خريد آنلاين نرم افزار جعبه لايتنر ماندگار >> پرداخت و تحويل در محل


معرفی رشته علوم اقتصادی (کارشناسی و ارشد)

در جهان امروز اقتصاد همه چیز را تحت الشعاع خود قرار داده است . در بسیاری از مسائل اقتصاد حرف اول را می زند به جهت همین اهمیت است که گرایش هایی که در رشته های اقتصادی وجود دارد بخش عظیمی از شئونات زندگی را به خود اختصاص داده است. قبل از توضیح این رشته به تعریفی از فعالیت‌های اقتصادی برای شما بپردازیم تا بفهمیم که علوم اقتصادی چه وظیفه‌ای به عهده دارد. فعالیت اقتصادی مجموعه تلاش‌هایی است که بشر برای رفع نیازهایش از طریق بهره‌برداری و استفاده از منابع طبیعی در اختیارش انجام می‌دهد. بشر در طول حیات خود سعی کرده با تلاش مستمر با شناخت طبیعت و کشف قوانین حاکم بر آن، قوای طبیعی را به استخدادم خود گرفته و از آنها برای بالابردن سطح زندگی خویش استفاده نماید.
علم اقتصاد علم ارائه بهترین راههاست برای بهره‌برداری از منابع محدود مادی و در نتیجه بالا رفتن سطح زندگی مردم. در واقع ارائه بهترین شکل استفاده از منابع و امکانات به عهده علم اقتصاد است بنابراین می‌توان بطور خلاصه گفت که انسان تلاش می‌کند از منابع محدود و فناپذیر در مدت زمانی طولانی‌تر استفاده کند.
اندیشه اقتصادی در روزگار ما دچار تحولاتی به درازای عمر انسان شده است تعاریف علوم اقتصادی در جوامع پیشرفته و توسعه یافته آنقدر عمیق گشته که وسعت و عمق ان باعث بوجود آمدن کرسی‌های متعدد درسی و تاسیس مراکز علمی متعدد و پیشرفته‌ای شده است.
اقتصاد یک علم اجتماعی است که به وسیله آن نیازهای مادی (آموزش، خوراک، پوشاک، مسکن، و اشتغال) و نیازهای عمومی را سازمان می‌دهد. داشتن پایه قوی در زمینه مسائل اقتصادی و هوش آماری و ریاضی بالا از عوامل موفقیت در این رشته است. ضریب درس ریاضی ۴ و ضریب درس تاریخ و جغرافی ۳ می‌باشد. به هر حال علوم اقتصادی جذابیت‌های خود را داراست و امکان ادامه تحصیل در حد دکتری نیز وجود دارد.

صنعت و بازار کار رشته علوم اقتصاد

هدف از برگزاری دوره کارشناسی ارشد علوم اقتصادی، تربیت کارشناسانی است که بتوانند با بهره‌گیری از دانش اقتصاد، مسائل و مشکلات پیچیده اقتصادی را در سطوح کلان و بخشی و نیز سازمان‌های بزرگ اقتصادی تجزیه و تحلیل کرده و راه‌حل‌ها و سیاست‌های موثر و متناسب را ارائه نمایند.

