خريد آنلاين نرم افزار جعبه لايتنر ماندگار >> پرداخت و تحويل در محل


معرفی رشته زمین شناسی (کارشناسی)

وقوع زمین‌لرزه‌ای هولناک و اسرارآمیز با نیرویی عظیم و ویرانگر، فوران توده‌های مذاب سنگ از دهانه کوهی آتشفشانی، چشم‌انداز با شکوه دره‌ای عمیق در پای کوهی سر به فلک کشیده، گستردگی و تنوع سنگ‌های موجود در طبیعت، لایه‌های موازی سنگی و خاکی در دیواره یک تپه یا کوه و دهها موضوع دیگر، از موضوعات مورد توجه زمین‌شناس است. زمین‌شناس بسیاری از پرسش‌های هیجان‌انگیز و جذاب پیرامون ما را به بحث و بررسی می‌گذارد. این که زمین در اولین روزهای عمر خود (۴۵۰۰ میلیون سال قبل) چگونه بوده است؟ چرا اقیانوس اطلس به تدریج وسیع‌تر و اقیانوس آرام کوچکتر می‌شود؟ در کجا به جستجوی آب بپردازیم؟ تفاوت سنگ‌ها ناشی از چیست و پرسش‌های متعدد دیگر که پاسخ آن را در علم زمین‌شناسی می‌توان یافت. زیرا در زمین‌ شناسی‌، منشأ زمین‌، تاریخ‌ و ساختمان‌ زمین‌، مواد متشکله‌ آن‌، منابع‌ طبیعی‌ موجود در آن‌ و تغییر و تحولاتی‌ که‌ در طول‌ زمان‌ پدید آمده‌اند، مورد بررسی‌ قرار می‌گیرد. در واقع‌ از اعماق‌ اقیانوس‌ها تا نوک‌ بزرگترین‌ قله‌ها و حتی‌ ماورای‌ این‌ دو، مورد مطالعه‌ قرار گرفته‌ و اطلاعات‌ حاصل‌ از آنها به‌ صورت‌ نقشه‌ و گزارش‌ ثبت‌ می‌شود.کشور ایران‌ با در اختیار داشتن‌ منابع‌ معدنی‌ بسیار غنی‌ اعم‌ از مواد سوختی‌ و ذخایر فلزی‌ و غیرفلزی‌ گرانبها، و قرار گرفتن‌ بر روی‌ منطقه‌ای‌ فعال‌ از نظر زمین‌‌شناسی‌ که‌ باعث‌ وقوع‌ زلزله‌ها، تغییر ساختار زمین‌، پدیده‌ کوه‌زایی‌، تغییر پهنای‌ دریاها و خلیج‌ مجاور می‌شود و دهها مطلب‌ شگفت‌انگیز و در خور دقت‌ و مطالعه‌ دیگر، نیاز وافر به‌ پژوهشگران‌ و متخصصان زمین‌شناسی‌ دارد که‌ در این زمینه ها به‌ مطالعه‌ و کاوش‌ پرداخته‌ و اطلاعات لازم را برای بهره‌برداری صحیح در اختیار مسؤولان ذی‌ربط قرار دهند.

رشته زمین شناسی به فارغ التحصیلان خود همین زمین را می شناساند . زمینی که نسبت به سایر کرات آسمانی هیچ هم به حساب نمی آید ، راز و رمز هایی دارد که باید برای شناخت آن واحدهای دانشگاهی را یکی پس از دیگری پشت سر گذاشت.
به لحاظ فراوانی منابع طبیعی در کشور و وجود ذخائر با ارزش در اعماق زمین ، دانش زمین شناسی از نظر علمی و اقتصادی دارای ارزش های ویژه ای است و نقش موثری را در زمینه شناخت منابع معدنی ، اکتشاف ، بهره برداری از آنها و به طور اخص منابع نفتی دارد.
این رشته ارتباط بسیار نزدیکی با علوم زیستی و شیمی داشته و استفاده از نقشه های ماهواره ای ، سیستم های اطلاعات جغرافیایی و نقشه برداری در آن واجد اهمیت زیادی می باشد.
بسیاری از علوم از جمله آب ، خاک و هواشناسی و جغرافیا در ارتباط تنگاتنگ با علوم زمین هستند. تحصیل در این رشته شرایط جسمانی مناسب را می طلبد چون داوطلب باید قادر باشد واحدهایی را که عمدتا در صحرا و بیابان انجام می شود را با موفقیت طی کند .
امکان ادامه تحصیل تا سطوح عالی دکترای تخصصی در گرایش های مختلف این رشته در کشور وجود دارد.

برخی از این دروس شامل موارد زیر است:

توانایی‌های‌ لازم

دانشجوی‌ خوب‌ زمین‌شناسی‌ علاوه‌ بر تسلط‌ کافی‌ بر درس‌هایی‌ مثل‌ فیزیک‌، شیمی‌ و ریاضی‌ باید از قدرت‌ تجسم‌ مناسبی‌ برخوردار باشد. مهم‌ترین‌ ویژگی‌ برای‌ موفقیت‌ در این‌ رشته‌ داشتن‌ روحیه‌ای‌ پرجنب‌ و جوش‌، علاقه‌ به‌ زندگی‌ در محیط‌های‌ طبیعی‌ مانند کوه‌ها و بیابان‌ها است‌، زیرا زمین‌شناس‌ نه‌ تنها در دوران‌ دانشجویی‌ بلکه‌ در زمینه‌های‌ شغلی‌ نیز با چنین‌ محیط‌هایی‌ روبروست‌. علاوه‌ بر این‌ داشتن‌ توانایی‌ جسمانی‌ مناسب‌ نیز لازم‌ است‌.

