خريد آنلاين نرم افزار جعبه لايتنر ماندگار >> پرداخت و تحويل در محل


معرفی رشته تغذیه (علوم تجربی)

ماهیت کار

متخصصین تغذیه برنامه های غذائی و تغذیه ای را تنظیم کرده و بر نحوه تهیه و مصرف وعده های غذائی نظارت میکنند . آنها با ترویج عادتهای غذائی صحیح به پیشگیری و درمان بیماریها کمک میکنند
. به عنوان مثال درافراد با فشار خون بالا برای کم کردن نمک مصرفی و در افراد چاق برای کاهش دادن میزان چربی و قند مصرفی تغییرات لازم غذائی را پیشنهاد میدهند.

متخصصین تغذیه سیستمهای خدمات غذائی مؤسساتی مانند بیمارستانها و مدارس را مدیریت میکنند ، عادتهای غذائی صحیح را با آموزش ترویج میدهند وکار تحقیقاتی میکنند. زمینه های کاری اصلی آنها شامل فعا لیت در زمینه های بالینی ، اجتماعی ،‌ مدیریتی و مشاوره ای در ارتباط با مسئله تغذیه میباشد.

متخصصین بالینی تغذیه برای بیماران مؤسساتی مانند بیمارستانها و سرای سالمندان خدمات تغذیه ای ارائه میکنند. آنها به بررسی نیازهای تغذیه ای بیماران پرداخته ، برنامه های غذائی را ایجاد و اجرا کرده و نتایج را بررسی و گزارش میکنند. آنها برای هماهنگ کردن نیازهای تغذیه ای و پزشکی با پزشکان و دیگر متخصصین بهداشتی مشورت

میکنند. بعضی متخصصین تغذیه بالینی در درمان بیماران چاق ، بیماریهای سخت و مرگبار ، بیماران کلیوی ویا قندی مهارت دارند. بعلاوه این متخصصین در سراهای سالمندان ، بیمارستانهای کوچک و مراکز بازتوانی ، مدیریت بخش تغذیه را به عهده میگیرند.

متخصصین تغذیه اجتماعی مهارتهای لازم جهت پیشگیری از بیماریها و بهبود سلامتی را به افراد وگروهها آموزش میدهند.آنها با کار در مراکزی مانند کلینیکهای بهداشتی ، مؤسسات سلامت خانواده و ارگانهای حفظ سلامتی ، به برآورد نیازهای فردی ، ایجاد برنامه های تغذیه ای مناسب و توصیه های لازم به افراد و خانواده های آنها میپردازند. آنهائی که در مؤسسات سلامت خانواده کار میکنند دستورالعملهائی برای نحوه خرید خواربار و تهیه غذا برای افراد پیر ،‌افرادی با نیازهای خاص و بچه ها در خانواده تهیه میکنند.

افزایش توجه و علاقه به موضوع تغذیه منجر به ایجاد فرصتهای کاری درصنایع تولید ، تبلیغ و فروش مواد غذائی شده است و متخصصین تغذیه در این مشاغل به تجزیه و تحلیل غذاها ، تهیه بروشورها و گزارشهائی در رابطه با محتویات بسته های غذائی آماده و افزوده های ویتامینی و فیبرهای غذائی آنها میپردازند.

متخصصین مدیریت تغذیه بر برنامه های عمده غذائی در مراکز درمانی ، کافه تریاهای شرکتهای بزرگ ، زندانها و مدارس نظارت میکنند. آنها دیگر متخصصین تغذیه را به کار گرفته ، آموزش داده و مدیریت میکنند ،‌ مواد غذائی و تجهیزات لازم را خریداری و بودجه بندی کرده ، بر اجرای قوانین بهداشتی نظارت کرده وبه تهیه گزارشها و ثبت داده ها میپردازند.

متخصصین مشاوره تغذیه بصورت قراردادی با سرویسهای خدمات بهداشتی و یا در محل کار شخصی خودشان فعالیت میکنند. آنها مشتریها را از لحاظ تغذیه ای تحت آزمایشهای غربالگری قرار داده و در رابطه با مسائل تغذیه ای مانند کم کردن وزن و کلسترول خون توصیه های لازم را به آنها ارائه میدهند. بعضی از آنها برای مؤسسات سلامتی ،‌ تیمهای ورزشی ، سوپرمارکتها و دیگر تجارتهای وابسته به تغذیه کار میکنند.

محیط کار

اکثر متخصصین تغذیه ساعتهای منظمی را در هفته کار میکنند. بعضی نیز به صورت نیمه وقت و یا حتی تعطیلات آخر هفته را به کار میپردازند.

محل کار آنها معمولا محیطی پاکیزه با نور و تهویه مناسب میباشد. بعضی از آنها باید در آشپزخانه های گرم و شلوغ کار کنند. برخی نیز در اکثر ساعتهای کاری مجبور به کار کردن به صورت سرپائی میباشند.