درحال حاضر بخش قابل توجهی از مشکلات جامعه را مسائل و مشکلات اقتصادی درحوزه‌های مدیریت و سیاستگذاری و در سطوح اقتصادی و ملی، سازمان‌های اقتصادی و بنگاه‌ها تشکیل می‌دهد. یکی از الزامات توسعه کشور و ارتقاء استاندارد زندگی مردم، بهبود کیفیت مدیریت اقتصادی درمراکز ستادی تصمیم‌گیری و سازمان‌های اقتصادی واجتماعی است. بهبود کیفیت مدیریت اقتصادی و حل مسائل پیچیده اقتصاد درجهت رشد، توسعه، کنترل و هدایت یک سیستم اقتصادی پویا در شرایط تحولات نوین اقتصاد جهانی، نیازمند تربیت نیروی انسانی کارآمد و با کیفیت درحوزه‌ی علوم اقتصادی است. فارغ‌التحصیلان دوره‌ی کارشناسی ارشد علوم اقتصادی قادرخواهند بود تا با بهره‌گیری کارآمد از دانش اقتصادی و با شناخت شرایط، محدویت‌ها ‌و مشکلات ساختاری اقتصاد ایران، در یک نگرش سیستماتیک به پدیده‌ها به تجزیه و تحلیل معضلات سیستم‌های بزرگ و پیچیده اقتصادی بپردازد. از طرف دیگر این دوره توانمندی‌های لازم برای انجام تحقیقات و مطالعات راهگشا در راستای حل مسائل اقتصادی کشور در حوزه‌ی فعالیت‌های سازمان‌های صنعتی، دستگاه‌های اجرایی و مراکز برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاران را فراهم می‌کند.
فارغ التحصیلان دوره کارشناسی علوم اقتصادی از سطحی از مهارتها و توانمندیها برخوردار می شوند که قادر به تجربه و تحلیل مسائل اقتصادی در زمینه‌های صنعتی، کشاورزی، بازرگانی و خدمات در سطح کارشناسی شوند.
همچنین آمادگی مشارکت و همکاری در ارائه خدمات برنامه‌ریزی ، ارزیابی و پیش بینی و مشاوره در زمینه‌های مختلف اقتصادی را دارا بوده، صلاحیت احراز مشاغل کارشناسی در مؤسسات دولتی و غیر دولتی را نیز خواهند داشت.

دروس رشته اقتصاد

ردیف     نام درس
۱     آشنایی با کامپیوتر
۲     آمار
۳     آمار ۱
۴     آمار ۲
۵     آمار ریاضی
۶     آمار عالی
۷     آمار عمومی ۱
۸     ارزیابی طرحهای اقتصادی
۹     اصول بازاریابی
۱۰     اصول بیمه
۱۱     اصول سازمان و مدیریت
۱۲     اصول مالی و حقوق بازرگانی بین المللی
۱۳     اقتصاد انرژی ۱
۱۴     اقتصاد ایران
۱۵     اقتصاد بخش عمومی ۱
۱۶     اقتصاد بخش عمومی ۲
۱۷     اقتصاد بخش عمومی پیشرفته ۱
۱۸     اقتصاد پولی
۱۹     اقتصاد خرد
۲۰     اقتصاد خرد ۱
۲۱     اقتصاد خرد ۲
۲۲     اقتصاد خرد پیشرفته ۱
۲۳     اقتصاد خرد پیشرفته ۲
۲۴     اقتصاد ریاضی
۲۵     اقتصاد سنجی
۲۶     اقتصاد سنجی کاربردی
۲۷     اقتصاد شهری
۲۸     اقتصاد صنعتی
۲۹     اقتصاد محیط زیست
۳۰     اقتصاد مدیریت
۳۱     اقتصاد منابع
۳۲     اقتصاد منابع تمام شدنی
۳۳     اقتصاد منطقه‌ای
۳۴     اقتصاد نفت و نیرو
۳۵     اقتصاد کشاورزی
۳۶     اقتصاد کشورهای جهان سوم
۳۷     اقتصاد کلان
۳۸     اقتصاد کلان ۱
۳۹     اقتصاد کلان ۲
۴۰     اقتصاد کلان پیشرفته ۱
۴۱     اقتصاد کلان پیشرفته ۲
۴۲     اکتشاف تولید
۴۳     برنامه ریزی اقتصادی
۴۴     بودجه
۴۵     پالایش نفت و گاز
۴۶     پایان‌نامه
۴۷     پایان‌نامه کارشناسی ارشد ۱
۴۸     پول و بانکداری
۴۹     تاریخ اسلام
۵۰     تاریخ عقاید اقتصادی
۵۱     تجارت بین الملل
۵۲     تحقیق عملیات

گرایش ها وابعاد مختلف دوره در کارشناسی ارشد

رشته‌ی علوم اقتصادی در دوره‌ی کارشناسی ارشد دارای ۶ گرایش علوم اقتصادی، توسعه اقتصادی و برنامه‌ریزی، برنامه‌ریزی سیستم‌های اقتصادی، اقتصاد انرژی، اقتصاد محیط‌زیست و اقتصاد و تجارت‌ الکترونیک است. به علت این‌که تعداد واحدهای گذراندنی در مقطع کارشناسی ارشد محدود است، تفاوت گرایش‌های فوق از نظر واحدهای گذرانده شده بسیار کم است.

