خريد آنلاين نرم افزار جعبه لايتنر ماندگار >> پرداخت و تحويل در محل


معرفی رشته مهندسی شهرسازی (کارشناسی)

● معرفی رشته مهندسی شهرسازی
مهندسی شهرسازی یکی از رشته های پر اهمیت و جذاب در مجموعه رشته های آزمون سراسری است که داوطلب در گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی می تواند آن را انتخاب کند.
در نیم قرن اخیر توجه بسیاری به رشته مهندسی شهرسازی شده است و دانشکده و کالجهای معروف بسیاری به آن روی آورده اند. این رشته، امروزه، کمک شایانی به حل معضلات در سطح شهر و کل جوامع کرده است و توانسته جایگاه ویژه ای برای خود کسب کند.
در کشور ما نیز نیاز بسیاری به متخصص و کارشناس در این رشته احساس شده و می شود و دانشگاههای مختلفی، سعی بر تاسیس و ایجاد این رشته نموده اند. در سطح مدیران کشور نیز کم کم، نیاز به رشته ای همچون شهرسازی احساس شده است و بسیاری از مدیران شهری سعی در فرا گرفتن این دانش، بصورت دانشگاهی و غیره داشته اند. به عنوان نمونه، در حالی که تا چند سال پیش، معدودی از شهرداران در سطح کشور، دارای تحصیلات در زمینه شهرسازی بودند، اما امروزه، این تعداد به شدت افزایش یافته و کم کم سایر مدیران نیز نیاز به کسب این دانش را احساس نموده اند.
علاوه بر انجام عملیات عمرانی، محاسبات سازه، بحثهای معماری و … که اکثرا بر روی تک بنا و یا یک محدوده مشخص متمرکز هستند، نیاز بسیار زیادی به رشته ای همچون شهرسازی احساس می شود تا بتواند علاوه بر این مباحث، در سطحی کلان تر وارد صحنه شده و بتواند مباحثی همچون اقتصاد، روان شناسی، آمار، سوانح طبیعی (زلزله و …)، مدیریت، حمل و نقل، ترافیک و … را با مسائل فوق ترکیب کرده و نتیجه ای بهینه را سبب شود.
رشته شهرسازی، در واقع مفصلی بین علوم گوناگون است، از علوم انسانی گرفته، تا علوم فنی و مهندسی، همانند عمران، تاسیسات، ترافیک، حمل و نقل و … و هنر، همانند طراحی، معماری و … .
● محورهای اصلی رشته مهندسی شهرسازی
در این رشته حداقل شش محور اصلی وجود دارد که در برنامه ریزی و طراحی شهر سرنوشت ساز است. که عبارت اند از:
۱) برنامه ریزی شهری
۲) برنامه ریزی حمل و نقل
۳) برنامه ریزی منطقه ای
۴) برنامه ریزی شبکه های زیرساختی
۵) برنامه ریزی محیط زیست
۶) طراحی شهری
ترکیب این شش دانش، متخصصان را قادر می کند که تمامیت پدیده ی شهر را مورد شناسایی قرار دهندو برای هدایت و کنترل توسعه ی آن تلاش کنند.
● بازار کار
این رشته هم اکنون در سطح جهانی دارای بازار کار فراوانی است و به علت نوپا بودن و همچنین به علت آن که دارای زمینه های کاری متفاوت و متنوعی است، هنوز بازار کار آن اشباع نشده است. به عنوان نمونه، کشور کانادا، بالاترین امتیاز را برای اشخاصی که دارای مدرک شهرسازی هستند، جهت مهاجرت و یا ادامه تحصیل، قائل است. توجه به این نکته حائز اهمیت است که تا ۵ سال پیش، این رشته تنها در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری وجود داشته است و به تازگی در مقطع کارشناسی نیز فعالیتهایی صورت گرفته است، بنابراین با بازار کار اشباع از نیروی کار مواجه نیستیم.
از آن جا که این فارغ التحصیلان علاوه بر تواناییهای یک مهندس شهرساز، از نظر علمی و نظری وپژوهشی در یک زمینه خاص، معلومات بیشتری دارند، بدین جهت کارایی بیشتری نیز دارند و از مطالب فراگرفته شده می توانند در زمینه های طراحی و محاسباتی دقیق و تخصصی تر و همچنین پژوهشی ، استفاده نمایند. این گونه فارغ التحصیلان ضمن آن که می توانند در تمام محلیهای جذب فارغ التحصیلان کارشناسی مشغول به کار گردند، مسوولیتهای بالاتر و سنگین تر علمی،پژوهشی و اجرایی را به عهده می گیرند. پس از پایان دوره دکترای تخصصی ، امکان همکاری در دانشگاهها و سایر مراکز علمی و پژوهشی به عنوان عضو هیات علمی برایشان میسر می گردد.
زمینه های کاری رشته شهرسازی در ایران بسیار متفاوت و متنوع است، در بخش دولتی، در سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، شهرداریها، وزارت کشور، استانداریها و سایر ارگانهای وابسته به وزارت کشور، وزارت مسکن و شهرسازی و… و در بخش خصوصی، در شرکتهای مهندسین مشاور شهرسازی، معماری، برنامه ریزی منطقه ای و … . در ذیل به برخی از زمینه های کاری اشاره می شود:
۱) تهیه طرحهای شهری و منطقه ای(جامع، تفصیلی، ساختاری، شهرستان، هادی)
۲) مشاوره در امور شهری و منطقه ای به مدیران و مسئولان رده بالا.
۳) فعالیت در شهرداریها.
۴) فعالیت در استانداریها.
۵) فعالیت در وزارتخانه های مربوطه(مسکن و شهرسازی، راه و ترابری، کشور).
۶) نظارت بر ساختمانهایی با ارتفاع بیش از ۸ طبقه بر طبق قانون.
۷) انجام پروژه های محوطه سازی، تفکیک زمین، طراحی محله و …
۸) برنامه ریزی و طراحی شهرکهای گوناگون (مسکونی، صنعتی، تجاری)
۹) برنامه ریزی و طراحی شهرهای جدید.
۱۰) مکان یابی عناصر و کاربریهای گوناگون شهری.
۱۱) توانایی راه اندازی و استفاده از سیستم GIS.
۱۲) فعالیت گروهی با سایر تخصصها در پروژه های گوناگون.
۱۳) فعالیت در مشاوران خصوصی و نیمه خصوصی شهرسازی، معماری، راه و ساختمان، طراحی شهری، برنامه ریزی منطقه ای و….
۱۴) تدریس دانشگاهی (که امروزه به علت افزایش تعداد دانشگاهها و پذیرفته شدگان در این رشته، به شدت با کمبود استاد مواجه هستیم).
۱۵) استفاده از تخصص رشته های دیگر و این رشته بصورت توام و در نتیجه افزایش کارآیی و تاثیرگذاری (همانند استفاده مشترک از رشته عمران و شهرسازی که می تواند علاوه بر مسائل سازه و عمرانی، زمینه کاری در مباحثی همچون، مطالعه طرحهای بالادست، محوطه سازی، مسائل طراحی و … را فراهم آورد).
● ادامه تحصیل