گرایش های رشته زمین شناسی

زمین شناسی مهندسی (Engineering Geology)
زمین شناسی مهندسی ضمن بررسی تاثیر «محیط زمین شناسی» بر سازه‌های مهندسی یا زمین شناسی مهندسی ، راه‌حلهای مناسبی جهت کاهش یا برطرف نمودن خطرات احتمالی ارائه می‌دهد. باید توجه داشت که محیط زمین شناسی اطراف یک سازه به دو صورت با آن در ارتباط است. یکی توسط مصالح زمین شناسی ، یعنی سنگ ، خاک و آب ، دیگری فرآیندها و مخاطرات زمین شناسی مثل سیل ، زمین لرزه ، حرکات دامنه‌ای و مانند آن. برخی از مولفین زمین شناسی مهندسی را سهوا به جای «ژئوتکنیک» به کار می‌برند. بطور کلی زمین شناسی مهندسی به توسط روشهای اکتشافی متنوع تاثیر محیط زمین شناسی اطراف را بر سازه مهندسی یا پروژه عمرانی تعیین می کند. همچنین نقش احداث سازه را در تحریک و تغییر رفتار زمین مشخص می سازد.

سنگ شناسی رسوبی-رسوب شناسی
سنگهای رسوبی ، از انباشت ذرات ناشی از خرد شدن انواع سنگهای دیگر بوجود آمده‌اند. این ذرات ، معمولا به کمک نیروی گراویته ، آب ، باد و یا یخ به محل جدید خود منتقل شده و در آنجا به ترتیبی جدید نهشته می‌شوند. برای مثال ، امواجی که به ساحل صخره‌ها برخورد می‌کنند، ممکن است که از این طریق ، ذرات ریگ و شن دریا کنار دیگری را در همان نزدیکی فراهم آورند. این نهشته‌های ساحلی اگر سخت می‌شدند، سنگی رسوبی تشکیل می‌یافت. یکی از مهمترین خاصه‌های سنگهای رسوبی ، لایه بندی رسوبات تشکیل دهنده آنهاست. مهمترین کاربرد رسوب شناسی در ارتباط با اکتشاف منابع طبیعی از قبیل نفت و گاز می‌باشد، در گذشته بیشتر کمپانیهای نفتی برای کشف مخازن در جستجوی تاقدیسها بودند، اما با پیشرفت زمان به این نتیجه رسیدند که علاوه بر نفتگیرهای ساختمانی ، نفتگیرهای چینه شناسی نیز از اهمیت خاصی برخوردار است.

زمین شناسی اقتصادی
زمین شناسی اقتصادی شاخه‌ای از علم زمین شناسی است که پیرامون شرایط تشکیل مواد معدنی ، مورفولوژی و ریخت شناسی آنها ، بافت و ساخت آنها ، عوامل کنترل کننده پراکندگی مواد معدنی ، توجیه فنی و اقتصادی آنها و بلاخره تقسیم بندی ژنتیکی مواد معدنی بحث می‌کند. در رسیدن به اهداف فوق ، روشهای مختلف تجزیه مواد معدنی ، روشهای ژئوفیزیکی و ژئوشیمیایی و فرآوری مواد انجام می‌گیرد. همچنین در انجام پروژه‌های مختلف اکتشافی باید به مسائل زیست محیطی نیز دقت لازم را مبذول داشت.

زمین شناسی ساختمانی (Structural Geology)
هر کسی که با زمین شناسی سر و کار داشته باشد، تشخیص می‌دهد که پوسته زمین در طی تاریخ زمین شناسی یک واحد ثابت و غیر متغیری نبوده است بلکه به کرات در برابر عوامل داخلی و خارجی در آن تغییر شکل ایجاد شده است. شاهد این مدعی وجود نواحی عظیم چین خورده یعنی سلسله کوههاست که در آن رسوبات و سنگهای دیگر فشرده شده و فرم آنها تغییر کرده است.
عامل دیگر رسوبات دریایی است که اینک در قلل مرتفع کوهها دیده می‌شود و در برخی موارد هزاران متر از سطح دریا بالاتر قرار گرفته است و این خود ناپایداری قشر زمین را نشان می‌دهد. بطور کلی می‌توان گفت که زمین شناسی ساختمانی و تکتونیک ، درباره ساختهای مختلف سنگهای تشکیل دهنده پوسته زمین، چگونگی تشکیل و ارتباط آنها با عوامل داخلی زمین بحث می‌کند.

زمین شناسی نفت Petroleum Geology
زمین شناسی نفت از زیر شاخه های علم زمین شناسی می باشد که به بررسی عوامل و شرایط مرتبط با تشکیل ذخایر هیدروکربنی می پردازد و با توجه به نیاز کشور به شناخت ذخایر جدید نفت و گاز حائز توجه خاص می باشد. چراکه اولین قدم در راه اکتشاف همان بررسی های زمین شناسی هستند اطلاعات ارائه شده در این بخش شامل بررسی عوامل و پارامترهای مرتبط در نحوه تشکیل نفت و گاز و سنگ منشاد، مهاجرت و عوامل دخیل در آن، سنگ مخزن، انواع آن و پارامترهای مرتبط با سنگ مخزن، سنگ پوشش و در نهایت به بررسی جایگاه نفت و گاز در زمین شناسی ایران و تشکیل نفت و گاز در مناطق مختلف و عوامل موثر در آن پرداخته شده است.