آشنایی با گرایش‌های رشته اقتصاد

علوم اقتصادی

در این گرایش که به آن اقتصاد محض نیز گفته می شود، به طور اصیل به علم اقتصاد پرداخته می شود. تاکید این گرایش بر روی تئوری های اقتصادی است. بر خلاف سایر گرایش‌های رشته اقتصاد که در یک زمینه خاص تخصص پیدا می‌کنند، دانش آموختگان این گرایش یک دید کلی و کاملا نظری نسبت به علم اقتصاد پیدا می‌کنند و به این ترتیب زمینه مناسب جهت ورود به تخصص‌های مورد علاقه خود را کسب خواهند کرد.

اقتصاد محیط زیست

این گرایش به بررسی اقتصاد منابع طبیعی، اقتصاد محیط زیست و مسائلی از قبیل: منابع تجدیدپذیر و تجدیدناپذیر، منابع آب، منابع انرژی و . . . می‌پردازد. یکی از مهمترین مسائلی که در این گرایش مد نظر است، مسائل مربوط به حفظ محیط زیست و توسعه پایدار است.

اقتصاد انرژی

دانش آموختگان اقتصاد انرژی جهت تامین نیروی انسانی مورد نیاز وزارت نفت (نفت، گازوپتروشیمی) توانمندی‌های زیر را به دست می‌آورند:

تجزیه و تحلیل موضوعات مختلف اقتصاد انرژی از قبیل ساختار بازار، هیدروکربورهای نفتی و مشتقات آن و سایر انرژی‌ها، قیمت گذاری، صرفه جویی، جانشینی، بازاریابی و بازرگانی بین المللی انواع مختلف انرژی. شناخت تحولات سیاسی سازمان‌ها و مجامع بین المللی مربوط به انرژی‌های مختلف، بهره گیری از شناخت کلی مراکز مصرف، اهداف و طرز عمل مجامع بین المللی در امر توسعه و بازاریابی نفت و فرآورده‌های نفتی و تولیدات پتروشیمی، برنامه‌ریزی تولید و مصرف انرژی در بخش‌های مختلف اقتصادی، برنامه‌ریزی کلان درباره‌ی تولید و مصرف انرژی و تعیین خط و مشی و برنامه‌ریزی دراز مدت در سطح کشور، آشنایی با تکنولوژی‌های موجود در جهان و بهره‌گیری از آن در زمینه‌ی تولید، پالایش، توزیع، مصرف وبازاریابی انرژی.

برنامه‌ریزی سیستم‌های اقتصادی

هدف از برگزاری دوره کارشناسی ارشد این رشته،‌ تربیت کارشناسانی است که بتوانند با بهره‌گیری از دانش اقتصاد، مسائل و مشکلات پیچیده اقتصادی را در سطوح کلان و بخشی و نیز سازمان‌های بزرگ اقتصادی تجزیه و تحلیل کرده‌ و راه‌حل‌ها و سیاست‌های مؤثر و متناسب را ارائه نمایند. فارغ‌التحصیلان این دوره با بهره‌گیری از تسلط بر دانش اقتصاد  قادر خواهند بود:‌

به عنوان مدیر و کارشناس ارشد، در تنظیم سیاست‌های اقتصادی مشارکت نموده و برای مشکلات اقتصادی کشور در سطوح مختلف تصمیم‌گیری کرده، ارائه طریق می‌کنند.

به عنوان محقق به پژوهش و کسب اطلاعات مورد نیاز پرداخته و با تجزیه و تحلیل آن نقش مؤثری در تصمیم‌گیری سیاستگذاران خواهندداشت.

به سازمان‌های اقتصادی و اجتماعی و مراکز تصمیم‌گیری اقتصادی خدمات مشاوره‌ای و مطالعاتی ارائه می‌کنند.

توسعه اقتصادی و برنامه‌ریزی

سر فصل‌های اصلی که در اقتصاد توسعه به آن پرداخته می‌شود عبارتند از: مطالعه و بررسی تجارب کشورهای پیشرفته در مسیر توسعه یافتگی، بررسی علل توسعه نیافتگی کشور‌های در حال توسعه، ارائه راهکارهای مناسب جهت پیشرفت کشورهای در حال توسعه در مسیر توسعه یافتگی. از آنجایی‌که ما در کشوری زندگی می‌کنیم که در زمره کشورهای در حال توسعه طبقه‌بندی شده است، فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند نقش بسزایی از طریق ارائه راهکارهای مناسب در جهت توسعه یافتگی کشور داشته باشند.