زمینه ادامه تحصیلات در مقطع دکتری در این رشته، چه در خارج و چه در داخل و بویژه بورسیه از سازمانهای گوناگون وجود دارد. لازم به ذکر است که رشته شهرسازی در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در ایران دانشجو می پذیرد. در مقطع کارشناسی، نخستین گروه از دانشجویان رشته شهرسازی در سال ۱۳۸۲ فارغ التحصیل شدند. ولی در مقطع کارشناسی ارشد، این رشته از سابقه طولانی برخوردار است و در مقطع دکترا نیز تعدادی از دانشگاه های کشور شروع به فعالیت کرده اند و دانشجویانی نیز فارغ التحصیل شده اند.
● توان مندی ها و ویژگی های لازم
دانشجوی رشته ی شهرسازی باید اطلاعات عمومی خوبی داشته باشد و در دانشگاه نیز به این اطلاعات عمق و وسعت بیشتری ببخشد. رشته ی شهرسازی نیاز به مطالعه ی زیاد، کارهای فیزیکی گسترده و برداشت های میدانی بسیاری دارد و به همین دلیل دانشجو باید وقت زیادی را به آن اختصاص دهد. هم چنین باید قدرت تحلیل بالایی داشته و در طراحی زبردست باشد. به خصوص دانشجویان رشته ی کارشناسی ارشد طراحی شهری که باید در طراحی توانا باشند. برای همین در آزمون کارشناسی ارشد این رشته، امتحان طراحی گرفته می شود. دانشجوی این رشته باید با طراحی و مفاهیم هنری مثل روان شناسی رنگ ها آشنا باشد و در عین حال به مفاهیم تکنیکی و اصول فنی کار مثل نقشه برداری، رسم فنی، پرسپکتیو، هندسه ی فضایی ، مدل سازی، ریاضی و مسایل انسانی و علاقه مند باشد و بداند که در طی تحصیل باید کارهای تحقیقاتی و عملی بسیاری انجام دهد.
در سطح کارشناسی از دانشجوی شهرسازی انتظار می رود که دید هندسی و درک فضا داشته باشد و بتواند در طراحی، فضا را به صورت دوبعدی و سه بعدی تصویر کند. هم چنین باید در ریاضیات به ویژه آمار مسلط باشد چون جمع آوری و تحلیل اطلاعات تحقیقات این رشته، نیاز به آمار و تحلیل آماری دارد و در نهایت تسلط به زبان انگلیسی و آشنایی با کامپیوتر در دنیای امروز عامل مهمی در موفقیت یک دانشجو است.
● درس های مهم در این رشته
ضرایب و عنوان درس های اختصاصی رشته ی شهر سازی در آزمون سراسری به شرح زیر است: ریاضیات:۴، فیزیک مکانیک:۴، شیمی:۱
برخی از دروس‌ این‌ رشته‌ در طول‌ تحصیل عبارت اند از: شهرشناسی،‌ درک‌ و بیان‌ محیط‌ شهری‌، بوم‌شناسی‌ طبیعی‌ و ریاضیات‌ در شهرسازی‌، کارگاه‌ بیان‌ تصویری‌، کاربرد هندسه‌ در شهرسازی‌ ،زبان‌ تخصصی‌ .کاربرد نقشه‌برداری‌، کاربرد رایانه‌ در شهرسازی‌، تاریخ‌ و فرهنگ‌ شهرنشینی‌ جهان و ایران‌، آشنایی‌ با مبانی‌ معماری‌ وساختمان‌، مبانی‌ مهندسی‌ شبکه‌ حمل‌ و نقل‌، کارگاه‌ مهندسی‌ شبکه‌ حمل‌ و نقل‌‌، مبانی‌ مهندسی‌ تأسیسات‌ شهری‌، کارگاه‌ مهندسی‌ تأسیسات‌ شهری‌، طراحی‌ و کاربرد نظام‌ اطلاعات‌ ، آمار و روش‌های‌ کمی‌ ، آشنایی‌ با مصالح‌ و ساخت‌ ، جغرافیای‌ شهری‌ ، جامعه‌شناسی‌ شهری‌ ، اقتصاد شهری‌ ، کارگاه‌ مطالعات‌ شهری‌، مبانی‌ و روش‌های‌ برنامه‌ریزی‌ شهری‌ ، مبانی‌ و روش‌های‌ طراحی‌ شهری‌ ، کارگاه‌ برنامه‌ریزی‌ شهری‌، کارگاه‌ طراحی‌ شهری‌، مبانی‌ و روش‌های‌ برنامه‌ریزی‌ مسکن‌ ، کارگاه‌ برنامه‌ریزی‌ مسکن‌، کارگاه‌ طرح‌های‌ اجرایی‌ ، شناخت‌ فضاهای‌ شهری‌ ایران‌ ، روش‌ تحقیق‌ در شهرسازی‌ ، کارگاه‌ آماده‌ سازی‌ زمین‌، کارگاه‌ برداشت‌ کاربری‌ ، طرح‌ نهایی‌.
● دانشگاه هایی که در رشته مهندسی شهرسازی پذیرش می کنند
رشته شهرسازی از سال ۱۳۶۵ در دانشگاه تهران تدریس می شود. قبل از انقلاب نیز برای مدت کوتاهی در سالهای ۱۳۵۵ و ۱۳۵۶ این رشته در دانشگاهها تدریس می شد. پس از دانشگاه تهران، در سال ۱۳۶۹، دانشگاه شهید بهشتی (دانشکده معماری و شهرسازی) در این رشته دانشجو پذیرفت. سپس دانشگاههای علم و صنعت، تربیت مدرس، شیراز ، هنر اصفهان و آزاد اسلامی نیز جهت تربیت کارشناسان شهرسازی اقدام به پذیرش دانشجو کردند. هم اکنون رشته مهندسی شهرسازی در مقطع کارشناسی ارشد دو گرایش زیر را شامل می شود: برنامه ریزی شهری و طراحی شهری.
واحد دانشگاهی/ مقطع پذیرش/ سایت ایتنرنتی
دانشگاه شیراز/ کارشناسی – کارشناسی ارشد / www.sumu.ac.ir
دانشگاه تهران/ کارشناسی – کارشناسی ارشد- دکتری/ www.ut.ac.ir
دانشگاه تربیت مدرس/ کارشناسی ارشد/ www.modares.ac.ir
دانشگاه شهید بهشتی/ کارشناسی ارشد/ www.sbu.ac,ir
دانشگاه علم و صنعت/ کارشناسی ارشد/ www.iust.ac.ir
دانشگاه هنر اصفهان/ کارشناسی و کارشناسی ارشد / www.ui.ac.ir
دانشگاه تربیت مدرس/ کارشناسی ارشد/ www.modares.ac.ir
دانشگاه ارومیه/ کارشناسی/ www.urmia- ac.ir
دانشگاه امام خمینی قزوین/ کارشناسی/ www.ikiu.ac.ir
دانشگاه گیلان/ کارشناسی/ www.gu.ac.ir
دانشگاه مازندران (بابلسر)/ کارشناسی/ www.umz.ac.ir
دانشگاه هنر (کرج)/ کارشناسی/ www.art.ac.ir
دانشگاه شهر کرد/ کارشناسی/ www.sku.ac.ir
دانشگاه کردستان/ کارشناسی/ www.uok.ac.ir
دانشگاه فردوسی مشهد / کارشناسی/ www.um.ac.ir
دانشگاه یزد/ کارشناسی/ www.yazduni.ac.ir
دانشگاه بجنورد/ کارشناسی
● وقتی شهر را می سازی، روز هم باید داشته باشی…
اولین بار سال ۱۹۴۹ پروفسور کارلوس ماریا دلاپائولرا، استاد دانشگاه بوینوس آیرس آرژانتین، ۸ سپتامبر را به عنوان روز جهانی شهرسازی بنیانگذاری کرد و امسال ۵۶ سالی ست که این روز را در بیش از ۴۰ کشور دنیا جشن می گیرند. کشورهایی مثل کانادا، جامائیکا، استرالیا، ایالات متحده، هلند، انگلستان، سریلانکا، پاکستان و… از این جمله هستند کشور ما از دوسال گذشته به جمع این کشورها پیوسته است.
● چرا مهندسی شهرسازی را انتخاب می کنیم ؟
▪ جون ترکیبی از ریاضیات ، هنر و علوم محیطی است.
▪ چون هیچ فارغ التحصیل مهندسی شهرسازی به دنبال کار نمی گردد.
▪ چون امکان گرفتن بورس تحصیلی برای اعزام به خارج از کشور وجود دارد.
▪ چون امکان ادامه تحصیل تا مقطع دکترا در ایران وجود دارد.
▪ چون در دانشگاه شیراز در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ارایه می شود.
▪ چون باعث رشد خلاقیت ، نوآوری و مهارت فردی و گروهی می شود.