زمین شناسی زیست محیطی
زمین شناسی زیست محیطی” از جمله شاخه های جدید زمین شناسی است که به همراه “زمین شناسی نواحی شهری”، نقش بسیار مهمی در ایمنی انسان و تامین منابع مورد نیاز او بازی می کند. نقش این دو شاخه آن قدر زیاد است که زمین شناسی یکی از مهمترین رشته های علوم پایه در قرن بیست و یکم نامیده می شود. در کشورهای پیشرفته ی جهان، تقریبا هیچ پروژه ای بدون تایید این دو شاخه ی علوم زمین امکان اجرا ندارد و اجرای هر پروژه ای منوط به دریافت مجوز مطالعات زمین شناسی زیست محیطی، زمین شناسی مهندسی و زمین شناسی نواحی شهری است. به همین دلیل و به منظور اشنایی خوانندگان، بخش هایی از مطالب استاندارد تهیه ی نقشه های زمین شناسی زیست محیطی در ادامه ارائه می شوند.

چینه و فسیل شناسی
اصولا از روابط موجود بین طبقات سنگهای رسوبی بحث می‌کند.
مطالعات چینه شناسی از یک طرف مبتنی بر شناخت توالی طبقات رسوبی در زمانهای مختلف زمین شناسی به منظور پی بردن به تاریخ حوادث زمین و تکامل موجودات بوده ، از طرف دیگر تغییرات جانبی رخساره‌ها در مکانهای مختلف را بررسی می‌نماید که به وسیله آن با وضع جغرافیایی گذشته زمین در هر زمان آشنا می‌شویم.

سنگ شناسی یا پترولوژی
پترولوژی یا سنگ شناسی علم مطالعه سنگها است و کم و بیش به ساختارهای زمین نیز می پردازد.
این علم محدود به مطالعه موادی است که در پوسته وجود دارد و قابل دسترس است اگرچه که نمونه هایی از شهابسنگها را نیز توسط شبیه سازی در این علم مطالعه می نماییم. این علم به مطالعه انواع مختلف اتفاقاتی که از ابتدا برای منشا سنگ افتاده می پردازد و روابط فرایندهای زمین شناسی و تاریخچه آن را مورد بررسی قرار می دهد. سنگ شناسی همچنین بخش اصلی مطالعات زمین شناسی، عملکرد آنها و تاریخچه و پیدایش سنگها و نحوه اکتشاف آنها را نشان می دهد. مطالعه سنگها از دو راه امکان پذیر است یکی از طریق مطالعه پوسته و دیگری از طریق مطالعه مدارک و شواهد قدیمی.

گرایش آب شناسی (hydrology)
.هیدروژئولوژی دانشی است که از آب های زیرزمینی بحث می کند و به عنوان شعبه ای از زمین شناسی ، منشأ ، ترکیب ، خواص ، کیفیت ، گسترش و حرکت آب را در داخل قشرهای زمین مورد مطالعه قرار می دهد. به عبارتی «هیدرولوژی علم مطالعه آب کره زمین است و در مورد پیدایش ، چرخش و توزیع آب در طبیعت خصوصیات فیزیکی و شیمیایی آب ، واکنش‌های آب در محیط و ارتباط آن با موجودات زنده بحث می‌کند بنابراین ملاحظه می‌شود که هیدرولوژی در برگیرنده تمامی داستان آب است. »

موقعیت‌ شغلی‌ و بازار کار در ایران

فارغ‌التحصیلان‌ مقطع‌ کارشناسی‌ رشته‌ زمین‌ شناسی‌ قادرند نقشه‌های‌ زمین‌ شناسی‌، معدنی‌ و جغرافیایی‌ را مطالعه‌ نموده‌ و اطلاعات‌ آن‌ را استخراج‌ نمایند و با گروه‌های‌ اکتشاف‌ معدن‌، آب‌یابی‌ و بهره‌ برداری‌ از آب‌های‌ زیرزمینی‌، همکاری‌ داشته‌ یا در کارهای‌ صحرایی‌ و کارگاهی‌ مهندسین‌ ژئوتکنیک‌ و ژئوفیزیک‌ فعالیت‌ داشته‌ باشند و کانون‌های‌ خطر همانند مناطق‌ زلزله‌خیز، آتشفشانی‌ و … را مشخص‌ نمایند. با توجه‌ به‌ توانایی‌هایی‌ که‌ فارغ‌التحصیلان‌ رشته‌ زمین‌شناسی‌ دارند، وزارتخانه‌های‌ صنایع‌ و معادن‌، نفت‌، نیرو، راه‌، جهاد کشاورزی‌، علوم‌ و آموزش‌ و پرورش‌ ، همچنین‌ شرکت‌ها و مؤسساتی‌ مانند ذوب‌آهن‌، سازمان‌ زمین‌ شناسی‌ کشور، شرکت‌های‌ مرتبط‌ با فعالیت‌های‌ سد سازی‌، آب‌یابی‌، حفر تونل‌، راهسازی‌، اکتشافات‌ آب‌ و نفت‌ و معادن‌، بخش‌های‌ مرتبط‌ با تهیه‌ نقشه‌های‌ زمین‌ شناسی‌ و معدنی‌، آزمایشگاه‌های‌ سنگ‌ شناسی‌ و زمین‌ شناسی‌ و در مجموع‌، کلیه‌ مراکزی‌ که‌ در ارتباط‌ با موضوع‌ زمین‌ فعالیت‌ می‌کنند، می‌توانند زمینه‌های‌ اشتغال‌ و فعالیت‌ فارغ‌التحصیلان‌ رشته‌ زمین‌ شناسی‌ باشند.