تجارت الکترونیک

با توجه به توسعه روزافزون اینترنت و رایانه و سهم قابل توجه تجارت الکترونیک از تجارت جهانی، اهمیت این رشته مشخص می‌شود. فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند با استفاده از دانش اقتصاد و علوم یارانه‌ای و از طریق نرم‌افزارهای کاربردی در این زمینه به فعالیت بپردازند.

منابع دانشگاهی

اقتصاد خرد:

* تئوری اقصاد خرد و مسائل آن، نویسنده: دومینیک سالواتوره، ترجمه‌ی حسن سبحانی، ناشر: نشر نی
* اقتصاد خرد، نویسندگان : اوئن فیلیپس، چارلز موریس، ترجمه‌ی: اکبر کمیجانی، ناشر دانشگاه تهران
* نظریه‌ی اقتصاد خرد، نویسنده: جان فرگوسن، ترجمه: محمود روزبهان، ناشر: مرکز نشر دانشگاهی
* مباحثی در اقتصاد خرد، نویسنده: عباس شاکری، ناشر: نشر نی
* اقتصاد خرد ۲، نویسنده: عباس شاکری، ناشر: نشر نی

اقتصاد کلان:

*  اقتصاد کلان، نویسنده: تیمور رحمانی، ناشر: انتشارات برادران
* اقتصاد کلان، نویسندگان: رودیگر دوربنوش، استانلی فیشر، ترجمه‌ی: محمدحسین تیزهوش تابان، ناشر: سروش
* اقتصاد کلان، نویسنده: گریگوری منکیو، ترجمه‌ی: علی پارسیان، محمدعلی شاکری‌کیا، حمیدرضا برادران شرکاء، محمدحسین زاده اصفهانی، نشر: دانشگاه علامه طباطبائی
* تئوری‌ها و سیاست‌های اقتصاد کلان، نویسنده: ویلیام برانسون، ترجمه‌ی: عباس شاکری
* اقتصاد کلان: نظریه‌ها و سیاست‌های اقتصادی، نویسنده: فریدون تفضلی، ناشر: نشر نی

ریاضیات:

* ریاضیات عمومی و کاربردهای آن، نویسنده: محمدحسین کاظمی‌پور، ناشر: نشر نی
*  ریاضیات عمومی، نویسنده: ایساک مارون، ترجمه: خلیل پاریاب، ناشر: پاریاب

آمار:

* آمار در اقتصاد و بازرگانی، نویسنده: محمد نوفرستی، ناشر: رسا

* آمار و احتمالات، نویسنده: عادل آذر

مواد امتحانی و ضرایب دروس کنکور ارشد

مواد امتحانی و ضرایب در دانشگاه سراسری

گرایش

دروس و ضرایب

زبان عمومی و تخصصی انگلیسی

اقتصاد خرد

اقتصاد کلان

ریاضی

آمار

علوم اقتصادی

۱ ۴ ۴ ۲ ۲
توسعه اقتصادی و برنامه‌ریزی ۱ ۴ ۴ ۲ ۲
رنامه‌ریزی سیستم‌های اقتصادی ۱ ۴ ۴ ۲ ۲