● درس های رشته
۱    آشنایی با برنامه‌ریزی و طراحی محیط
۲    آشنایی با مبانی معماری و ساختمان
۳    آشنایی با مصالح و ساخت
۴    آشنایی با منظرسازی شهری
۵    آمار و روش‌های کمی در شهرسازی
۶    اقتصاد شهری
۷    انقلاب اسلامی و ریشه‌های آن
۸    بلایا و س*****تگاه‌های انسانی
۹    بوم‌شناسی طبیعی و انسانی
۱۰    تاریخ اسلام
۱۱    تاریخ و فرهنگ شهرنشینی جهان
۱۲    تربیت بدنی ۲
۱۳    جامعه شناسی شهری
۱۴    جغرافیای شهری
۱۵    حقوق و قوانین شهری
۱۶    درآمدی بر شهرشناسی
۱۷    درک و بیان محیط شهری
۱۸    روش تحقیق در شهرسازی
۱۹    زبان تخصصی
۲۰    زبان خارجی
۲۱    سمینار شهرسازی
۲۲    شناخت فضاهای شهری ایران
۲۳    طراحی و کاربرد نظام اطلاعات
۲۴    طرح نهائی
۲۵    علم و هنر شهرسازی
۲۶    فارسی
۲۷    مبانی اقتصاد
۲۸    مبانی جامعه‌شناسی
۲۹    مبانی جغرافیا
۳۰    مبانی مهندسی تاسیسات شهری
۳۱    مبانی مهندسی شبکه حمل و نقل
۳۲    مبانی و روشهای برنامه ریزی مسکن
۳۳    مبانی و روشهای برنامه‌ریزی شهری
۳۴    مبانی و روشهای طراحی شهری
۳۵    متون اسلامی (آموزش زبان عربی)
۳۶    مدیریت و سازمان اجرایی شهری
۳۷    معارف اسلامی ۲
۳۸    کاربرد رایانه در شهرسازی
۳۹    کاربرد ریاضیات در شهرسازی
۴۰    کاربرد نقشه‌برداری در شهرسازی
۴۱    کاربرد هندسه در شهرسازی
۴۲    کارگاه آماده‌سازی زمین
۴۳    کارگاه برداشت کالبدی
۴۴    کارگاه برنامه‌ریزی شهری (کاربری زمین)
۴۵    کارگاه برنامه‌ریزی مسکن
۴۶    کارگاه بیان تصویری ۱
۴۷    کارگاه بیان تصویری ۲
۴۸    کارگاه طراحی شهری
۴۹    کارگاه طرحهای اجرایی
۵۰    کارگاه مطالعات شهری
۵۱    کارگاه مهندسی تاسیسات شهری
۵۲    کارگاه مهندسی شبکه حل و نقل