از نظر روحی، دانشجویان می بایست، متعادل باشند و از نظر جسمی می بایست کامل باشند، چون باید مطالب را در روی زمین یاد بگیرد و مطالعه کنند. رشته زمین شناسی به دلایل نوع گرایشها، مجموعه ای متنوع را برای دانشجویان این رشته، به همراه دارد که مهمترین آنها از این قرار است:

همچنین امکان کار در مراکز خرید و فروش جواهر به عنوان کارشناس سنگهای قیمتی برای فارغ التحصیلان این رشته امکان پذیر است.

درس‌های‌ رشته زمین شناسی در طول‌ تحصیل

دروس‌ پایه‌:
ریاضی‌، فیزیک‌، شیمی‌، مبانی‌ کامپیوتر.
دروس‌ اصلی :
زمین‌ شناسی‌ فیزیکی‌، زمین‌ شناسی‌ تاریخی‌، بلور شناسی‌ هندسی‌، بلور شناسی‌ نوری‌، کانی‌ شناسی‌، رسوب‌ شناسی‌، سنگ‌ شناسی‌ رسوبی‌، سنگ‌ شناسی‌ آذرین‌، سنگ‌ شناسی‌ دگرگونی‌،دیرینه‌ شناسی‌ (ماکرو فسیل‌)، چینه‌ شناسی‌، زمین‌ شناسی‌ ساختمانی‌، زمین‌ ساخت‌، فنوژئولوژی‌، ژئوشیمی‌، ژئوفیزیک‌، نقشه‌برداری‌.
دروس‌ تخصصی‌:
زمین‌ شناسی‌ ایران‌، زمین‌شناسی‌ اقتصادی‌، زمین‌ شناسی‌ نفت‌، آب‌های‌ زیرزمینی‌، زمین‌ شناسی‌ مهندسی‌، پترولوژی‌، زمین‌ شناسی‌ صحرایی‌، متون‌ علمی‌ زمین‌ شناسی‌. (بسیاری از درس‌های این‌ رشته‌ همراه‌ با آزمایشگاه‌ است‌).

منبع: کتاب آشنایی با رشته های دانشگاهی سازمان سنجش آموزش کشور، شبکه رشد، شبکه آموزش

در همین رابطه بخوانید:


راهنماي عضويت در خبرنامه مقالات (کليک کنيد)

* اگر فکر مي کنيد مقالات اين سايت مفيد است و مي خواهيد از مقالات جديد با خبر شويد، لطفا آدرس ايميل خود را در زير وارد کرده و روي دکمه عضويت کليک کنيد و سپس روي لينک داخل ايميل تائيد که برايتان ارسال مي شود کليک کنيد. در غير اينصورت نيز مراجعه مجدد شما باعث دلگرمي خواهد بود.


فيدخوان نرم افزار جعبه لايتنر ماندگار Add to Google Reader or Homepage


خريد آنلاين نرم افزار لايتنر ماندگار به همراه فلش کارت رايگان، پرداخت و تحويل در محل

نظرات

سلام من در مورد رشته زمین شناسی نفت کارشناسی ارشد اطلاعاتی کامل در مورد مدرکش ،در مورد تهیه کتاب های آن و جزئیات این رشته می خواهم
با تشکر فراوان

به نام خدا
اطلاعات این سایت عالی و بی نظیز بود از شما سپاسگزارم

سلام من اطلاعاتی درباره تعداد واحدهای درسی وکتب تدریسی کارشناسی ارشد گرایش تکتونیک میخواهم

سلام
از مطالبتون ممنونم

من امسال میخوام کنکور تجربی شرکت کنم و برای زمین شناسی دانشگاه اصفهان بخونم

اما نمیدونم برای این رشته باید چه رتبه و چه درصدهایی داشته باشم از شما میخوام کمکم کنید
ممنون میشم

سلام . خسته نباشید. لطفا در خصوص نمونه سوالات آزمون کاردانی به کارشناسی آب اطلاعاتی ارسال فرمائیدو از کدام منبع میتوان به این اطلاعات دست یافت. متشکرم.

من زمین تبریز درس میخونم اطلاعاتی درباره نفت ومهندسی ارشد می خواهم اگه کمکم کنید ممنونم‌‌‌‌‌‌‌

شرمنده میشه ربطه ها و جزوات رو مهرفی کنید قربان شما اگه راهنمایی کنیید تشکر می کنم

این ایمیل من هستش من امسال کنکور تجربی میدم هرکی زمین میخونه به من ایمیل بزنه و من رو آگاه کنه با تشکر vpk_90

سلام من لیسانس زمین شناسی هستم ولی هرجا میرم کاری برام نیست رشته زیبایی ولی به کسی پیشنهد نمی کنم بره سراغش

از اطلاعاتی که در اختیار من قرار دادید خیلی ممنونم

سلام من تعداد واحد دروس رشته زمین شناسی رو در مقطع کارشناسی میخوام میتونین کمکم کنین

همه انتخاب رشتم رو زمین شناسی زدم امیدوارم تو این رشته موفق شم دعا کنید

سلام
من دانشجوی کارشناسی ارشد زمین شناسیم
اگه به این رشته علاقه ندارین اصلا واردش نشین
شغل فقط برای آقایان داره اونم اگه زرنگ باشه

با تشکر. اطلاعاتی درباره فرصت شغلی رشته آب شناسی و مکان های شغلی و درامد آن می خواستم

من فارق التحصیل زمین شناسی هستم رشته جالبیه عالی حرف نداره اگه واقعا به این رشته علاقه دارین خوب بخونیدش اگه نه از همون اول تغییر رشته بدین. این نظر منه

من ترم ۷ زمین شناسی ام،میخوام واسه ارشد برنامه ریزی کنم ولی حسابی توش موندم که این رشته رو بخونم یا برم سراغ یه رشته دیگه.اگه راهنمایی ام کنین ممنون میشم.