فرصتهای شغلی

اکثر متخصصین تغذیه در بیمارستانها ، سراهای سالمندان ویا کلینیکها و مطب پزشکان کار میکنند. دیگر فرصتهای شغلی در رستورانها ، مؤسسات خدمات اجتماعی ، محلهای نگهداری از بیماران ، مؤسسات زیبائی اندام ، مدارس ، کالجها و دانشگاهها میباشند. بعضی از آنها نیز توسط شرکتهایی که به صورت قراردادی به مراکزی مانند کالجها و دانشگاهها، خطوط هوائی و…. سرویس دهی میکنند به کار گرفته میشوند.

بعضی از این متخصصین به صورت شخصی به عنوان مشاور در امر تغذیه برای بیمارستانها ، سراهای سالمندان و… کار کرده و یا به مشتریها خدمات مشاوره ای ارائه میدهند.

آموزش و ادامه تحصیل

دروس پایه ای این رشته شامل زیست شناسی ،‌ شیمی ، ریاضیات و بهداشت میباشند. از دروس دیگر این رشته میتوان از بیوشیمی ( شیمی زیستی ) ، میکروبشناسی و فیزیولوژی نام برد.دروس تجارت ، آمار ، علم رایانه ، روانشناسی ، جامعه شناسی و اقتصاد نیز میتوانند در آینده شغلی فرد تاثیر گذار باشند.

چشم انداز آینده

با تاکید روز افزون بر پیشگیری از بیماریها توسط بهبود عادتهای غذائی ،‌ فرصتهای شغلی برای متخصصین تغذیه نیز رو به افزایش است. با افزایش جمعیت ونیز با مسن تر شدن بافت اجتماعی ، نیاز به این متخصصین در سراهای سالمندان ، مدارس ، زندانها ،‌ سازمانهای بهداشتی و مراکز بهداشت خانواده افزایش میابد.

توجه عمومی به تغذیه و تاکید بر آموزش سلامتی و بهداشت باعث نیاز به این رشته بخصوص در زمینه مدیریتی میشود. این نیاز در مراکز خدماتی قراردادی غذائی و کلینیکها و مطبهای پزشکان نیز رو به افزایش است.

میزان درآمد

متوسط درآمد سالانه در سال ۲۰۰۰ برای متخصصین تغذیه در ایالات متحده ۳۸۴۵۰ دلار بوده است.

منبع: کانون دانش

در همین رابطه بخوانید:


راهنماي عضويت در خبرنامه مقالات (کليک کنيد)

* اگر فکر مي کنيد مقالات اين سايت مفيد است و مي خواهيد از مقالات جديد با خبر شويد، لطفا آدرس ايميل خود را در زير وارد کرده و روي دکمه عضويت کليک کنيد و سپس روي لينک داخل ايميل تائيد که برايتان ارسال مي شود کليک کنيد. در غير اينصورت نيز مراجعه مجدد شما باعث دلگرمي خواهد بود.


فيدخوان نرم افزار جعبه لايتنر ماندگار Add to Google Reader or Homepage


خريد آنلاين نرم افزار لايتنر ماندگار به همراه فلش کارت رايگان، پرداخت و تحويل در محل

نظرات

نامردا یه چیزی بنویسید بشه کپیش کرد و خوندش

سلام

یعنی چی؟ هر صفحه وب امکان پرینت گرفتن داره :)

in mataleb besiar jazab va jaleb bod dast hamegi dard nakone

مطالب خیلی کم هستند

in mataleb be nazar khoob miresad ama kash rotbe hakodam az in reshteha mesle taghziye ra dar konkoor mineveshtid

سلام من کارشناس بهداشت محیط هستم ودر مورد رشته علوم تغذیه اطلاعات می خواستم.من می تونم تو ارشد علوم تغذیه شرکت کنم؟لطفا منابع این رشته را برام بفرستیدومی خوام بدونم کدوم دانشگاه ها این ارشد این رشته را دارند؟

درمورد ارشد تغذیه مطالبی را به ایمیلم بفرستید

با سلام و ممنون از مطالب مفیدتون.یه سوال داشتم وخواهش میکنم اگه ممکنه هر چه زودتر جوابمو بدید چون باید هرچه زود تر تصمیمو بگیرم.من لیسانس شیمی دارم خواستم بدونم میتونم واسه ارشد تغذیه بخونم یا حتما باید لیسانس تغذیه داشته باشم؟ممنون از شما

اگه میشه در مورد اینده کاری کارشناسی ارشد رشته علوم تغذیه وبیوتکنولوژی اطلاعاتی درج فرمایید

salam mer30 az matalebe khobeton
mikhastam dar khast konam age mishe matalebi ham az arshad bezarin arshade taghziye
man dar hale hazer daneshjo term 5 taghziye shahid beheshti hastam.
mataleb ro imail mizanin?
???????
mamnoon

سلام من رشتم مهندسی شیمی گرایش صنایع غذاییم میتونم واسه ارشد علوم تغذیه بخونم؟
ممنون میشم جواب بدید

با سلام خدمت شما دوست عزیز من رشته شیلات و دوره کارشناسی هستم من میتونم به این رشته در مقطع ارشد شرکت کنم و منابع امتحانی رو برای من در ایمیلی که براتون ققرار دادم بزارید ممنون میشمباور کنید خ علاقه دارم هرچه زودتر تو رو خدا…

متاسفم ، امکان ارسال نظر برای این پست وجود ندارد .