در همین رابطه بخوانید:


راهنماي عضويت در خبرنامه مقالات (کليک کنيد)

* اگر فکر مي کنيد مقالات اين سايت مفيد است و مي خواهيد از مقالات جديد با خبر شويد، لطفا آدرس ايميل خود را در زير وارد کرده و روي دکمه عضويت کليک کنيد و سپس روي لينک داخل ايميل تائيد که برايتان ارسال مي شود کليک کنيد. در غير اينصورت نيز مراجعه مجدد شما باعث دلگرمي خواهد بود.


فيدخوان نرم افزار جعبه لايتنر ماندگار Add to Google Reader or Homepage


خريد آنلاين نرم افزار لايتنر ماندگار به همراه فلش کارت رايگان، پرداخت و تحويل در محل

نظرات

salla , faghat mikhastam dar morede rotbe baraye paziresh too in reshte to tehran bedunam . mamnun

besyar khob bod man lisanse memeriam va mikham foghamo barname rizie shahri emtehan bedam .

بخش معرفی رشته های دانشگاهی بسیار عالی و خوب است دستتان درد نکند

khub bud mamnunam ama nemidunam mohandesi mavad bekhunam ya shahrsazi!

mamnun az babate rahnemaiitun, lotfan dar mored marajeii ke bourse midan bishtar rahnamaii karde ve age mishe esm bebarid .
merci.

باسلام من امسال کنکور دادم و تونستم در رشته شهرسازی قبول شم قبل از انتخاب رشته سایتها رو می گشتم که اومدم سایت شما و بر حسب علاقه و راهنمایی شما این رشته رو انتخاب کردم حالا می خواستم بدونم این رشته به نضر شما خوبه بده بازار کار چطوریه؟؟؟؟؟؟؟؟ اگه ادامه تحصیل بدم مطمئن شم که بیکار نمی مونم با تشکر از سایت بسیار بسیار مفید شما راستی یادم نره که بگم مدل و فرم سایتتنو هم عوض کنید مرسی

مطالبتون خیلی خیلی خوب بود.

salam matalebetun kheyli khub bud va inke mikastam bedunam hameye 52 darse in reshtaro gharare bekhunim? mer30

khali khob bod man reshte shahar sazi mikhonam .ik reshte che dar dolati , che azad hazine bardare va nizman talash ziyad dar hengam tahsil dar daneshga

dar rabete ba soal alnaz :chan ta az darsaro nanevashtan , bazi az darsaro daneshga hazf mikone va dar rabete ba soal on dostemon :rotbe5000 hezar dar gerantefai va zir1500 dar rozane.albate bastegi be shanset dare. dost man ba rotbe 800 khabol nashod .mamnon age komak khastin ma dar khedmatim .be idd fanosdel pm bedin

rageb bazar karesh motmaen nistam

سلام من رشته ام توکاردانی مکانیک خودرو توکنکور کاردانی به کارشناسی مهندسی تکنولوژی شهرسازی دانشگاه دولتی شرکت کردم
منابع کتابها رو ازکجا گیر بیارم برای کنکور

سلام با تبریک سال نووارزوی موفقیت برای همه دانشجویان رشته شهرسازی میخواستم بدونم ایابا مدرک کاردانی نابیوسته علمی کاربردی میتوان درکارشناسی دولتی شهرسازی ادامه تحصیل داد؟باتشکرفراوان از کارشناسی که باسخ این سوال رابرایم توضیح میدهد.

