خريد آنلاين نرم افزار جعبه لايتنر ماندگار >> پرداخت و تحويل در محل


معرفی رشته کاردرمانی (علوم تجربی)

کار درمانگرها به مردم کمک میکنند تا توانائیهایشان را برای انجام کارهای روزمره و در محیط کاری افزایش دهند.آنها بر روی افرادی که از لحاظ ذهنی ، فیزیکی ، رشدی یا روانی ناتوانی دارند کار میکنند و عملکرد دستگاه حرکتی و قدرت تفکر و نتیجه گیری آنها را بالا میبرند. هدف کار درمانگرها کمک به بیماران برای داشتن یک زندگی مستقل ، سازنده و لذت بخش میباشد. کار درمانگرها به بیماران در یاد گیری انواع کارها مانند استفاده از رایانه ، لباس پوشیدن ، آشپزی و غذا خوردن کمک میکنند.آنها مثلا از ورزشهای فیزیکی برای افزایش قدرت و چابکی و از کاغذ و قلم برای بهبود دقت بینایی و تشخیص الگوها در بیماران استفاده میکنند.مثلا بیماری با اختلال حافظه کوتاه مدت باید به برداشتن لیستهای یادآوری تشویق شود و یا کسی که اشکال تعادلی دارد باید تمریناتی برای بهبود هماهنگی چشم و دست انجام دهد. کارــ درمانگرها از نرم افزارهای رایانه ای هم برای پیشرفت بیماران در تصمیم گیری، نتیجه گیری انتزاعی ، حل مسائل ، حافظه ، مرتب سازی و هماهنگی حرکات ؛ که همگی برای زندگی مستقل مهم میباشند کمک میگیرند. برای کسانی که ناتوانی جسمی دائمی دارند مانند افراد فلج ، فلج مغزی و.. درمانگر آموزش استفاده از صندلی چرخدارو وسائل کمکی برای غذا خوردن و لباس پوشیدن را ترتیب میدهد.آنها وسائل لازم برای استفاده در منزل و محل کار را هم طراحی کرده و میسازند.درمانگرها وسائل رایانه ای سازگار ساز را نیز طراحی کرده و به بیماران با ناتوانی شدید ، نحوه کار با آنها را آموزش میدهند. بعضی کار درمانگرها که به آنها صنعت درمانگرگفته میشود ، کسانی را که عملکرد آنها برای کار در یک محیط کاری مختل شده است را درمان میکنند.آنها برای بیماران کار مناسب پیدا کرده ، فعالیتهای کاری را برنامه ریزی میکنند و پیشرفت بیمار را تحت نظارت میگیرند. کار درمانگرها ممکن است فقط با گروه سنی یا بیماری خاصی کار کنند. مثلا در مدارس توانائیهای دانش آموزان را بررسی کرده و با درمان و یا ایجاد تغییرات لازم در کلاسها به آنها در حد اکثر شرکت در برنامه ها و فعالیتهای مدرسه کمک میکنند. کار درمانگرها به عقب مانده های ذهنی و بیماران روانی دریادگیری نحوه کنارآمدن با زندگی روزانه کمک میکنند. این فعالیتها شامل برنامه ریزی زمان، بودجه بندی ، خرید و استفاده از وسائط نقلیه عمومی میباشند.محدوده کاری آنها حتی شامل کار با معتادان مواد مخدرو بیماران دچار افسردگی وبیماریهای اضطرابی هم میشود.

محیط کار

محیط کاری کاردرمانگرها در بیمارستانها و دیگر مراکز درمانی و نیز دربهزیستی میباشد.در مراکز توانبخشی مجهز، کاردرمانگرها ممکن است درسالنهای بزرگ مجهز به ماشینها و وسائلی کار کنند که سر و صدای زیادی تولید میکنند.این شغل برای برخی افراد ممکن است بسیار خسته کننده باشد چرا که در بیشتر ساعتهای کاری باید سرپا باشند.آنهائی که در منازل با بیماران کار میکنند لازم است که دائما از محلی به محل دیگر در حرکت باشند.

کاردرمانگرها در معرض خطراتی مانند کمر درد بر اثر جابجائی بیماران و وسائل نیز میباشند.

فرصتهای شغلی

بیشترین امکان کاری برای کاردرمانگرها دربهزیستی ، بیمارستانهای توانبخشی و روانی ، درمانگاهها ، سرای سالمندان ، مراکز نگهداری عقب مانده های ذهنی و مراکز کار درمانی میباشد.

آموزش و ادامه تحصیل

مدرک تحصیلی کار درمانی کارشناسی بوده و در خارج از کشور تا مقطع دکترا قابل ادامه دادن میباشد. دروس مهم این رشته شامل فیزیک ، زیست شناسی ، روانشناسی و تئوری و مهارتهای عملی کار درمانی به علاوه واحدهای کار عملی میباشد.

کار درمانگرها برای ایجاد اعتماد در بیماران نیاز به شکیبائی و روابط عمومی قوی دارند.ابتکار و تخیل در مطابقت دادن فعالیتها با نیازهای بیماران بسیار کمک کننده است.

چشم انداز آینده

با بهبود روشهای درمانی در پزشکی میانگین عمر بالا رفته و با افزایش جمعیت پا به سن ، نیاز به این رشته به سرعت افزایش میابد.

میزان درآمد

درآمد کار درمانگرها در نقاط مختلف جهان متفاوت است.آمار مربوط به کشورآمریکا در سال ۲۰۰۰ ،به طور متوسط ۴۹۴۵۰ دلار در سال بوده است.

منبع: کانون دانش

در همین رابطه بخوانید:


راهنماي عضويت در خبرنامه مقالات (کليک کنيد)

* اگر فکر مي کنيد مقالات اين سايت مفيد است و مي خواهيد از مقالات جديد با خبر شويد، لطفا آدرس ايميل خود را در زير وارد کرده و روي دکمه عضويت کليک کنيد و سپس روي لينک داخل ايميل تائيد که برايتان ارسال مي شود کليک کنيد. در غير اينصورت نيز مراجعه مجدد شما باعث دلگرمي خواهد بود.


فيدخوان نرم افزار جعبه لايتنر ماندگار Add to Google Reader or Homepage


خريد آنلاين نرم افزار لايتنر ماندگار به همراه فلش کارت رايگان، پرداخت و تحويل در محل

نظرات

خیلی ممنون.واقعا عالی بود.

متاسفم ، امکان ارسال نظر برای این پست وجود ندارد .