بازار کار رشته زمین شناسی گرایش نفت برای خانومها چطوره؟

خوبه: ولی نیاز به جامع تر ازین بودن سایت وجود دارد

سلام من رشته منابع طبیعی می خونم و می خوام کارشناسی ارشد زمین گرایش ابشناسی شرکت کنم می خواستم بدونم میتونم موفق بشم یا نه .ممنون میشم اگه راهنماییم کنید

هر کس زمین شناسی بخونه بزرگترین اشتباه عمرش رو کرده چون واقعا بازار کار نداره من ۲ساله بیکارم

سلام.
بهتون توصیه میکنم اصلا این رشته رو نخونید.
یه چیزی بخونید که اگر کار پیدا نکردید حداقل به درد زندگیتون بخوره.
من کارشناس ارشد زمین شناسی گرایش پترولوژی هستم.
و… واقعا از بس دنبال کار گشتم خسته شدم.

اگه اب ونونتون هم کمه سراغ زمینشناسی نرین

برین خوش باشین از جوونیتون لذت ببرین

دوستان عزیزم زمین شناسی محض بازار کار نداره.کاربردی داره

زمین حرف نداره

سلام من اهمیتی نمیدم، راه خودمو میرم ونصیحت میکنم اگه
اقایی میخواد وارد این رشته بشه با آمادگی و هوشیاری بیاد.زمین شناسی محض باحاله.ازشماهم متشکرم.

سلام میخواستم اگر ممکن درموردرشته زیست محیطی مفصل برای من توضیح بدید.چون برای ارشد واقعا اطلاعاتتونونیاز دارم.با تشکر

برا خانمی که زمین شناسی نفت میخواست.
تو این رشته ۲ دانشگاه تو ایران ارشد میگیره،تهران و اهواز.شبانه و روزانه به ۱۵ نفر نمیرسن.تازه تهران هم یک سال در میان میگیره.

فارغ التحصیل کارشناس زمین شناسی از فردوسی مشهدم.

مریم خانم
براکنکور ازشد زیست محیطی
زیست محیطی ضریب ۲
ژئو شیمی ضریب ۲
زبان ض ۲

رسوبشناسی و سنگ رسوبی،آب،اقتصادی.زمین شناسی مهندسی، ض ۱ دارند.

تو ایران یونی شیراز،کرمان،شاهرود.مشهد دولتی روزانه ۲۵ نفر میگیرن.
دکتراشو رو شیراز ۲ ساله آورده.‏‎ ‎
رتبت باید عالی باشه برا قبولی در روزانه دولتیش.
دوست خودم ۲۵ آورد فردوسی مشهد قبول شد.

هر کی واقعا زمین شناسی دوست داره بیاد زمین بخونه.
تو کارشناسیش کار کمه.
ارشد که گرفتی خیالت راحته.
یه پیشنهاد کار برا ارشد زمین شناسی اینطوری بود.
گرایش مورد نیاز:زمین شناسی اقتصادی.
مسؤل آزمایشگاه شیشه تو تبریز
کارش تشخیص درصد سیلیس و غیره بود
ماهی ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار تومان.

باسلام
لطفادرمورد بازارکارزمین شناسی نفت حتمابنویسید باتشکر

سلام من واقعا از رشته زمین شناسی لذت می برم و به نظر من بهترین رشته توی جهانه البته به غیر از ایران خودمون که اصلا بهش توجهی نمیشه ودر ضمن زمین شناسی محض از کاربردی بهتره.

سلام من دانشجوی ترم ۱ زمین هستم ولی به هر کی میگم میگه این رشته برای خانوما خوب نیست دارم افسرده میشم چیکار کنم؟

سلام من ترم ۲ زمین شناسی(محض) هستم. دوستان کاربردی رو بهتر می دونن. کمکم کنین. کدوم بهتره؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

سلام.اطلاعاتی در مورد برنامه ترمی و واحدهای درسی رشته زمین شناسی نفت وزیست محیطی ومهندسی میخواستم.باتشکر

سلام من به این رشته علاقه ی خاصی دارم وممنون از راهنمایتون اما می خواهم در مورد رتبه در کنکور و بازار کار آن من را راهنمایی کنید ممنون میشم

باسلام من کارشناسی ارشد چینه شناسی و فسیل شناسی را با معدل ۱۸.۰۷ در سال ۱۳۸۸ فارغ تحصیل شدم.۲ ساله که من بیکارم .من خیلی به زمین شناسی علاقه مندم، اما متأسفانه بازار کارش خیلی کمه .الان شدیدا” افسرده شدم و افسوس می خورم چرا ارشد رشته مهندسی شرکت نکردم.