سلام …خیلی مقاله ی جالب و مفیدی بود …سوالی دارم ..ایا شما نمونه ی سوالهای ازمون نظام مهندسی مربوط به رشته ی شهر سازی را دارید ؟… در صورت امکان از طریق ایمیل بهم خبر بدهید ….ممنون خواهم شد

منابع ازمون ارشد شهرسازی رو می خواستم لطف کنید بزارید

hi،man shahrsazi mikhunam kheyli reshte jazabie vali por zahmat، be dustai ke dar morde bazar kar porsidan hata tu dore daneshjuh ham kar vasashun has

سلاممن رشته ریاضی کاربردی میخونم میخوام واسه فوق شهرسازی تهران قبول شم منابع آزمون ارشد میخوام و اینکه از کی باید شروع کنم به خوندن؟

بهترین توضیحات با بهترین جزئیات…عالی عالی بود.
با تشکر
دانشجوی مهندسی شهرسازی دانشگاه تهران

عالی بود

دانشجوی ارشد شهرسازی قزوین

سلا
میخواستم درمورد مهندسی شهرسازی بگم که این رشته از علوم انسانی هم دانشجو میگیره،( چون پسر عمه من دانشجوی دکترا دردانشگاه اصفهان است.)تحت عنوان برنامه ریزی شهری که زیرمجموعه جغرافیای انسانی است.
ضمنا رشته کارتوگرافی یا همون نقشه برداری هم داره که زیر مجموعه جغرافیای فنی میشه. کلا فکر میکنم ارتباط نزدیکی بین جغرافیا و مهندسی عمران وجود داشته باشه.
اگر کسی خواست تبادل لینک بکنه من در وبلاگ “مدیریت تکنولوژی برتر”منتظر شما هستم.
خدانگهدار

در مورد پذیرش این رشته در دانشگاه ازاد امسال می خواستم بدونم با چه ترازی

من دانشجوی رشته شهرسازی در مقطع کاردانی دانشگاه علمی کاربردی
هستم خیلی به این رشته علاقمند شدم ولی نمیدونم چطور باید ادامه تحصیلبدم آخه میگن کاردانی به کارشناسی نداره لطفا راهنمایی کنید فرق نمیکنه چه دانشگاهی کاردانی به کارشناسی این رشته داشته باشه.اطلاعات هم عالی بود ممنونم.

MIKHASTAM BEDONAM IN RESHTE TO DANESHGAHE AZADE TABRIZ CHETORE ASLAN DANESHGAHE AZADE TABRIZ KHOBE VASE IN RESHTE?

من ورودی۸۹ هستم و چیزی در مورد هزینه های این رشته نمی دونم مخصوصا که دانشگاه ازادیی هستم لطفا من رو از این رشته با خبر کنید در ضمن مزیت رشته برق رو نسبت به این رشته بگین

سلام من دانشگاه دهخدای قزوین شهرسازی میخونم رشته ی خیلی شیرینیه احساس میکنم اگه بتونم خوب درسامو بخونم خودم برم دنبال درسم حتما ادم موفقی میشم.مطالبتون خیلی خوب بود منو به رشتم مشتاقتر کرد.

فاطمه جان با ۱۶واحدنظری و۲واحد عملی که میشه ۱۸ واحدکه اغلب ترم اول خود دانشگاه انتخاب واحد میکنه واینجوری واحد میده شهریت تقریبامیشه ۹۰۰ تومن

م.ع عزیز دانشگاه اصفهان و نوشهر کارشناسی نابیوسته اوده

سلام.من همین الان دیدم که شهرسازی قبول شدم.انتخاب اولم معماری بودو به خاطر همین شک داشتم اما حالا مطمین شدم.ممنون از توضیحات خوبتون…

راستی یه سوال.توی این رشته میشه شرکت زد یا حتما استخدامیه؟!

شهرسازی قبول شدم.خدایا شکرت.فکرشم نمیکردم.یا زهرا

سلام
من ورودیه ۸۹ هستم دانشگاه هنر اصفهان قبول شدم
دانشگاش حوبه؟

می خواستم بدونم برای قبولی تو دانشگاه تهران شهرسازی چه رتبه ای باید بیارم؟؟

سلام
خسته نباشید واقعا عالی بود
من امسال شهرسازی قبول شدم الان بیشتر از قبل نسبت به انتخابم مطمئن شدم .
شاد باشید

ba salam man emsal terme 3 mohandesi petro shimi uni azad hastam ama mikham ae beshe konkoore aza bedam beram shahrsazy aya b nazare shoma aghelane ast kodom reshte bazare karesh behtare???

Hi, man fareghotahsile kardaniye shahrsazi hastam, va shahrsazi vaghean reshte khobi hast va az nazare kari ham bazare kare khobi darad ama badaz kardani emsal baraee avalin bar konkore kardani be karshenasish amad va faghat esfehan va nowshahr avordand bar khalafe chizaee ke gofte mishod, migoftan tehran va atrafe tehran va ghazvino garmsar miyaran va ye edeii ghabol shodan, va khane shahrsazan eghdamate ziyadi anjam dad darmorede zojveha va zojvehaee mofido kameli eraee dad, ama takmil zarfiyat barash nayamad emsal va inke sale dge jahaee be gheir az esfehan va nowshahr biyaran ham malom nist, dar kol reshte vaghean khobiye

az dostan kasi hast ke baraee edame tahsil dar reshte shahrsazi eghdam karde bashe?

manzoram baraee kharej az keshvar bod

dar kol kheily mamnon az etelaateton vaghean kamelo khob bod. Good luck everybody.

man emsal reshteye bargh ghabul shodam vali chon alaghei be reshtam nadashtam terme aval ro morakhasi gereftam ta terme bahman taghire reshte bedam.alan beyne 2 reshteye memari va shahr sazi mundam.lotfan rahnamai konid ke kudum reshte bazare kar va ayandeye behtari mitune dashte bashe.mamnunam,montazere javabetun hastam

mer30 vaghean ali bud.

mer30

shahrsazi be nazare man behtare bazare karesham mesle memari por nist ama bazam bastegi be khodet dare mahsa.

mer33333333330 az maghale jalebetun,dustaie khubam kasi hast ke etelati darmorede azmune nezam vase kardanaie shahsazi bashe,hamchin azmuni bargozar mishe?jai khundam tuie eme nezam vase afradi ke madrake kardani & karshenasishun az ye reshte nist 5sale kardanishun 1sal hesab nemishe,kardani man shahrsazi karshenasi memarie kasi midune vase in 2reshte che jurie?

