست فوق لیسانس بیوتکنولوژی شرکت کرد؟

salam matlab jalebi bod.

salam mishe rajebe reshrehaye arshad bishtar tozi bedid

salam bebakhshid mishe az reshteye behdasht mohit arshad fiziuloji sherkat kard???????? khaheshan javab bedid vaghean mikham bedoonam

با سلام در مورد بازار کاری این رشته لطفا توضییح بدید من رشتم گیاهپزشکیه ولی دوست دارم ارشد ژنتیک بخونم میخواستم بدونم ایا اینهمه دردسر تغییر رشته دادن ژنتیک بازار کار داره یا نه زحمت بیخوده

ممنون بابت مطالب فوف العادتون.میخواستم بدونم واسه ارشد چه دانشگاه های رشته ژنتیک رو دارن و چه رتبه ای میخواد.مرسی

ba tashakor az shoma.kheyli etelate mofidi bood.man dar maghtae zeste seloli jenetic karshenasi dar hale tahsi hastam mehkastam bedonam ke mohandesi jenetic reshteye jodaye hast ya be hamin reshte ke man tahsi mekonam rabt dare .ba tashakor

سلام!
ببخشید می خواستم بگم شما هیچی راجع به رشته ی زیست شناسی سلولی مولکولی-شاخه علوم سلولی ننوشتین!!!!!!!!
این رشته از رشته ی ژنتیک هم کاملتر و بهتره.

متاسفم ، امکان ارسال نظر برای این پست وجود ندارد .