خريد آنلاين نرم افزار جعبه لايتنر ماندگار >> پرداخت و تحويل در محل


معرفی رشته پرستاری (کارشناسی، ارشد، دکترا)

تعریف و شناسایی شغل:

لغت پرستار (NURSE) از کلمه لاتین (NUTRIX) به معنای تغذیه گرفته شده است. پرستار یکی از اعضاء کلیدی در گروه مراقبت های بهداشتی ودرمانی  است و نقش ارزنده او در پذیرش، آماده سازی، مراقبتها و حمایت های جسمی و اجتماعی مورد قبول همه و بر هیچ کس پوشیده نیست. در تقسیم بندیهای آکادمیک، امروز ارزش پرستار خوب همطراز یک پزشک خوب قرار می گیرد. کار یک پزشک خوب موقعی بحد مطلوب می رسد که یک پرستار خوب و ورزیده مسئولیت بیمار او را بر عهده داشته باشد.

نقشهای پرستار:

۱-    مراقبت کننده: نخستین نقش پرستار مراقبت کردن از فرد مورد نظر ( بیمار ) است.

۲-    تعلیم دهنده (معلم): اجرا وارزیابی طرحهای آموزشی برای فرد و خانواده وی جهت رفع نیازهای یادگیری آنان

۳-    مشاور: جمع آوری اطلاعات برای تحصیل در حل مشکل و تصمیم گیری

۴-    رهبر: محقق و حمایت کننده از مددجو و خانواده

۵-    نقش درمانی

۶-    نقش حفاظتی

۷-   نقش هماهنگ کننده

خصوصیات جسمی و توانایی های لازم برای احراز شغل:

پرستار باید از سلامت کامل جسمی و ذهنی و روحی برخوردار باشد و فردی دقیق،    علاقه مند و صبور باشد و کنترل کافی روی احساسات شخصی خود داشته باشد.

مدارک تحصیلی و دوره های آموزشی ضروری برای احراز شغل:

افراد پس از اخذ دیپلم متوسطه و قبولی در آزمون سراسری گروه علوم تجربی می توانند در این رشته به تحصیل بپردازند و سپس در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا نیز ادامه تحصیل دهند.

گرایشهای مختلف در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری:

۱) گرایشهای کارشناسی ارشد

الف) داخلی جراحی

ب) اطفال

ج) مدیریت

د) بهداشت

ه) روان پرستاری

ن)پرستاری ویژه

و) اپیدمیولوژی

ز) آناتومی

ح) فیزیولوژی

ط) بافت شناسی

۲) گرایشهای مقطع دکتری

الف) پرستاری

ب) آناتومی

ج) بافت شناسی

د) اپیدمیولوژی

مدت دوره آموزش:

مدت تحصیل حداقل ۴ سال و حداکثر ۵ سال ( در شرایط خاص و با موافقت آموزش کل دانشگاه علوم پزشکی مثل : مرخصی تحصیلی و … ) می باشد.

شرایط محیط کار، محل استخدام:

محل احتمالی استخدام می تواند بیمارستانها، کلینیکها و پاراکلینیک های دولتی و خصوصی، ادارات،  سازمانهاو به عنوان مربی در دانشکده ها و …. باشد. این رشته یا شغل در اکثر مراکز درمانی دولتی و خصوصی و غیره بصورت شیفت در گردش ( صبح ، عصر و شب ) یا شیفت ثابت می باشد . و شرایط محیط کار آن بستگی به نوع مسئولیت و بخشهای بیمارستان و مراکز درمانی که پرستار در آن مشغول می باشد دارد مثلا یک پرستار که در بخش اورژانس و یا پایگاه اورژانس بیمارستان کار می کند یا پرستاری که در بخش اطفال بیمارستان یا بخش  داخلی و جراحی و یا ICU و CCU و یا اطاق عمل از نظر شرایط محیط کار با هم تفاوت دارند .

پرستار می تواند در بیمارستان براساس سطح تحصیلات ( کارشناسی ، کارشناسی ارشد ) و سابقه کار در پستهای پرستار شیفت ، سر پرستار ، سوپروایزر بالینی ، سوپروایزر کنترل عفونت ، سوپروایزر آموزشی و ریاست پرستاری بیمارستان مشغول به کار شود .

حقوق و مزایا و شرایط ارتقاء شغل:

حقوق یک پرستار به محل استخدام، موقعیت جغرافیایی و ساعات کار بستگی دارد و اگر استخدام موسسات یا وزارتخانه ها باشد بر اساس قوانین اداره امور استخدامی کشور حقوق ماهانه و ترفیع دریافت می کند.