اقتصاد انرژی

۱ ۴ ۴ ۲ ۲

اقتصاد محیط زیست

۱ ۴ ۴ ۲ ۲

اقتصاد و تجارت

۱

۱ ۱ ۱ ۱

مواد امتحانی و ضرایب در دانشگاه سراسری آزاد

گرایش

دروس و ضرایب

زبان تخصصی انگلیسی

اقتصاد خرد

اقتصاد کلان

ریاضیات برای اقتصاد

اقتصاد سنجی و آمار

انرژی

اقتصاد انرژی

۱ ۴ ۴ ۲ ۲ ۲

برنامه‌ریزی سیستم‌های اقتصادی

۲ ۴ ۴ ۲ ۲ ۰

توسعه اقتصادی و برنامه‌ریزی

۲ ۴ ۴ ۲ ۲ ۰

علوم اقتصادی

۲ ۴ ۴ ۲ ۲ ۰

منبع: شبکه رشد، مرکز آموزشی کوثر

مواد امتحانی و ضرایب در دانشگاه سراسری

گرایش

دروس و ضرایب

زبان عمومی و تخصصی انگلیسی

اقتصاد خرد

اقتصاد کلان

ریاضی

آمار

علوم اقتصادی

۱ ۴ ۴ ۲ ۲
توسعه اقتصادی و برنامه‌ریزی ۱ ۴ ۴ ۲ ۲
رنامه‌ریزی سیستم‌های اقتصادی ۱ ۴ ۴ ۲ ۲

اقتصاد انرژی

۱ ۴ ۴ ۲ ۲

اقتصاد محیط زیست

۱ ۴ ۴ ۲ ۲

اقتصاد و تجارت

۱

۱ ۱ ۱ ۱

مواد امتحانی و ضرایب در دانشگاه سراسری آزاد

گرایش

دروس و ضرایب

زبان تخصصی انگلیسی

اقتصاد خرد

اقتصاد کلان

ریاضیات برای اقتصاد

اقتصاد سنجی و آمار

انرژی

اقتصاد انرژی

۱ ۴ ۴ ۲ ۲ ۲

برنامه‌ریزی سیستم‌های اقتصادی

۲ ۴ ۴ ۲ ۲ ۰

توسعه اقتصادی و برنامه‌ریزی

۲ ۴ ۴ ۲ ۲ ۰

علوم اقتصادی

۲ ۴ ۴ ۲ ۲ ۰

در همین رابطه بخوانید:


راهنماي عضويت در خبرنامه مقالات (کليک کنيد)

* اگر فکر مي کنيد مقالات اين سايت مفيد است و مي خواهيد از مقالات جديد با خبر شويد، لطفا آدرس ايميل خود را در زير وارد کرده و روي دکمه عضويت کليک کنيد و سپس روي لينک داخل ايميل تائيد که برايتان ارسال مي شود کليک کنيد. در غير اينصورت نيز مراجعه مجدد شما باعث دلگرمي خواهد بود.


فيدخوان نرم افزار جعبه لايتنر ماندگار Add to Google Reader or Homepage


خريد آنلاين نرم افزار لايتنر ماندگار به همراه فلش کارت رايگان، پرداخت و تحويل در محل

نظرات

لازم دیدم از شما تشکر کنم چون اولین سایتی بود که دیدم انقدر کامل و مفید در رابطه با اقتصاد گفته مرسی

سلام
بابت مطالب جالب و کاملتون ممنون.
فقط از پارسال دو گرایش اقتصاد برای ارشد حذف شدن این ۶ گرایشی که شما گذاشتید مربوط به گذشته میشه.
موفق باشید.

با سلام لازم دیدم از زحمات بی دریغتان تشکر کنم فقط در مورد بازار کار اقتصاد جامع تر بنویسید ممنون میشم

باسلام
من دانشجوی سال آخر ریاضی هستم قصد دارم برای ارشد اقتصاد شرکت کنم یه نظر شما می توانم در این رشته موفق باشم
اگه میشه یه کم راهنمایی فرمایید
با تشکر

جالب نبود

عالی بود مررسی

سلام
عالی بود تشکر از شما

با سلام فقط این را باید اضافه کنم که مجموعه دروس تخصصی هم به منابع که نوشته شده اضافه کنید با ضریب ۳

با سلام لطفا منابع یسری دروسی که به عنوان در.س فرعی مطرح هستن را نیز ذکر کنید
دروس:تجارت و مالیه بین الملل بخش عمومی واقتصاد اسلامی

من رشته ام ادبیاته اما به اقتصاد علاقه زیادی دارم به نظرتون میتونم تو ارشد موفق باشم یا باید از کارشناسی دوباره شروع کنم
خواهش میکنم راهنمایم کنید
باتشکر

لطفا بودجه بندی و سر فصل سوالهای کارشناسی ارشد اقتصاد رانیز ذکر کنید با تشکر

عالی بود خیلی ممنونم

متاسفم ، امکان ارسال نظر برای این پست وجود ندارد .