سلام
من رشته جغرافیا و برنامه ریزی روستایی هستم.میخوام برای کارشناسی ارشد رشته ی شهرسازی رو ادامه بدم.خیلی علاقه دارم و نمیدونم چکار کنم وقتی مطالب شما رو خوندم علاقه ام بیشتر شد.میگن ریاضیم باید خوب باشه.
مطالبتون عالی بود.لطفامنو راهنمایی کنید.

سلام مطالب خوبی تهیه کردین میخواستم بدونم بنده دیپلم فنی حرفه ای دارم میتونم تو این رشته برم یانه لطفا برام ایمیل کنید ممنون.

salam.kheyli matalebe jaleb va be dard bokhori darin.mikhastam bedunam beyne farogholtahsile shahr sazi az daneshgahe dolati ba azad az nazare bazare kar tafavoti hast? mer30

سلام مطالب بالا عالی بود . شهرسازی رشته فوق العاده هست . من الان ترم ۳ شهرسازی هستم . از رشته ای که انتخاب کردم راضیم . به دوستان عرض کنم که در رشته شهر سازی ۱۴۴ واحد وجود داره که ۵۰ واحد آن عملی می باشد .البته دروسی که بالا گفته شده تغییر کرده . کارگاه دیگه وجود نداره به جای آن دروسی به نام طرح شهرسازی۱و۲و۳و۴و۵ هست که هر کدوم ۵ واحده که میشه ۲۵ واحد . در بین دانشگاه های آزاد پر سابقه ترین آتها واحد زنجان . برای کسایی هم که دوست دارن نزدیک تهران باشن رباط کریم و قزوین که سال ۸۸ این رشته رو به واحد خودشون اضافه کردن . رشته ماکت سازی نداره اما اسکیس و طراحی داره . اتوکد و جی ای اس و سوات و اسکچاپ از نرم افزار های اصلی رسته می باشد . تمامی اسکیس ها و طراحی ها دستی با مداد . تهیه نقشه های با راپید . کار ها در شیتهای (کاغذ) a3 به بالا . ابته اینم بگی ریاضایات یکی از درش های مهمه این رشته . فیزیک نداره . شیمی نداره . کار های میدانی یا همان برداشت اطلاعات یک منطقه در این رشته مهمه. برای بدست آوردن بعضی از اطلاعات پروژه های درسی باید به مکان های مختلف سر زنید مثل : سازمان آب و هوا شتاسی . شرکت گاز آب برق . سازمان آمار ایران .سازمان نقشه کشی .بعضی از درس ها امتحان نداره اما تحویل پروژه داره .در کل رشته فعال و درگیر کننده هست اما فوق العاده لذت بخش .اگر دوستان سئوالی داشتن به این آدرس ایمیل بزنن == [email protected]

با سلام
مطالب عالی و مفید بود
من فارق التحصیل رشته شهرسازی مقطع کاردانی هستم و مهندسی تکنولوژی شهرسازی نوشهر(کارشناسی)قبول شدم
تفاوت شهرسازی با رشته حمل و نقل و ترافیک شهری در توجه به محیط زیست و فضای سبز در شهرسازی می باشد
پس از گذشت ۲سال نامه نگاری به وزارت علوم و وزارت مسکن و شهرسازی و دانشگاه جامع موفق شدیم درخواست خود را به کرسی بنشانیم تا برای فارق التحصیلان کاردانی شهرسازی رشته کارشناسی ناپیوسته هم در نظر گرفته شود.
در حال حاضر دانشگاه هنر و معماری کمال الملک نوشهر و یک دانشگاه در اصفهان رشته ناپیوسته را هم پایه گذاری کرد
این رشته همان طور که میدانید در مقطع کاردانی بنا به درخواست وزارت کشور عنصرسازی شد و در حال گسترش و نفوظ بالا می با شد.
جذب بازار کار آن هم بیشتر در وزارت کشور و شهرداری می باشد
پس به autoCad و GISو کارهای فنی و مخصوصا حقوق شهری آفاهی بالا داشته باشید تا راحت تر چذب سازمان ها شوید
بخصوص به حقوق شهری که مباحث حقوقی را شامل می شود و بزرگترین برگ برنده را به شما می دهد.
موفق و پیروز باشید
دانیال
[email protected]

salam,az matalebe jalebetoon mamnooonam.man sale 90 bayad konkooor bedam hich omidi ham be ghaboooli dar konkoore dolati nadaram,faghat omidam be azade ,be mohandesi shahrsazi ham kheyli alaghe daram vali az in mitarsam ke ghaboool nasham man khooozestanam entekhabam vase azad mashhad-tabriz-ghazvin-zanjan-kerman va shooshtar hast hala nemdooonam ooomidi be ghaboooli dashte basham ya na…lotfan komakam konid bayad tarazam cheghadr bashe ta too yeki az in reshte shahra ghaboool besham,plz help me… mamnooonam

sasan jan shoma azad mikhooonid?lotfan harkas ke azad mikhooone be man komak kone…man khooozestanam,entekhab avalam mashhade dovom tabriz sevom ghazvin chaharom zanjan panjom kerman sheshom shooshtare hala ba darnazar gereftane jaiii ke zendegi mikonam in tartib entekhabam doroste?va emkane inke ghaboool besham hast?rasti farghe mohandesi shahrsazi ba shahrsazi chiye?mamnooon misham age komakam konid…

فرق شهرسازی و مهندسی شهرسازی چیه؟؟؟؟
ریاضی داره؟؟!!