با سلام بازار کار ندارد و اگر باشد درامد ندارد با کار بیرون از دفتر و سختی های ان از اول یک رشته راحت تر وپول ساز تر برید

با سلام
من دانشجوی رشته زمین شناسی دانشگاه اصفهان هستم
واقعاً از رشته ام راضیم چون با علاقه اومدم .
رتبه ام حدود ۶۰۰۰ بود
فقط نکته ای که هست اینه که ۹۰% دروس این رشته حفظی هستند و بغضی از بچه ها از این بابت کمی ناراضی اند . بازار کار هر رشته ای هم بستگی به عرضه ی هر فردی داره پس نگران بازار کار نباشید فقط در صورتی که فکر می کنید می تونین خودتونو تو این رشته نشون بدین .
ولی اگه اهل طبیعت هستید . اهل کوه و دشت و …. و با دروس حفظی مشکلی ندارین من این رشته رو پیشنهاد می کنم .
واقعاً متنوع ترین رشته ای هست که تا حالا دیدم . گرایشای خیـــــــــلی متفاوتی داره .
برای همه آرزوی موفقیت می کنم . ایشاا… هر کی هر چی می خواد بیاره .

سلام،من میخواستم که آقا محسن( فارغ التحصیل دانشگاه فردوسی مشهد ) اگرممکنه، جزوه آبهای زیرزمینی خودشون رو واسه من میل کنند،از ایشون بسیار متشکرم وعذر خواهی میکنم برای مزاحمتی که ایجاد کردم.

لطفا با یک پیغام ،بفرمایید که این امکان وجود داره یا خیر.ممنون

سلام اگه امکانش هست درموردگرایش های ارشدزمین ازنظربازارکارراهنمایی ام کنیدممنون

سلام اصل زمین شناسی نیاین دنبالش پشیمون میشین

من ترم ۶ زمینم اما همونطور که دوستای خوبم گفتن این رشته زیاد بازار کار نداره باید خیلی تاپ باشی که کارشم باشه

بعد یه چیزه دیگه اگه میخواید کارشناسی ارشد بخونید بنظر من مهندسی از همه بهتره

با سلام :رشته خوبی است اما نه درایران.اگر میخواهید دریه رشته ای درس بخونید ودرآینده بیکار باشید من این رشته راتوصیه میکنم

سلام من دانشجوی زمین کاربردیم ترم۶هستم انشاالله هفت ترمه تموم میکنم امسال میخوام ارشد امتحان بدم ولی بین دو گرایش مهندسی واقتصادی گیر کردم میخوام یکی راهنمایم کنه.ادرس ایمیلمsenozoicboy

با سلام میخواستم اگه امکانش هست من رو درمورد بازار کار رشته ارشد اب شناسی و ژئوفیزیک بیشترراهنماییم کنید باتشکر

سلام من ورودی ۸۹زمینشناسی دانشگاه فردوسی ام.رتبه کشوریم تو کنکور ۳۶۹۸ بود زمین خیلی دوست دارم و۸۶درصد زدم انتخاب رشته اولم هم زمین زدم وشکر خدا راضیم.اگه علاقه دارین از دستش ندین جای پیشرفت داره.

زمین شناسی عالیه.ولی در کل خیلی سخته

سلام من کارشناسی زمین شناسی رو تموم کردممیخوام بپرسم میتونم برم ارشد تو عمران ژئو تکنیک بخونم؟

سلام
من لیسانس زمین شناسی دارم ، رشته سنگینیه ،هرقدر مطالعه داشته باشی باز هم کمه ، به دختر خانوما پیشنهاد نمیشه چون تا جایی که من خبر دارم توی استخدام ها بیشتر مرد جذب می کنن

سلام
من امسال میخوام وارد دانشگاه بشم و به زمین شناسی علاقه دارم اما دفترچه شماره دو که گرفتم زمین شناسی کاربردی رو حذف کردن میخوام بدونم که فرق زمین شناسی کاربردی با زمین شناسی چیه کدوم بهتره
خیلی ممنون

man darsad ghabolim 70% vaghean nemidonestam che reshteie mamnon

سلام
من کارشناسی زمین شناسی محض دارم می خوام کنکور بدم ولی نمی دونم کروم گرایش بازار کار خوبی واسه خانم ها داره بعضی ها میگن مهندسی و زیست محیطی خوبه لطفا اگه کسی اطلاع داره راهنماییم کنه ممنون

سلام به همه ی عاشقان زمین
زمین شناسی رو باید باعشق دنبال کرد وهمین جا به همه ی کسانی که فقط به فکر کارند بای بگم باید این رشته رو کنار بذارند مطمئن باشید اگر سوادزمین شناسی داشته باشید با کمترین مدرک بهترین کارها رو پیدا میکنید اما من کسانی رو می شناسم که بالاترین مدرک ها رو دارن اما سوادزمین شناسی ندارن وکسانی رو هم می شناسم که کمترین مدرک ولی با سواد بالا وبهترین کارها رودارند دریک کلام بگم مطمئن باشید که اگر باسواد باشید محال است که بیکار بمانید.به امید سربلندی وپیشرفت این رشته درایران

سلام غلام حسین.من لیسانس زمین شناسی کاربردی ام.هیچ فرقی ندارن.فقط تو چند تا واحد با هم فرق داشتن.که اونم میخوندن فقط سر فصلش واسه کاربردیا کم بوود.موفق باشی.

سلام

من زمین شناسی قبول شدم و نمیدونم که برم یا برم سربازی؟؟؟
این رشته رشته خوبی هست یا نه؟

سلام من تازه دارم میرم دانسگاه رشته زمین شناسی شاهرود.رشتمو دوست دارم ولی نمیدونم اخرش یه کار درست ودرمون واسه ادم پیدا میشه یا نه؟

نظراتتونو که خوندم ترس تو جونم افتاد تو رو خدا نگید سخته.چرا ادمو میترسونید من عاشق زمینم روزانه هم قبول شدم.اگه امسال نرم سال دیگه محروم میشم.