آینده نگری درباره شغل با توجه به شرایط اجتماعی:

با توجه به نیازهای جامعه به پرستار و دیدگاه مثبت در خصوص پرستار و موقعیت او در جامعه بخصوص در چند سال اخیر که تحول در این حرفه ایجاد شده است امید است بتوان در جهت بهبود و ارتقاء سطح سلامت و بهداشت عمومی جامعه و مراقبت از بیماران در بیمارستانهای دولتی و خصوصی، مطبها، کلینیکها و پاراکلینیکها و درمانگاهها و سایر بخشهای ارائه کننده خدمات پرستاری تلاش نمود.

محل کسب اطلاعات بیشتر درباره رشته و شغل پرستاری :

برای کسب اطلاعات بیشتر می توان به وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی _ دانشگاه علوم پزشکی، دانشکدههای پرستاری، بیمارستانهای دولتی و خصوصی، سازمان نظام پرستاری و … مراجعه نمود.

منبع: دانشکده کارآفرینی

در همین رابطه بخوانید:


راهنماي عضويت در خبرنامه مقالات (کليک کنيد)

* اگر فکر مي کنيد مقالات اين سايت مفيد است و مي خواهيد از مقالات جديد با خبر شويد، لطفا آدرس ايميل خود را در زير وارد کرده و روي دکمه عضويت کليک کنيد و سپس روي لينک داخل ايميل تائيد که برايتان ارسال مي شود کليک کنيد. در غير اينصورت نيز مراجعه مجدد شما باعث دلگرمي خواهد بود.


فيدخوان نرم افزار جعبه لايتنر ماندگار Add to Google Reader or Homepage


خريد آنلاين نرم افزار لايتنر ماندگار به همراه فلش کارت رايگان، پرداخت و تحويل در محل

نظرات

سلام من دانشجوی رشته ی زیست شناسی هستم نمی دانم کارشناسی ارشدم را در چه رشته ای شرکت کنم که بازار کار خوبی داشته باشد

سلام من رهام دانشجوی پرستاری نمیدونم اگهه ارشدمو بگیرم تو دانشگاه استخدام میشم یا نه شرایطشو میگم

salam
mikham arshad anatomy bekhonam vali hichi azash nemidonam mishe komakam konid alan parastari mikhonam
aslan hamon parastari bekhonam khobe ya reshtei mese anatomy
lotfan komakam konid mer30

salam reza hastam khodamo khanomam parastarim lotfan dar khosos tarafe hay parastari bishtar tovzih bedid

با سلام! در مورد رشته اپیدمیولوژی و بازار کارش اگر امکان داردبیشتر می خواهم بدانم !اگر فارغ التحصیل این رشته باشیم در کدام سازمان و بخش و … مشغول خواهیم شد؟؟

با تشکر

salam.man elhamam daneshjooye sale akhare parastari.mikham hatman arshad bekhoonam chon kare to balino to iran doost nadaram.lotfan komakam konid ke chikar konam?age bekham iran bemoonam che arshadi bekhoonam ke ayandeye karie khoobi dashte bashe?darmorede gerayeshi ke behem pishnahad mikonid ham lotfan tozihi bedid ke karesh chie o aghebatesh chi mishe.mamnoonam.

رشته های کارشناسی ارشدتون کامل نیست به روز کنید.من تصمیمم وبرای پرستاری ویژه گرفتم اما تنها مشکلم اینه که این رشتهphdنداره،اگه رشته جالبی سراغ دارید ویامطلبی که دراین باره کمکم کنه خوشحال میشم برام بفرستید،ممنون

سلام.من امسال تعیین رشته کردم و رشته رادیولوژی قبول میشم می خواستم بدونم میشه تخصص گرفت و مطب زد یا وارد سنوگرافی شد لطفا بیشتر توضیح بدهید چون هیچ اطلاعاتی ندارم

سلام.من دانشجوی سال اول برستاریم خیلی بشیمونم که این رشته رو خوندم چون اصلا نمی تونم تو بیمارستان کار کنم!می خواستم بدونم با لیسانسش می تونم جای دیگه کار کنم؟

سلام میخواهم در مورد بازار کار کارشناسی ارشد پرستاری سالمند بدانم واینکه کجا کار می کند وایا مجوز ویا اداره خانه سالمندان را دارد

متاسفم ، امکان ارسال نظر برای این پست وجود ندارد .