سایتتون عالیییییییییییییییییییییییییییه خسته نباشید واقعا خوشحال شدم که دانشجوی این رشته هستم مرسیییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی…………….

رشته من شهرسازی یک رشته فوق العاده است الانم ترم ۳ هستم اونایی که میخان بیان تو این رشته هیج شکی نکنند حتما بییاین

سلام، مطلبتون خیلی خوب بود.من بین شهر سازی پردیس و معماری تهران جنوب شک دارم. به نظر شما کدوم بهتره؟

salam maryam jan ghazvin to entekhabaye badi hodode 6200 va ta 6400 momkene taghir kone havseto khob jam kon vase entekhab reshte vase manam doa konid k be chiz k mikham beresam chon man entekhab dovomam shahrsaziye entekhabe avalam………… vaaaaaaaaaaaay ashegheshaaaaaaaaaaaaaaam

سلام…من از بچه های کنکور سال ۹۰ هستم….تغییر رشته ای هستم
گفته شده به ریاضی و امار احتیاج زیادی هست……..رشته ی اولیه من ریاضی بوده و الان دیپلم ریاضی دارم……ولی الان انسانی هستم….اینجا گفته شده بچه های ریاضی و فنی میتونن این رشته رو انتخاب کنن..ولی دوست من شهرسازی تهران قبول شد با رتبه ی ۴۰۰..راجب امار منظور شما این بوده که باید با اماری که ما سال قبل خوندیم اشنایی کامل داشته باشیم؟؟منظور از اطلاعات عمومی چی بوده؟؟اگه میشه برام بفرستین….www.alshen.blogfa.com

سلام من فوق لیسانس برنامه ریزی شهری از گرایش جغرافیا دارم ممنون میشم اگه بگید که آیا رشته من هم امتحان نظام مهندسی داره یا نه ؟

با سلام.من کارشناسی ارشدمهندسی شیلات میخونم .آیا می تونم دکتری مهندسی شهرسازی بخونم یا باید از اول باز از ارشد شروع کنم؟.ضمنا چقدر به ریاضی نیازه توی این رشته؟ با تشکر.

من دانشجوی شهرسازی ورودی ۸۹ هستم.الان که ترم دوم این رشته رو تموم کردم به خودم افتخار میکنم که رشته ام شهرسازیه و معماری یا عمران نیست،این رشته بسیار جذاب،دوست داشتنی،گسترده وبا بازار کار بی نظیر در بین تمامی رشته های مهندسی از درامد بسیار بالایی برخوردار است.کسانی که میخوان بیان این رشته،شک نکنن،این رشته یه طور فوق العاده ای شمارو به خودش جذب می کنه چون این رشته بسیار گسترده است و تحصیل در این رشته بسیار بسیار لذت بخشه،رشته شهرسازی بهترین و جذابترین و پر درامدترین رشته ی مهندسی در دانشگاهاست.
[email protected]

سلام من کمتر از یک ماه دیگه کنکور کاردانی به کارشناسی شهرسازی دارم.برام دعا کنید.رشته شهرسازی حرف نداره

با سلام، مطالب سایت واقعا فوق العادست
بچه ها ازتون خواهش میکنم برام دعا کنید که شهرسازی یا معماری شهر خودمون(شیراز) قبول بشم. خوااااااااش

با تشکر فراوان از این که مطالب بسیار مفیدی درباره ی رشته ی مهندسی شهرسازی گذاشتید , من به این رشته علاقه ی بسیار زیادی دارم و سال بعد هم کنکور خواهم داد , از کسانی که در این رشته درس می خوانند خواهش می کنم مرا راهنمایی کنید تا بتونم از این رشته قبول بشم . منظورم از راهنمایی هم رتبه و درصدهای دروس در کنکور است .

من دانشجوی مهندسی شهرسازی هستم !من عاشق رشتم هستم! از همه چیز یاد میگیری!فقط کاش می شد پای علوم انسانی ها رو از کارشناسی ارشد برنامه ریزی شهری بیرون کشید!

سلام.من رتبه ام امسال_۹۰ _۳۰۰۰شده تهران شبانه قبولم ایشالله؟قزوین چی؟خیلی پر هزینه است؟ممنون

سلام من مدرک کاردانی نقشه کشی صنعتی دارم میخواستم بدونم برای کارشناسی میتونم شهر سازی بخونم؟

من خودم شهرسازی میخونم عالیه ترازشم در دانشگاه همچین زیاد نمیخواد حدود ۵۰۰۰-۵۲۰۰ بیاری قبولی رشته ی پر در آمدیه هر ترمشم در دانشگاه آزاد ۹۰۰ تومن اینا تموم میشه عمران یا معماری رشته ی محدودیه ولی شهرسازی خیلی گستردس پس ول نکنین این رشته رو با اینکه شاید اوسیل خوشتون نیاد اما بدش خیلی جذذذذذذذذذذذااااااااااااااااااااااااااااابببببببببببببببببببببببب میشههههههههههههههههه……..

سلام …بسیــــــــــــــــــــــــــار ممنون و متشکر از توضیحاتتون…..من دانش آموز چهارم ریاضی هستم و همیشه به این رشته علاقه مند بودم ولی اطلاعات کافی در موردش نداشتم…ولی دیگه کاملا فهمیدم..باز هم ممنون…

mikhastam bedunam shahrie daneshgahe azad in reshte chande?