نظراتتونو که خوندم ترس تو جونم افتاد تو رو خدا نگید
سخته.چرا ادمو میترسونید من عاشق زمینم روزانه هم قبول شدم.اگه امسال نرم
سال دیگه محروم میشم. یکی منوراهنمایی کنه توروخدا.سال دیگه محروم بشم بهتر یا همینو امسال بخونم؟؟؟؟؟؟؟؟؟ چرا واسه دخترا بد؟چرا ایران ایجوری میکنه؟چرا به فکر نیست؟؟خدایا تا من میام فوق لیسانس بگیرم توجه ایران به زمین شناسی زیاد بشه……..ای خدااااااااا

درود به همه ژئولوژیست ها.منم مثل شمازمین خوندم.تازه مقطع لیسانس روتموم کردم.تقریبا نظرهمه رودرمورداین رشته خوندم.همه ازنبودن کار گله دارن مثل خودم ولی خداییش کارهست ولی باید بگردی واز شهر خودت بزنی بیرون.درسته درآمدش خوب نیست اونم درابتداولی تجربه که کسب کنی رو هوا میبرنت.واسه محض یا کاربردی بودنش مهم نیست چی بخونی چون ۹۵درصد شبیه همه.اگه درست بگم تو دروس مخصوصا اختیاریش متفاوته.تواین رشته باید و بایدقدرت تجسم بالایی داشته باشی و مطالعه.واسه ارشد به علاقت نگاه کن نه به حرف دیگران.تو بخون مطمئن باش میتونی.باور کن شعار نیست.منم اگه خدا بخواد واسه نفت میخونم.اگه دوست داشتین بهم ایمیل بدین.خوشحال میشم کمکتون کنم.اگه از دستم بر بیاد.
[email protected]

سلام رها جان و دختر پسرای زمین شناس.هر کی میگه سخته دروغ میگه.اگه از من میپرسی برو بخون.شاید اولش واست سنگین باشه چون همه چی رو باهم میخونی و از دبیرستان وارد دانشگاه شدی و طرز فکرت مثل دبیرستانه.با گذشت زمان و رفتن به ترمهای بالاتر علاقت مشخص میشه.اونوقت میفهمی چی دوست داری و چی میخای واسه ارشد بخونی.فقط بخون.دولتی وآزاد نداره.منابع یکیه.زمین یکیه.فقط به حرفای سردرگم دیگران توجه نکن.منم میگم به علاقت نگاه کن.فعلا کارو بیخیال شو.تا ۴سال دیگه معلوم نیست چی پیش میاد.موفق باشی.با من در تماس باش.

دوستان واسه ارشد رفتم پیش استادم گفتم کدوم گرایش بهتره وبازار کار داره.میدونین چی گفت؟
گفت:به هر چی علاقه داری.کارو نگاه نکن.وضعیت مملکت لنگ در هواست شاید فردا روزی همین فارغ التحصیلای چینه شناسی که میگن!!!! رشتشون سطح پایین و قبول شدنش نسبتا راحته استخدام بشن البته به بچه های چینه توحین نمیکنم به خدا(معذرت میخام)ولی یه سال بعد شرکت نفت چند هزار استخدامی داشت که تو نفت چینه شناسی جایگاه خودشو داره.همین استخدامی ۱ماه پیشو میگم.
دوستانی که میگن کار نیست و نظر میدن میشه وقتی اظهار نظر میکنن بگن از کدوم شهر هستن.مرسی

سلام تنکیو از سایتتون
من ترم۵ زمین شناسی محض هستم میخواستم در رابطه با ارشد راهنماییم کنید که چکار هایی باید انجام بدم
تنکیو وری ماچ

سلام به رها جون
بهت تبریک میگم زمین شنسی قبول شدی
من ۲ ساله دارم زمین می خونم (بی نظیره)
من هیچ علاقه ای به این رشته نداشتم ولی الان عاشقشم
از نظر من اگه نری بزرگترین شانس زندگیتو از دست دادی

مجدد سلام به رها
میخواستم ببینم ثبت نام کردی؟

چرا بعد از ۲۳ شهریور دیگه هیچ نظری ثبت نمیشه

سلام من ترم۳زمین شناسی هستم این رشته واقعابه تلاش کوشش وعلاقه بستگی داره .امیدوارم که موفق باشیم

سلام به همه دوستان زمین شناس و همه علاقه مندان به رشته زمین شناسی.
من به نوبه خودم تبریک میگم به همه عزیزانی که در زشته زمین فبول شدند به خصوص به رها جان و امین چون این رشته سرشار از عشق و زیبایی و قشنگی طبیعته ولی به هیچ عنوان بعد از فارغ التحصیلی نباید به دنبال کار باشید چون هیچ کاری براتون نیست.من خودم فارغ التحصیل پترولوژی مقطع ارشد هستم و متاسفانه هیچ بازار کاری برایم نیست.

من رشته مدیریت صنعتی تمام کردمحفظیاتم خوب نیست و در فیزیک وشیمی هم تعریفی ندارم ولی علاقمند به زمین و اطلاعات مربوط به سنگهاو آبها و غیره دارم میخوام در رشته کارشناسی ارشد پیام نوربدون کنکور ادامه تحصیل دهم در ضمن احتیاج به بازارکارش را ندارم چون بازنشسته ام از بزرگوارانی که این رشته راتمام کردند خواهشمندم راهنماییم فرمایند که میتوانم این رشته را بخوانم یا نه

نظرات دوستان عزیز را که خوندم بعضی هاش واقعا حرف دل خودمه یه نفر بشینه ۴سال باهمت وشوق وعلاقه درس بخونه آخرشم هیچی،خداخودش عاقبت دانشجویان وبه خصوص دانش آموختگانعزیز را بخیر کنه

من دانشجوی ترم یک رشته زمین محض دانشگاه یزدم رشته ی باحال وسختی هرکه می خواد در این رشته موفق باشه باید از همین الان به فکر ارشداونم تو یه گرایش خوب باشه

من فکر می کنم برای ارشد گرایش مهندسی و اقتصادی از دیگر گرایشها بهتر باشه.

اگه زمین شناسی خوندین و میخواین ادامه بدین بهترین انتخاب فقط میتونه نفت و ژئوفیزیک باشه البته بعد از این دوتا که خیلی بازار کار خوبی داره مهندسی و آب هم بد نیستن ولی دوتای اول موفقیت شمارو برای کار و درامد تضمین میکنه

بزار یه چیزیو واستون بگم زمین رشته خیلی خوبیه البته این تو ایران صدق نمیکنه و اگه به قول معروف نامبر وان که باشی و شایدم یه کمی چاشنیه پارتی میشه به بیکار نبودن امید داشت اگه تو یه دانشگاه خوب و ادم زرنگی باشی گرایش مهندسیش حرفایی واسه گفتن داره

زمین شناسی به چه درد میخورد

سلام راهنمایم کنید میخام ارشد بدم موندم تو چه گرایشی شرکت کنم اون رشته ها که تو دانشگاه خودمون هست یا در نظرنگیرم کلی به سطح کشور نگاه کنم اینم بگما فکر میکنم که نتونم پترو اینا بخونم آخه کانی شناسیم کمی ضعیفه فقط راهنماییم کنیدددددددددد شدید لازم دارم به کمکتون!!!!!!!!!!!!!!؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

سلام من تجربه ۳یار تغییر رشته رو دارم الان هم درسمو تموم کردم و شاغل هستم به نظر من به بازار کار فکر نکنید اگه علاقه و استعدادشو دارین بخونینش حتما موفق میشین شما توانایی ندارین که بهترین مقالات علمی دنیا رو بدین؟ ایران نشد هر کجا,اگه سواد داشته باشین و تلاش کنین حتما موفق میشین

من دانشجوی کارشناسی ارشدزمین شناسی نفت هستم .توصیه من به تمام کسایی که وارداین رشته میشن(چه خانم وچه آقا)اینه که تاآخرین مقطع تحصیلی این رشته روادامه بدن.درضمن برخلاف بعضی ها من اگه دوباره متولد میشدم بازهم زمین شناسی می خوندم البته زمین شناسی نفت.در آخرازتمام کسانی که بدون علاقه یابه هردلیلی وارد این رشته شده اند توصیه اکید دارم که باعث دلسردی ونگرانی بقیه نشوند.برای تمام عاشقان زمین آرزوی موفقیت وسربلندی دارم

مهندسی چندترم طول میکشه و ازاد چه قدر خرج داره

سلام من ترم۴رشته زمین شناسی هستم.ترم اول علاقه زیادی نداشتم ولی کم کم علاقم بیشتر شد.انشاا..میخوام در مقطع ارشد یا مهندسی یا نفت بخونم میخواستم اگه میشه اطلاعات بیشتری در مورد این دو گرایش دراختیارم بکذارید.من هم محیط زیست قبول شدم هم سلولی مولکولی ولی به خاطر اینکه گفتن بازار کار نداره نرفتم.جرا بیشتریا نوشتن کارنیست؟چرا اینطوری میگن؟؟!:(:( با تشکر

با درود
اگه اطلاعاتی در مورد رشته ی زمین شناسی وگرایش های ارشد خواستین در خدمتم:[email protected]

من ترم شش زمین شناسی محض اهوازم میخاستم بدونم بین گرایش مهندسی و نفت کدوم بهتره منظورم از نظر بازار کاره هر چند خیلی رشته مزخرفیه

سلام به همه ی یاران زمین به نظر من وقتی تصمیم گرفتین وارد این رشته بشین دیگه بیخودی به دلتون تردیدراه ندین وبافکر های الکی ناامیدنشیدشماراه خودتون و برید خداهم کمکتون می کنه فقط امیدوارم کاری که به صلاحتونه انجام بدین

باعرض سلام خدمت همه زمین شناسان عزیز،من توزمین شناسی فقط دنبال یادگیری ورسیدن به درک بالابرای خدمت به کشورم هستم،راستش فقط نفت ومهندسی رودوست دارم چون فکرمی کنم بازارکارش هنوزاشباع نشده،باتشکرازسایتتون

من کارشناسی مهندسی نفت دارم در مورد بازار کار رشته زمین شناسی نفت و ژیو فیزیک در خارج از کشور مثلا در استرالیا و کشورهای حوزه خلیج فارس که نفت خیز هستن بپرسم.ممنون میشم میل بزنید.با تشکر.

سلام من ترم شش زمین شناسی هستم می خواستم بپرسم گرایش چینه و فسیل برای ارشد چطوره؟میگن این گرایش بیشتر به درد آقایون میخوره.

سلام من دانشجوی ترم ۴زمین کاربردیم ازاین رشته اول متنفربودم درحدالمپیک اسیا ولی الان دوسش دارم فقط میخوام کمکم کنین بگین کدوم گرایش ارشد بهتره؟اخه ازالان میخوام اسین بالابزنم بخونم مرسی

متاسفم ، امکان ارسال نظر برای این پست وجود ندارد .