ازمطالب عالیتون تشکر .میخواستم بدونم خرج شهرسازی زیاده؟؟؟؟؟؟؟؟؟

سلام به همگی.
من امسال رشته مهندسی شهرسازی دانشگاه آزاد نجف آباد رو آوردم.
میخواستم بدونم که به نظر شما رشته خوبیه؟دانشگاهش چطوریه؟

من خیلی اطلاعات زیادی در مورد شهرسازی نداشتم و همیشه خواب مهندسی صنایع رو میدیدم البته من این رشته رو انتخاب کردم بیشتر به خاطر ذهنیت خوبی که از عمران و معماری داشتم اما الان با این توضیحات شما نه تنها خیلی به شهرسازی علاقه مند شدم بلکه صنایع عمران و معماری رو هم کاملا فراموش کردم ولی هنوز به یه چیزی خیلی مطمئن نیستم و اون بازار کار این رشتس در ضمن من امسال شهرسازی بجنورد روزانه قبول شدم.

من امسال با رتبه ی۶۰۰ منطقه ۳ و ۶۰۰۰ کشوری دانشگاه هنر تهران روزانه قبول شدم اولش خیلی ناراحت شدم چون معماری رو دوست داشتم ولی الان خوشحالم چون هیچ کس از این رشته ناراضی نبوده از اطلاعاتتون هم ممنون

سلام میخواستم بدونم برای قبول شدن در رشته شهرسازی دانشگاه تهران چه رتبه ای باید بیارم؟ممنون

سلام میخواستم بدونم برای قبول شدن در رشته مهندسی شهرسازی دانشگاه تهران چه رتبه ای باید داشته باشیم؟

فرق مهندسی شهرسازی و شهرسازی جیه؟

سلام به همه دوستان.۳ روزه پیش جواب سراسری ۹۰ اومد.منم مهندسی شهرسازی دانشگاه شهر خودم(مشهد)اوردم.دانشگاه غیرانتفایی خاوران.خیلی خوشهالم :دی با رتبه ۲۶۰۰۰ :دی مطالب مفیدی نوشتین.واقعا ممنون

salam man azade ahvaz mohandesiye shahrsazi ghabol shodam ta hododi be in reshte alaghe daram az tarafi ham reshteye modiriate daneshghahe dolati ghabol shodam!be nazare shoma arzesh dare ke beram azade shahrsazi?

man msal mohandesie shahr sazie robat karim ghabol shodam .kheili khosh halam nazare khasiam nadaram ;omid varam har ki in reshtaro dost dare ghabol she chon vaghan reshteye khobie.man tahghigh ziad kardam

سلام من هایده هستم امسال اولین سال کنکورم بودورشته شهرسازی قبول شدم وازاینکه به جمع شما بچه های باحال شهرسازی اضافه شدم خوشحالم

سلام:
من از رشته مهندسی شهرسازی دانشگاه پیام نور تبریز تو سال۹۰ قبول شدم رتبمم ۱۶۰۰۰ منطقه ۳ بود به نظرتون تو این رشته ادامه تحصیل بدم خوبه؟یااگه بخوام پشت کنکور بمونم باتوجه به اینکه کتابهای حسابان،دیفرانسیل و ریاضی رشته ریاضی تغییر کرده رتبم به نظرتون سال بعد ۴رقمی منطقه ۳ میشه؟یا نمونم؟

salam man emsal mikhastam naft teh biyaram vali nashid va ba esrar khanevadam mohandesi shahrsaz najafabad ghabol shodam bazam raziyam mikhastam dar kenar daneshgaham bazam bekhonam shahrsazi daneshgah teh biyaram khaheshan rahnamayim konid ke chikar konam va che rotbei mikhad mamnoon

kheylii mamnoon

سلام من کارشناسی ارشد رشته جغرافیا و برنامه ریزی شهری را دارم نمی دونم جزو رشته های مهندسی هست یانه ؟ می تونم باهاش دفتر مهندسی بزنم خیلی نگرانم ؟ ممنمون می شم اگ کمکم کنید ؟

دوستان من منتظر پاسختونم هااااااااااااااااااااااااااااااا؟

من دانشجوی ترم۳ مهندسی شهرسازی دانشگاه هنر اصفهانم.۵۰ درصداین رشته علاقست.

سلام
میخواستم ببینم که اگر در طراحی مهارت نداشته باشیم در معماری شهر سازی موفق خواهیم شد یا خیر؟

ey jaaaaaaaaaaan shahrsaziiiiiii ^_^

vaghean reshte jazabiye, baraee amadan be in reshte aslan shak nakonid

salam mishe ye amare koliii az bazare kare in reshte
va nahve bors gereftane in reshte toozih bediid
man vaghan baram in 2 asl moheme
emrooz taze ba in reshte ashna shoodam
mamnoon az shoma

salam mer30 az mtalebe mofideton.mamnon misham age az bazare karesh etelate bishtar bdid

سلام من کاردانی شهرساز ی رو تازه تموم کردم رشته فوق العاده ای است اگه قصد ادامه تحصیل دارید این رشته رو بخونیدچون خودم هم همین رشته رو ادامه میدم.

سلام من لیسانس شهرسازی دارم یک سال که بیکارم البته ورودی های قبل تر از من هم بیکارند از من به شما نصیحت اگه می خواین بیکار نمونین این رشته کذایی رو انتخاب نکنین اصلا هم بازار کار نداره از زنجان

o,f f,n
خوب بود

متاسفم ، امکان ارسال نظر برای این پست وجود ندارد .